Kultūra

2016.09.29 20:27

Vilniuje pristatomas K. Zanussio režisuotas spektaklis

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.29 20:27

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre šį savaitgalį – pasaulinio garso kino ir teatro lenkų režisieriaus Krzysztofo Zanussio spektaklio premjera „Hybris“ pagal jo paties parašytą pjesę. Tai pirmasis režisierius darbas Lietuvoje.

Dviejų dalių drama graikišku pavadinimu „Hybris“, reiškiančiu nuodėmingą didybę – tai yra ribų, kurias nubrėžė dievai peržengimas. K. Zanussis šią pjesę parašė prieš dvejus metus Sankt Peterburgo Georgijaus Tovstonogovo Didžiojo dramos teatro prašymu, bet dėl įtemptos politinės padėties Rusijoje ji nebuvo pastatyta.

Spektaklio premjera pagal šią pjesę įvyks Panevėžio dramos teatro scenoje, kur K. Zanussis repetuoja teatro vadovo Lino Zaikausko kvietimu. Spektaklyje nagrinėjamos žmogaus atsakomybės už savo veiksmus, moralės, gailios, socialinės, politinės problemos. Pasak režisieriaus, šis spektaklis – ir apie Europos likimą.

„Šis spektaklis tinka posovietinėms šalims, bet liečia ir šiuolaikinę Europą, kurią dabar ištiko krizė. Galbūt todėl, kad  Europa neatsiskaitė su savo istorija,  praeitimi, jinai neatgailavo už savo nuodėmes, gal  todėl prarado pasitikėjimą savimi. Tokia šios pjesės mintis ir tikiuosi, kad žiūrovai supras, jog tai liečia mus visus“, – vylėsi režisierius K. Zanussis.

Spektaklyje susiduria istorijos studentas Konradas ir žymus humanitarinių mokslų profesorius Adamas. Konradas nori sužinoti atsakymus ne tik apie savo šeimos, bet ir šalies istoriją. Profesoriaus praeitis neaiški, jis buvęs komunistų partijos aktyvistas, dalyvavo malšinant partizaninį judėjimą ir šeštojo dešimtmečio universitetų valymuose. Konradas stoja akis į akį su skausminga praeitimi ir reikalauja, kad profesorius prisiimtų moralinę atsakomybę už savo veiksmus.

Pagrindinius vaidmenis spektaklyje kuria Jaunimo teatro aktorius Vidas Petkevičius ir jaunas aktorius Artūras Dubaka, kuriam šis vaidmuo – pirmasis.

„Labai malonu dirbti su juo, visas pastabas, kurias jis pasako, patenka iš karto į galvą ir niekas jų neblokuoja“, – apie režisieriaus pastabas kalbėjo A. Dubaka.

Tuo metu V. Petkevičius teigia, kad jam nebuvo lengva kurti vaidmenį, nes nėra filosofinės prigimties.

Spektaklio „Hybris“ premjera Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre – šį savaitgalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.