Kultūra

2016.09.29 00:27

O. Koršunovas kviečia į spektaklio „Eglė žalčių karalienė“ premjerą

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.29 00:27

Rytoj ir poryt į premjerą kviečia režisierius Oskaras Koršunovas. Spektaklį „Eglė žalčių karalienė“, sukurtą pagal to paties pavadinimo lietuvių liaudies pasaką, rašytojos Elfriedės Jelinek pjesę „Prašytojai“ bei lietuvių internautų žiaurius komentarus apie pabėgėlius.  

Naujajam savo spektakliui „Eglė žalčių karalienė“ režisierius O. Koršunovas pasirinko ne teatro erdvę, o buvusią Raudonojo kryžiaus ligoninę. Spektaklis primins akciją ar instaliaciją, jo veiksmas vyks per visus tris ligoninės aukštus, ir apims visas buvusio akušerijos ginekologijos skyriaus palatas. Režisierius sako, ligoninės vieta yra simboliška atskleidžiant jo spektaklio temas – pabėgėlių, svetimumo, nesugyvenimo, neapykantos.                 

Pasak režisieriaus, inspiracija sukurti spektaklį pabėgėlių tema kilo berepetuojat Norvegijoje, kai spaudoje pasirodė į krantą išplukdyto vaiko kūno nuotrauka. Režisierių labai paveikė kontrastas tarp reakcijos Norvegijoje ir Lietuvoje, kurią perskaitė internautų komentaruose. Režisierius atsispyrė nuo austrų rašytojos E. Jelinek pjesės „Prašytojai“, apie kelerių metų senumo įvykius, kai 70 prieglobsčio prašytojų užėmė vieną iš Vienos bažnyčių. Tačiau berepetuojant nuo E. Jelinek teksto nutolo ir priartėjo prie „Eglės žalčių karalienės“ mito. 

Pasak O. Koršunovo, bet kokia agresija ar neapykanta kyla iš tamsumo, todėl šia tema reikia daug kalbėti.

„Mačiau reakciją tų žmonių, pažiūrėjau, kokia reakcija čia ir kokie komentarai čia, jie siaubingi, tiesiog tragiški. Po to man teko statyti Graikijoje spektaklį, kaip tik toje vietoje, toje aikštėje, kur vežė visus tuos pabėgėlius, kur juos rūšiavo po visą Europą, mačiau graikų reakciją, ten jų ne tūkstančiai, ten jų milijonai, aš neaptikau jokios neapykantos. Tai, kas vyksta Lietuvoje, kiek čia tų pabėgėlių, kiek čia liko žydų, čia juodžių labai daug? Iš kur tas antisemitizmas, rasizmas ir tokia neapykanta?“ – klausia režisierius.

Spektaklyje vaidina 20 aktorių – O. Koršunovo auklėtiniai. Vienas jų – režisieriaus bendravardis – sako, ši vieta simboliška temai atskleisti, tačiau ir jam asmeniškai svarbi.

„Kai sužinojau, kad visas tas įvykis bus čia, laukiau pirmo susitikimo, nes žinojau, kad čia gimiau, kai atėjome pirmą kartą, radau minutėlę paskambinti mamai. Sako, eik į antrą aukštą, ten turi būti kambarys, ir labai vaizdžiai papasakojo, kad buvo keturios lovos. Sako, priešais ją buvo moteris, kuriai gimė vaikas, kiekvieną pacientą atsimena ir dar pasakė, kad pro langą medis matėsi ir tėtis pusę nakties sėdėjo, ji pasakė sūnus, nes vardas jau buvo sugalvotas“, – pasakoja aktorius Oskaras Vygonovski.

Spektaklis Raudonojo kryžiaus ligoninėje bus rodomas dukart – rytoj ir poryt, tai bendras Nacionalinio dramos teatro ir Oskaro Koršunovo teatro darbas, pristatomas per rytoj prasidedantį tarptautinį teatro festivalį „Sirenos“.