Kultūra

2021.09.21 09:48

Palangos prijungimo šimtmečiui – unikali paroda, pasakojanti apie ypatingą kurorto raidą

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.21 09:48

Palangos prijungimo šimtmečiui Jono Šliūpo muziejuje pristatoma paroda „Palanga mūsų“. Archyvinės nuotraukos, dokumentai, laikraščių iškarpos pasakoja apie ypatingą šimtmetį ir kurorto raidą.

Paroda „Palanga mūsų“ atskleidžia, kaip Latvijos miestelis tapo Lietuvos dalimi ir kaip kurortas vystėsi.

Panorama. Pasaulyje rekordiškai brangstančios dujos rekordiškai brangins ir vilniečių šilumą

„Labai norėjosi parodyti tą raidą, kaip Lietuvos užkampis – tiesa, labai garbingas, vakariausias miestelis, palengva tapo svarbiausia Lietuvos vasaros vieta, galima sakyti, vasaros sostine, kaip jis įgijo kurorto statusą, kaip gyveno jo žmonės po prijungimo“, – sako istorikė ir parodos rengėja Vilma Bukaitė.

„Tai yra nuotraukos, dokumentų tekstai, laikraščių iškarpos, žodžiu, iš tiesų yra labai vertingos ir įdomios dokumentinės medžiagos ir labai įdomus pasakojimas apie tai, kad gi vyko tais metais“, – teigia J. Šliūpo muziejaus vedėja Nijolė Laužikienė.

Istorikė sako, nusikėlę šimtmečiu atgal, pamatytume kaimišką, bet demokratišką miestelį.

„Sutikti piemenėlių pragenamą gyvulėlių bandą Palangos gatvėse nebuvo keista. Labai įdomus naujas dalykas buvo motociklininkai, kurie, kaip ir dabar, labai mėgo greitai važinėti“, – sako istorikė.

Poilsiautojus Palanga traukė parkais, orkestro pasirodymais, restoranais, maudynėmis, tiesa, atostogoms tekdavo pataupyti, nebuvo lengva atvykti: iki Kretingos ar Klaipėdos važiuota traukiniu, vėliau – autobusu, tad niekas čia nevyko porai dienų: ilsėdavosi savaitę, mėnesį ar visą sezoną.

Kurortas išsiskyrė verslių žmonių gausa: vos 2 tūkstančiai gyventojų ir apie 60 verslų.

Parodoje – Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų ir kitų archyvų medžiaga, su kuria Jono Šliūpo muziejuje susipažinti galima iki gruodžio vidurio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt