Kultūra

2021.09.16 11:34

Žinomas režisierius kritikuoja Kinijos valdžios reikalavimus „neteisingiems“ aktoriams: pagaliau kažkas apie tai prakalbo

LRT.lt2021.09.16 11:34

Vienas garsiausių Kinijos režisierių Jia Zhang-Ke pasisakė prieš šalies vyriausybės kampaniją, kuria siekiama griežčiau kontroliuoti šalies pramogų industriją, rašoma Vakarų auditorijai skirtame valstybiniame naujienų portale „Sixth Tone“.

Praėjusią savaitę Kinijos nacionalinė radijo ir televizijos administracija paskelbė gaires, numatančias, kad žmonės, pasižymintys „neteisinga“ politika, morale ar estetika, negali dirbti kultūros ir pramogų sferoje, o kandidatus į televizijos laidų vedėjus turi patvirtinti atitinkamos valdžios institucijos.

Valstybinis laikraštis „Legal Daily“ pranešė, kad neįvardyti ekspertai pasiūlė analogiškus reikalavimus taikyti ir aktoriams.

Jia Zhang-Ke, kurio filmai „Platforma“, „Tykus gyvenimas“ („Still Life“) ir „Nuodėmės prisilietimas“ („A Touch of Sin“) yra pelnę ne vieną apdovanojimą įvairiuose tarptautiniuose kino festivaliuose, rugsėjo 12-ąją duotame interviu pasisakė prieš siūlomą reglamentą.

„Menas turi būti kuriamas eklektiškai, – sakė Jia Zhangke valstybinio transliuotojo CCTV laidoje „Kinijos kino apžvalga“. – Pavyzdžiui, mano pusbrolis Han Sanming yra kalnakasys. Pamaniau, kad jis itin tinka filmui „Tykus gyvenimas“ ir už šį vaidmenį jis pelnė geriausio aktoriaus apdovanojimą. Jei tuomet būtų veikusi siūloma sistema, ar būtų įmanoma jį pakviesti vaidinti ir ar būtų galėjęs toks vaidmuo atsidurti ekrane?“

Jia Zhang-Ke žodžiai sulaukė palaikymo socialiniame tinkle „Weibo“. „Absurdiška kliautis egzaminais, siekiant nustatyti standartus tokiems kūrybiškiems dalykams kaip scenos menai“, – rašoma viename komentare. „Pagaliau kažkas apie tai prakalbo“, – džiaugiamasi kitame.

Interviu su kino režisieriumi Jia Zhangke

Praėjusią gegužę ir birželį per LRT PLIUS rodyta Jia Zhang-Ke filmų retrospektyva. Ta proga LRT.lt kalbintas režisierius teigė, kad jo santykiai su Kinijos valdžia išimtinai pragmatiniai.

„Tiesiogiai su valdžia ir valstybinėmis kino studijomis nebendradarbiauju. O jei ir turime bendrų reikalų, jie grindžiami tik komerciniais principais“, – tada teigė Jia Zhang-Ke.

Taip pat jis atskleidė, kad nuo 2003 metų kinų kino industrijoje prasidėjo sisteminiai pokyčiai. Senąją kino kaip propagandos instrumento sampratą keitė požiūris, kad filmai tiesiog yra industrijos šaka. Dėl šios priežasties juos kurianti aplinka tapo palankesnė, laisvesnė.

„Šis milžiniškas lūžis įvyko ne dėl kokių nors mano sąsajų su valstybe. Jo pasiekėme kartu su kitais režisieriais, jis paveikė visus kino industrijos dalyvius [...]. Laikau tai progresyviu veiksniu“, – LRT.lt pabrėžė režisierius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt