Kultūra

2016.09.30 23:20

Vilniuje pristatyta vaizdo instaliacija nužudytoms Turkijos moterims atminti

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.30 23:20

Penktadienį specialiai į savo parodos atidarymą pirmą kartą vienam vakarui į Vilnių atvyko Nezaket Ekici, žinoma turkų kilmės menininkė, gyvenanti Vokietijoje. Pamėnkalnio galerijoje ji pristato savo emociškai sukrečiančią vaizdo instaliaciją, pavadintą „Dantis už dantį, nužudytoms Turkijos moterims atminti“.

Menininkės N. Ekici vaizdo instaliaciją „Dantis už dantį, nužudytoms Turkijos moterims atminti“ sudaro aštuonios dalys, kuriose skirtingos moterys pasakoja tikras smurto istorijas. Menininkė sako, sukurti tokį darbą ją paskatino nuolat pasirodančios žinios apie nužudytas moteris. Kai kurios iš jų buvo nušviestos tarptautinės žiniasklaidos – kaip italų menininkės, važiavusios autostopu vardan taikos, nužudymas.

Kitos primena tūkstančius kasdien vykstančių smurto aktų: pavydo dramas, emocinį terorą, prievartavimus, grobimus. N. Ekici ir kitos jos pakviestos moterys ne tik prisimena žuvusias, bet ir mokosi savigynos ir bokso judesių.

„Darbuose jos sako: klausyk, kodėl tu ją nužudei? Kas tu toks, ko tu nori? Ji buvo 11-metė mergaitė, kodėl ją išprievartavai ir užkasei po žeme? Ką ji tokia jauna tau padarė? Istorija, kuria aš pasakoju nutiko 2008 m., viena menininkė su drauge keliavo su projektu iš Italijos į Izraelį, nukeliavo į Stambulą, o iš ten autostopu tęsė kelionę, viena ir buvo nužudyta. Mane tai sukrėtė, taigi, nors mes nesakome žudikų vardų, bet žiūrėdamos į kamerą prieš akis įsivaizduojame nusikaltėlį ir kovojam su juo žodžiais ir smūgiais“, – aiškina menininkė N. Ekici.

N. Ekici gimė Turkijoje, būdama trejų su šeima persikėlė į Vokietiją. Ten baigė performanso studijas pas Mariną Abramovič. Pasak šios parodos kuratorės, jos darbuose labai juntama M. Abramovič įtaka, tai kaip ji sugeba išlaikyti emocinę įtampą ir įtraukti žiūrovą į pasakojimą. N. Ekici darbai rodyti prestižiniuose muziejuose, bienalėse ir galerijose. Savo darbuose ji nagrinėja lyties, politikos, religijos bei nacionalizmo įtampas, kylančias kasdieniame gyvenime.

„N. Ekici – viena įdomiausių menininkių, darančių performansus, kurie turi gilią žmogišką politinę prasmę, ji neseniai dalyvavo Belgrade, kur ji savo kaklu plėšė raudoną audeklą. Šitas projektas svarbus menininkei ir Lietuvos moterims jis kalba apie prievartą prieš moteris, ne iš aukos pozicijos, o iš teisėto atpildo pozicijos, paroda pavadinta „Dantis už dantį“ kaip iš testamento, performerės iliustruoja tas istorijas, jos aktyviai smerkia užpuolikus, – pasakoja parodos kuratorė Laima Kreivytė. – Ji baigė studijas Vokietijoje, mokėsi pas M. Abramovič, mokykla stipriai jaučiasi, sugebėjime išlaikyti emocinę įtampą, įtraukti žiūrovą į epinį pasakojimą.“

N. Ekici paroda jau rodyta Torunėje, netrukus bus eksponuojama Berlyne, tada keliaus į Turkiją, kur šios istorijos ir gimė. O Vilniuje Pamėnkalnio galerijoje ją apžiūrėti galima iki spalio 22 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt