Kultūra

2021.09.16 14:56

Parodoje „Tai yra tam tikra prasme košmaras“ Pukytė klausia, ar laisvė – tik iliuzija

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.16 14:56

Menininkė, rašytoja Paulina Pukytė parodoje Vilniuje pristato instaliacijas, tęsiančias prieš du dešimtmečius pradėtą meninį tyrimą, ir parodos lankytojų klausia: kaip mūsų elgesį veikia stereotipai, ar turime laisvę rinktis, ar laisvė – tik iliuzija?

Dar prieš įžengiant į galerijos „Atletika“ erdvę, parodos lankytoją pasitinka užvertos grotos ir užrašas „atidaryta“. Tai – pirmoji menininkės Paulinos Pukytės parodos „Tai yra tam tikra prasme košmaras“ instaliacija.

„Šitoje parodoje yra kūrinių, kurie – interaktyvūs, ir žmogus, žiūrovas, norėdamas pamatyti parodą, nori nenori sudalyvauja, atlieka tą veiksmą“, – teigia menininkė.

Taip parodos lankytojas kviečiamas permąstyti, ar egzistuoja pasirinkimo laisvė, ar ji – tik iliuzija. Kaip naudojamės turima laisve, klausia ir ši instaliacija – autentiškos Rygos psichiatrinės ligoninės lango grotos, šiandien tik primenančios apribotą laisvę patekti į ligoninę arba išeiti iš jos.

Galerijoje „Atletika“ eksponuojamos Paulinos Pukytės instaliacijos „Tai yra tam tikra prasme košmaras“

„Nežinia, kas čia svarbiau šiuo atveju: išėjimas ar atėjimas, bet tuo veiksmu, naudodamiesi ta laisve išeiti ir ateiti, atliekame dar vieną veiksmą: sugrojame himno natą, vartai girgžda ir tarsi vartų girgždėjimas – ta nata“, – pasakoja P. Pukytė.

Galerijos „Atletika“ erdvė – buvusi mokyklos sporto salė – taip pat svarbi parodos dalis. Čia esančios aikštelės padiktuoja taisykles ir įvietintoms Pukytės instaliacijoms. Pavyzdžiui, tik peržengus vidurio liniją pradeda drebėti lentyna su krištolinėmis stiklinėmis.

„Paroda yra apie tai, kaip mūsų nereikšmingi, nepastebimi netgi veiksmai, akumuliuojasi, mums net nežinant, į rezultatą, kurio mes galbūt nenorėtume, kuris gali būti neigiamas, tragiškas. Tai ir klausimas tuomet yra, kiek mes esame bendrininkai, kiek mes esame atsakingi už tokius veiksmus: asmeninis veiksmas-kolektyvinė atsakomybė ir kolektyvinis veiksmas-asmeninė atsakomybė“, – sako menininkė.

Dalis parodos darbų – tai vaizdo kūriniai, sudėti iš tekstų, menininkės rastų internete, socialiniuose tinkluose. Kai kurie jų į parodą persikėlė iš naujausios P. Pukytės knygos „Lubinas ir Seradėlė“. Čia esantys eilėraščiai, poemos ir dramos, taip pat sudėlioti iš internete kūrėjos rastų frazių, tekstų. Šie tekstai kelia dar kitą menininkei jau ne vieną dešimtmetį kūryboje aktualų klausimą: kaip kartais nepastebimai mūsų socialinį elgesį veikia išankstinės nuomonės, lyčių ir kiti įsigalėję stereotipai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt