Kultūra

2021.09.16 17:20

Klaipėdos pašte siūloma kurti garsaus astronomo meno ir mokslo centrą

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2021.09.16 17:20

Klaipėdos pašto rūmuose galima įkurti garsaus astronomo Friedricho Wilhelmo Argelanderio menų ir mokslo centrą, kitos alternatyvos – menininkų rezidencijos arba komunikacijos centras, teigiama ketvirtadienį pristatytoje galimybių studijoje.

Kaip pristatyme sakė architektas Aurimas Baužys, pagrindinis pasiūlymas – garsaus astronomo F. W. Argelanderio vardo centras, kuris apimtų ir kitus pasiūlymus.

„Tai bus kaip sintezė – visa apimantis variantas, kartu pagerbiantis tą istorinę asmenybę, kuri tampa ašine šio pastato idėja“, – sakė architektas.

Šis centras pristatytų pašto kaip svarbaus navigacinio ir technologinio objekto idėją, drauge supažindindamas su garsaus astronomo asmenybe.

Šiame centre būtų pristatomos įvairios technologijos, jungtųsi menas ir mokslas, be to, jungtųsi istorija bei modernios technologijos.

Viliamasi, kad šiame centre lankytųsi moksleiviai ir studentai, jis pritrauktų menininkus ir mokslininkus, taip pat miesto gyventojus ir svečius.

„Newsec“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovas Mindaugas Kulbokas pastebėjo, kad investicijos, reikalingos šiam pastatui, tiesiogiai neatsiperka nė viename scenarijuje, tačiau F. W. Argelanderio centras neštų didžiausią naudą bendruomenei ir pašto apylinkių atgaivinimui.

Galimybių studijos rengėjų skaičiavimais, šio centro įrengimas kainuotų 7,3 mln. eurų be PVM ir būtų pigesnis nei meno rezidencijų variantas, tačiau brangesnis nei komunikacijos centras.

Pasak studijos rengėjų, visi trys pasiūlymai apima panašias funkcijas, tačiau joms projektuose skiriamas skirtingas dėmesys.

19 amžiuje statytame neogotikiniame pastate uostamiesčio centre iki 2019 metų rudens veikė paštas. Dabar statinys stovi tuščias.

Lietuvos paštas siekė jį parduoti aukcione, bet nutarta, kad tiek Kauno, tiek Klaipėdos centriniai paštai turi priklausyti valstybei dėl savo kultūrinės-architektūrinės vertės. Šį statinių kompleksą ruošiamasi pripažinti kultūros paminklu.

Kitą savaitę planuojama pristatyti ir Kauno centrinio pašto rūmų galimybių studiją.

F. W. Argelanderis yra gimęs Klaipėdoje – tuometiniame Mėmelyje. Netoli pašto rūmų kadaise stovėjo namas, kuriame gyveno astronomas, ant jo yra jam skirta paminklinė lenta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt