Kultūra

2021.09.17 12:14

Prasidėjo „Jauna muzika“: programoje – kūriniai, sukurti iš tonų, kuriuos skleidžia žmogaus ausys

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.17 12:14

Vilniuje, „Menų spaustuvėje“, prasidėjo visą savaitgalį truksiantis naujos muzikos festivalis „Jauna muzika“. Šių metų festivalio šūkį „mūsų ausys dainuoja“ pasufleravo vienas iš festivalio atidarymo koncertų – danų garso menininko Jakobo Kirkegardo kompozicijos, sukurtos iš tonų, kuriuos skleidžia žmogaus ausys.

Vokalinis ansamblis „Melos“ kartu su danų garso menininku J. Kirkegardu repetuoja vokalinę kompoziciją Eustachia“. Tai – pirmasis ansamblio ir garso menininko susitikimas, ruošiantis festivalio „Jauna muzika“ atidarymui. Anot ansamblio „Melos“, pasiruošimas šiai kompozicijai ir jos atlikimas – išskirtinis kūrybinis projektas.

„Čia nėra jokios partitūros, kaip galėtume pasakyti. Nėra natų, iš kurių dainuojame. Yra garsinė partitūra, kur kiekviena mergina, atlikėja, turi garsą, kurį turi atlikti, bet jinai girdi jį ausy. Ir turi atlikti muziką, kurią girdi“, – sako ansamblio „Melos“ projektų vadovė Juta Pranulytė.

Žinios. Prasidėjo festivalis „Jauna muzika“

Garsas vokalisčių ausinėse – tai J. Kirkegardo įrašyti tonai, kuriuos skleidžia žmogaus ausys, be jokios išorinės stimuliacijos. Moksliškai šis procesas vadinamas spontanine oto-akustine emisija.

„Buvau Orhuse, įrašiau daugybės studentų ausis. Pasirodo, apie 70 proc. jų skleidė savo tonus. Jie labai silpni, jų girdėti negali, bet gali įrašyti. Kai kurios ausys vienu metu skleidžia net ne vieną garsą, o kelis: penkis, šešis, septynis ar dvylika, lyg akordas. Taigi tuos garsus įrašiau ir pritaikiau balsui. Balsas atlieka ausų sukurtą muziką“, – apie idėją pasakoja J. Kirkegardas.

Šie J. Kirkegardo eksperimentai su garsu pasufleravo ir viso šių metų festivalio šūkį – „mūsų ausys dainuoja“. Vis dėlto festivalio tema antrus metus lieka ta pati.

„Aš pagalvojau: geriau turėti vieną temą kiekvienais metais. Tai yra „Kolekcionuojamieji“. Tai reiškia, kad aš pristatau festivalyje savo muzikos, savo mėgstamos, man įdomios muzikos kolekcijas“, – sako festivalio programos sudarytojas Arturas Bumšteinas.

Festivalio programoje – trys teminės kryptys. Tai – jaunųjų Lietuvos kompozitorių kūryba, Vilniaus improvizacinės muzikos scena ir muzika žemo registro instrumentams, kurias papildo tokie muzikiniai eksperimentai kaip J. Kirkegardo ar svečių iš Berlyno kompozicijos.

„Berlyno grupė, kuri atliks muziką, kurioje nėra garsų: kuri susideda iš kūnų, judesio, choreografijos, kalbėjimo, rėkimo, juoko. Tai tokie paribiai muzikos pristatomi šių metų festivalyje“, – sako A. Bumšteinas.

Festivalis „Jauna muzika“ Vilniuje, „Menų spaustuvėje“ vyks iki sekmadienio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt