Kultūra

2021.09.21 22:56

Teatro trupė sukūrė spektaklį apie „Sodrą“: tragikomiška situacija, kai Lietuvos menininkai turi būti ir buhalteriais

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.21 22:56

Save nenormalaus teatro trupe vadinantis „Teatronas“ pristato premjerą – spektaklį apie „Sodrą“, kurį patys aktoriai vadina trijų dalių mokesčiu be pertraukų. Režisierius sako, tai spektaklis apie meilę, kurio scenose ir aktoriai, ir žiūrovai dažnai atpažįsta save.

Režisierius Gildas Aleksa tragikomiška vadina situaciją, kai ketvirtus metus Lietuvos menininkai dirba ir buhalteriais. Situacija, sako, yra kebli, o nepasitenkinimas gyvenimu tapo amžina vertybe.

Žinios. Bilotaitė: Minsko režimas ieško ir atveria naujus migracijos kelius į ES spausdamas bendrijos šalis

„Mes norime paneigti tai, kas buvo kalbama apie mus, kad mes menininkai, mes vagys ir panašiai, mes tikrai norime sumokėti. Tu nori išreikšti tą savo meilę, bet nežinai kaip, nesi yra kodukai, pavadinimai ir panašiai. Mes kiekvienas esame gavę kažkokią skolą ne iš blogo, o tiesiog, nes mes nesuprantam“, – teigia G. Aleksa.

Pernai socialiniame tinkle G. Aleksa klausė, ar verta statyti spektaklį apie „Sodrą“ ir sulaukė daugybės teigiamų reakcijų. Spektaklis sukurtas remiantis sociologės Reditos Baltrušaitytės surinkta informacija apie šią įstaigą. Pasak režisieriaus, dramaturgei Kristinai Marijai Kulinič pavyko parašyti tokį tekstą, kad aktoriai ir žiūrovai spektaklio scenose atpažįsta save.

Anot režisieriaus, „Sodra“, apskritai kaip sistema „yra sukurta žmonių tam, kad skleistų meilę, rūpestį tiems, kurie yra rizikos grupėje, tiems, kuriems reikia priežiūros, bet tai neveikia. Tai vat ir išėjo spektaklis apie meilę, meilę sau ir kitiems, bet ta meilė – ji sistemiškai neveiki“.

Snaiguolės, viską apie „Sodrą“ žinančios darbuotojos, vaidmenį kurianti aktorė Roberta Sirgedaitė kalbėtis pasiūlo ant lovos, šalia pliušinio meškino – sako, tai pati jaukiausia ir šilčiausia Snaiguolės namų vieta.

Kaip pasakoja aktorė, jos personažas yra pati geriausia darbuotoja, pati pavyzdingiausia, kuri visiems visada padeda ir gali atsakyti į kiekvieną iškilusį klausimą: „Tačiau bėda yra ta, kad gyvenime asmeniniame jai yra gana sunku dėl to ir susiduria su bendravimo kažkokiomis problemomis“.

„Aš šiaip esu atsakingas, mano vaidmuo tiksliau, už visus žmones, kurie susiduria su Sodra ir galbūt nesupranta tam tikrų dalykų, tam tikros sistemos, kodukų, langelių, deklaracijų, tai aš galiu pasakyti, surenku tą visą negatyvą iš kiekvieno žmogaus Lietuvoje ir scenoje jį išleidžiu“, – sako aktorius Arnas Ašmonas.

Spalio pirmąją spektaklis „Sodra, Mon Amour“ bus rodomas Valstybiniame Šiaulių dramos teatre.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt