Kultūra

2021.09.21 20:53

Meno vadybininkai rodo spragas: į šalį atvykusiems sportininkams – laisvė, menininkams – ribojimai

Asta Martišiūtė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.21 20:53

Kai į Lietuvą iš užsienio žaisti atvyksta krepšinio ar kitos sporto šakos komanda ar pavienis aukšto meistriškumo sportininkas, jiems netaikomi izoliacijos reikalavimai. Po varžybų toks sportininkas gali nueiti vakarienės, į klubą ar kur kitur. Jeigu į Lietuvą atvyksta pasaulinio lygio menininkas, jis turi izoliuotis. Jo maršrutas labai aiškus – izoliacijos vieta ir darbovietė.

Menininkas neturi teisės nukrypti nuo maršruto, kad papietautų ar pavakarieniautų. Ir šeimos narys su juo atvykti į šalį neturi teisės, o aukšto meistriškumo sportininkus gali lydėti ne tik treneriai ar medikai, bet ir sutuoktinės ar sutuoktiniai.


M. K. Čiurlionio kūrinius pasirinko pasaulinio garso pianistas

Trečiadienį Vilniaus, o ketvirtadienį Kauno filharmonijoje bus švenčiamas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtadienis su pasaulinį pripažinimą pelniusiu pianistu, fortepijono žvaigžde Peteriu Laulu. „Projekto idėja kartu su Roku Zubovu ir Nacionaline filharmonija yra pristatyti garsiausius pasaulio pianistus, grojančius Čiurlionio muziką, – LRT RADIJUI programą pristatė vienas iš gimtadienio koncerto sumanytojų ir organizatorių, „Tytuvėnų festivalio“ vadovas Justas Šervenikas. – Čiurlionio muzikos sklaidai labai svarbu, kad ją pradėtų aktyviai atlikti pasaulyje koncertuojantys kitų šalių pianistai.“

Anot J. Šerveniko, kai garsūs užsienio menininkai į savo repertuarą įtraukia M. K. Čiurlionio kūrinių, sklaida nepalyginamai didesnė. „Šis koncertas ypatingas, nes retai tokio masto muzikantai suranda laiko išmokti muzikos kūrinius, kurių jie nežinojo ir neturėjo intencijų to daryti. Tai didžiulis akceleratorius M. K. Čiurlionio sklaidai už Lietuvos ribų“, – įsitikinęs pašnekovas.

Menininkams griežti ribojimai, sportininkams laisvė

Pianistas P. Laulas, kaip ir kiekvienas į Lietuvą koncertuoti atvykstantis menininkas, turi gauti leidimą atvykti. Menininkai privalo izoliuotis, jiems leidžiama iš izoliacijos vietos vykti tik į darbo vietą, kur numatytas koncertas. Visur kitur, taip pat ir viešojo maitinimo įstaigose, lankytis draudžiama.

„Man krito į akis konkreti išimtis, taikoma aukšto meistriškumo sportininkams, juos lydintiems ir aptarnaujantiems asmenims, ir tokios išimties nebuvimas aukšto lygio kultūriniuose renginiuose dalyvaujantiems atlikėjams, – LRT RADIJUI kalbėjo vienas iš M. K. Čiurlionio gimtadienio koncertų organizatorių J. Šervenikas. – Sportininkai neturi jokių ribojimų, išskyrus turėti testą, menininkai neturi jokių išlygų.“

Anot pašnekovo, stebėtina, kad kai atvažiuoja žmogus iš užsienio, pavyzdžiui, žaisti krepšinio, jis privilegijuotas, o kai atvyksta pianistas groti koncerte, jis negali pasinaudoti tomis pačiomis privilegijomis.

Privilegijos, apie kurias kalba koncertų organizatoriai, ne tokios ir didelės. Pavyzdžiui, menininkas negali papietauti ar pavakarieniauti viešojo maitinimo įstaigoje. Menininkai gali būti tik leidime nurodytose vietose. Jis negali užeiti nusipirkti net vandens, nes gali būti tik ten, kur yra darbo sutartyse įrašyti adresai, kur jis vykdo tiesiogines darbo sutartis.

Pasak J. Šerveniko, nė vienas koncertuoti atvykęs menininkas neliks negėręs ir nevalgęs, nes viskuo pasirūpinti gali vadybininkai. „Bet klausimas išlieka tas pats. Tokiu atveju ir sportininkai turėtų sėdėti tik viešbutyje ir važinėti tik į areną, neiti pietauti, vakarieniauti“, – LRT RADIJUI dėstė pašnekovas.

J. Šervenikas tvirtino, kad meno žmonės ir jų atstovai sutinka su visais nustatytais ribojimais ir jų laikosi. „Bet čia kalbame apie išimtis. Kai sako, kad kareiviai turi išimčių, viskas gerai, tai nacionalinio saugumo klausimas, bet tiek kultūra, tiek sportas nesusiję nei su valstybės saugumu, nei su kitais veiksniais, skirtais visos šalies žmonių gerovei ir saugumui. Tai pramoga. Tiek sportas, tiek kultūra“, – sakė J. Šervenikas. Anot jo, keista, kodėl viena pramogos dalis neribojama, o dėl kitų kyla baimių, kad jeigu žmogus nueis pavalgyti arba užeis į parduotuvę, dėl to kils pavojus.

Patvirtintas maršrutas nekeičiamas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė teigė, kad net jei prašoma leisti nukrypti nuo iš anksto numatyto grafiko, visuomenės sveikatos specialistai negali nuolaidžiauti, nes tvarka yra griežtai reglamentuota teisės aktuose.

Pasak pašnekovės iš NVSC, palikti izoliacijos vietą galima tik kai vykstama į sveikatos priežiūros įstaigą arba valstybinę instituciją, jeigu asmuo kviečiamas, taip pat leidžiama vykti pasidaryti testo. Visais kitais atvejais galioja maršrutas nuo gyvenamosios vietos iki darbo vietos ir atvirkščiai.

„Leidimas išduodamas tik tam tikriems numatytiems atvejams, – LRT RADIJUI sakė G. Gargasienė. – Tokia yra tvarka, mes esame tik vykdytojai. Kas susiję su žmonių susibūrimo vietomis, su maitinimo įstaigomis, izoliacijos metu lankytis negalima, asmuo turi naudotis kitomis, nuotolinėmis, paslaugomis, užsisakyti maisto į namus ir panašiai.“

Ką ministerijos siūlė, tą ir įrašė

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Jurgita Pakalniškienė tvirtino, kad kiekviena ministerija teikė pasiūlymus dėl savo atstovaujamų grupių, ką pasiūlė ministerijos, tas buvo įtraukta į Vyriausybės nutarimą dėl taikomų išimčių. Dėl sportininkų pasiūlymus teikė Mokslo, švietimo ir sporto ministerija, dėl menininkų – Kultūros ministerija.

Pasak J. Pakalniškienės, išimtys aukšto meistriškumo sportininkams ir juos lydintiems bei aptarnaujantiems asmenims taikomos, jeigu jie dalyvauja tarptautinėse varžybose. Sportininkus į šalį taip pat gali atlydėti sutuoktiniai, kiti šeimos nariai. Su menininkais artimieji atvykti negali. „Dėl menininkų, matyt, čia buvo inicijuota Kultūros ministerijos ir jų, matyt, buvo pateiktos tokios formuluotės“, – išimtis LRT RADIJUI komentavo Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja.

Teisėje „aukšto meistriškumo menininko“ nėra

Anot kultūros viceministro, menininkams suderinamas grafikas, pagal tą grafiką jie gali palikti izoliavimosi vietą ir „atlikti su darbu susijusias funkcijas“.

„O kodėl yra skirtumas tarp sportininkų ir menininkų? Mes tą klausimą kėlėme. Bet tiesiog daug tvirčiau ir aiškiau reglamentuota, kas yra aukšto meistriškumo sportininkas, įvardyti teisiškai, kas yra aukšto meistriškumo menininkas, negalime“, – LRT RADIJUI aiškino viceministras Vygandas Gasparavičius.

J. Šervenikas tvirtino, kad tokio aukšto lygio pianisto kaip P. Laulas tikrai negalima pavadinti menininku mėgėju, jis koncertuoja pasaulinio lygio salėse. Anot pašnekovo, išimtis būtų galima įteisinti profesionaliems menininkams. „Atlikėjai, atvykstantys koncertuoti į profesionalius festivalius, filharmonijas, teatrus, yra lygiai tokie patys aukšto meistriškumo kriterijus atitinkantys menininkai, gyvenantys iš to, skraidantys po visą pasaulį, bet Lietuvoje sakoma, kad nėra apibrėžimo, kaip juos visus suklasifikuoti“, – kalbėjo J. Šervenikas, „Tytuvėnų festivalio“ vadovas.

Anot jo, menininkai ypač dažnai testuojami dėl koronaviruso, nes to reikalauja oro uostai. Jis davė pavyzdį, jog neseniai Lietuvoje koncertavusiam atlikėjui per du mėnesius buvo atlikti 45 testai, nes kas kelias dienas buvo suplanuoti menininko skrydžiai.

Pasak pašnekovo, keblumų kyla su tais menininkais, kurie neturėjo galimybės pasiskiepyti ES registruotomis ir pripažįstamomis vakcinomis. Pvz., P. Laulas yra Estijos pilietis, tačiau gyvena ir kuria Maskvoje, todėl jis paskiepytas „Sputnik“ vakcina, o jos Lietuva nepripažįsta. Tačiau ta pačia vakcina paskiepytiems sportininkams išimtys taikomos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt