Kultūra

2021.09.15 21:18

Rakausko bendražygis Sutkus: jaučiuosi lyg būčiau netekęs brolio

atnaujinta 21.37
Mindaugas Klusas, LRT.lt, LRT RADIJAS2021.09.15 21:18

Mirus vienam iš žymiausių Lietuvos fotografijos atstovų Romualdui Rakauskui, jo bendražygis, taip pat vienas garsiausių šalies fotomenininkų Antanas Sutkus pripažįsta, kad ši žinia – nepaprastai skaudi. Anot jo, tai labai didelė netektis mūsų šalies fotografijos menui.

„Vis mažiau mūsų lieka, o juk didžioji gyvenimo dalis praėjo šalia, nuo 6-ojo dešimtmečio. Kartu darėme pirmąsias knygas. Romualdas visą laiką buvo optimistiškas, geranoriškas. Prieš vėžį visi lygūs – ir talentingi, ir ne“, – atsidūsta A. Sutkus.

Anot jo, R. Rakausko netektis – didelis smūgis Lietuvos fotografijai.

„Dar vis tikėjomės, kad Romas įsitrauks, dabar juk atsiranda visokių galimybių parodyti savo darbus. Jau kuris laikas nekėlė ragelio, sakė, mama nuo tos ligos mirė, žinau, kad ir mane ta pati liga pasiims, – portalui LRT.lt sakė A. Sutkus ir pridūrė: – Jaučiuosi lyg būčiau netekęs brolio.“

Velionio bičiulis fotomenininkas Romualdas Požerskis LRT.lt teigė, kad būtent šis duetas – R. Rakauskas ir A. Sutkus – knygomis „Vilniaus šiokiadieniai“ ir „Šalis ta Lietuva vadinas“ padėjo Lietuvių fotografijos mokyklos pamatus. Paskutinį kartą su Romualdu jis kalbėjosi telefonu liepą.

„Išklausydavo mano pasakojimų, bet į detalesnį pokalbį nesileisdavo“, – sakė R. Požerskis. Nebeliko Vaclovo Strauko, Vitalijaus Butyrino, R. Rakausko. „Lietuvos fotografija tikrąja to žodžio prasme tampa istorija“, – apibendrina R. Požerskis.

Pirmąjį jųdviejų susitikimą R. Požerskis prisimena labai gerai. Tai įvyko 1974 metų sausio 7-ąją, tądien susirinko Lietuvos fotografijos meno draugijos Kauno skyriaus nariai.

„Su Romualdu buvo labai gera dirbti, nes jis greitas, imlus, reaguojantis, priimantis naujas idėjas“, – tvirtino LRT.lt pašnekovas.

R. Rakauskas nuo 1962-ųjų dalyvavo parodose, surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Fotografas pelnė daugiau kaip 85 apdovanojimus. Yra pelnęs Gedimino ordino Riterio kryžių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premiją, prieš 10-metį – Lietuvos nacionalinę premiją.

Fotomenininko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke, kt.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus vadovas Gintaras Česonis portalui LRT.lt teigė, kad rugpjūtį 80 metų jubiliejaus sulaukęs R. Rakauskas turėjo rimtų sveikatos problemų.

„Liūdna, dar šiemet gruodį jubiliejaus proga ketinome surengti Romualdo parodą iš nerodytų darbų. Ką gi, ji bus surengta, bet gal kiek vėliau“, – kalbėjo G. Česonis.

Jis teigia, kad R. Rakauskas buvo šilumos, draugiškumo ir šviesos siela.

„Niekada nesutikdavai jo pikto, visada šypsojosi. Žengė savu keliu, suprantama, gana nelengvu, bet savo naštos neužkeldavo kitiems ant pačių. Prisiminsime jį besišypsantį, noriai juokaujantį. O fotografijos neįsivaizduojame be R. Rakausko įspaudo, tai – Lietuvos fotografijos ikona“, – pabrėžė pašnekovas.

R. Rakausko gimtadienis rugpjūčio 19-ąją sutampa su Pasauline fotografijos diena. O išėjo jis tuo metu, kai šalies fotografai susirinko į legendinį, jau 44 kartą rengiamą Nidos seminarą. Iš esmės – pačią pirmą jo dieną.

Fotografijos istorikė, mokslų daktarė Agnė Narušytė sako, kad tai buvo menininkas, kuris kasdienybėje rasdavo grožį ir optimizmą ir sugebėjo tai parodyti savo darbuose.

„Romualdas Rakauskas buvo vienas reikšmingiausių Lietuvos fotografų, iš tų, kurie sukūrė Lietuvos fotomenininkų sąjungą 1969 metais ir pradėjo tokį ryškų ir visame pasaulyje nuskambėjusį fotografijos judėjimą.

Galima sakyti, jis visada grubioje kasdienybėje sugebėdavo kažką gražaus pastebėti, tokius optimistinius, gražius jausmus. Visada buvo toks gėrio įžiūrėtojas mūsų kasdienybėje. Ir dabar jo labai trūks“, – LRT RADIJUI sakė A. Narušytė.

Mirė vienas iš Lietuvos fotografijos didžiūnų Romualdas Rakauskas

Velionis bus laidojamas Petrašiūnų kapinėse, tikslesnė informacija bus paviešinta netrukus.

Fotomenininkas Romualdas Rakauskas
Legendos. R.Rakauskas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.