Kultūra

2021.09.20 14:33

Fotomenininkas Rakauskas išlydimas į paskutinę kelionę

LRT.lt2021.09.20 14:33

Kaune laidojamas vienas garsiausių Lietuvos fotografų Romualdas Rakauskas. 14 valandą iš Kauno laidojimo namų „Rekviem“ urna su velionio palaikais išlydima į Petrašiūnų kapines.

Fotomenininką į paskutinę kelionę išlydi: Romualdas Požerskis, Artūras Morozovas, Gintaras Česonis, Egidijus Stancikas, Daiva Čepauskaitė, Erika Drungytė, Gytis Skudžinskas, Rima Sutkienė, Mindaugas Kavaliauskas, Justas Vincas Paleckis, Olita Dautartaitė, Algimantas Kunčius ir kiti artimieji, bičiuliai, kolegos.

Fotomenininkas mirė praėjusį trečiadienį, eidamas 81-uosius metus. R. Rakauskas surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Žymiausias jo darbas – fotografijų ciklas „Žydėjimas“.

Fotografas pelnė daugiau kaip 85 apdovanojimus. Yra pelnęs Gedimino ordino Riterio kryžių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premiją, prieš dešimtmetį – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Bendražygiai ir artimieji socialiniuose tinkluose jau kelias dienas dalijasi prisiminimais, šiltomis susitikimų su R. Rakausku akimirkomis.

„Vis mažiau mūsų lieka, o juk didžioji gyvenimo dalis praėjo šalia, nuo 6-ojo dešimtmečio. Kartu darėme pirmąsias knygas. Romualdas visą laiką buvo optimistiškas, geranoriškas“, – atsidūsta bendražygis, taip pat vienas garsiausių šalies fotomenininkų Antanas Sutkus.

Anot jo, R. Rakausko netektis – didelis smūgis Lietuvos fotografijai.

„Jaučiuosi lyg būčiau netekęs brolio“, – LRT.lt teigė A. Sutkus.

Velionio bičiulis fotomenininkas Romualdas Požerskis LRT.lt teigė, kad būtent šis duetas – R. Rakauskas ir A. Sutkus – knygomis „Vilniaus šiokiadieniai“ ir „Šalis ta Lietuva vadinas“ padėjo Lietuvių fotografijos mokyklos pamatus.

„Lietuvos fotografija tikrąja to žodžio prasme tampa istorija“, – apibendrina R. Požerskis. „Su Romualdu buvo labai gera dirbti, nes jis greitas, imlus, reaguojantis, priimantis naujas idėjas“, – tvirtino LRT.lt pašnekovas.

Fotomenininko R. Rakausko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, kt.

R. Rakauskas gimė 1941 m. Akmenėje, kai tėvas buvo ištremtas, su motina gyveno Anykščiuose, o tėvui grįžus, šeima persikėlė į Dapšius.

Fotografija R. Rakauskas domėjosi dar mokydamasis mokykloje: 1958 m. išfotografavo savo pirmąją juostą ir ėmė fotografijas spausdinti Mažeikių rajoniniame laikraštyje, kuriam taip pat rašė literatūrines apybraižas bei noveles.

Vilniaus universitete studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą, vėliau – žurnalistiką. Dirbo savaitraščio „Literatūra ir menas“ fotokorespondentu, o po studijų fotografo darbą tęsė žurnale „Mūsų gamta“.

1965 m. R. Rakauskas kartu su Antanu Sutkumi išleido albumą „Vilniaus šiokiadieniai“.

1967 m. fotografas ėmė dirbti literatūriniame žurnale „Nemunas“. 1974–1984 metais R. Rakauskas sukūrė savo žymiausią fotografijų ciklą „Žydėjimas“.

Nuo 1970 m. priklausė Lietuvos fotomenininkų sąjungai, nuo 1976 m. buvo Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) garbės narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt