Kultūra

2021.09.15 17:49

LRT FAKTAI. Filharmonijos vadovė šokiruota dėl Žemaitaičio žodžių, kad po renginio kilo viruso protrūkis

Jurga Bakaitė, Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.09.15 17:49

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje Regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis kritikavo savo kolegas Seimo narius sakydamas, esą jie lankosi renginiuose ir juose užsikrečia koronavirusu. Taip jis kritikavo Vyriausybės priimtas pandemijos valdymo priemones, Sveikatos apsaugos ministeriją ir galimybių pasą.

„Filharmonijoje vyko sezono atidarymas. Dalyvavo labai daug Seimo narių, dalyvavo komitetų pirmininkai, visi išsipustę, pasikvietė savo žmonas ir meilužes pasidemonstruoti ir parodyti, kaip yra. Po šitos Filharmonijos šiandieną jau 15 žmonių yra nustatytas koronavirusas“, – sakė R. Žemaitaitis ir pridūrė, kad po Jūros šventės Klaipėdoje „užsidarė visi [ligoninių] skyriai“.

Protrūkio nebuvo

Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė sako esanti nustebinta R. Žemaitaičio žodžių.

„Čia dabar? Mano žiniomis, buvo tik vienintelis Vytautas Juozapaitis koncerte. [Prieš koncertą] tikrino visų galimybių pasus, visi buvo su kaukėmis svečiai. Viskas buvo atlikta pagal taisykles, nesibūriavo, nesišnekėjo, nevyko kokie nors susitikimai. Tik dalyvavo koncerte“, – apie sezono atidarymo šventę pasakojo ji.

R. Prusevičienės teigimu, renginyje galėjo būti apie 650 dalyvių, taip pat 80 simfoninio orkestro narių.

„Irgi visi testuoti, suskiepyti ir taip toliau. Kažkoks keistas feikas tikrai. Jeigu ką, mes jį (R. Žemaitaitį – LRT.lt) paduosime į teismą, jei jis skleidžia tokią nepatvirtintą informaciją“, – juokavo Filharmonijos vadovė ir sakė, kad R. Žemaitaitis turėtų pateikti įrodymus.

Be to, Seimo narys pateikė ne visai tikslią informaciją ir apie Jūros šventės įtaką epideminei situacijai. Nors specialistai ir kritikavo masinius renginius per pandemiją, nebuvo pastebėta, kad būtent po Jūros šventės būtų kilęs susirgimų šuolis.

„Su Jūros švente medikai atvejų gausėjimo ar užsipildžiusių skyrių nesieja“, – R. Žemaitaičio žodžius komentavo Klaipėdos universitetinės ligoninės atstovė spaudai Aistė Noreikaitė.

Žemaitaitis remiasi „pažįstamais“

Kalbinamas LRT.lt portalo, R. Žemaitaitis sakė turėjęs omenyje ne tai, kas skelbiama viešai.

„Aš turėjau omeny, kad bendruose visuose renginiuose dalyvavo. Nuskambėjo, kad tik Filharmonijoje. Kiti Seimo nariai dalyvauja kituose renginiuose, miesto šventėse, bendruomenėse, kultūros centrų atidarymuose, tai yra masiniai dalykai, kurie vyksta visą šią vasarą“, – savo žodžius aiškino jis.

Seimo narys taip pat tvirtino, kad pažįsta žmogų, kuris po renginio pasijuto blogai.

„Vienas iš svečių sirgo ir šiandien izoliuojasi trys darbuotojai, trys šeimos, tai galit įsivaizduoti, kas vyko po to šeštadienį, sekmadienį“, – kalbėjo parlamentaras.

Tačiau R. Prusevičienė LRT.lt dar kartą patikino, kad nė vienas darbuotojas ar dalyvis nepranešė apie susirgimą. Ji taip pat pridūrė, kad dėl R. Žemaitaičio žodžių kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.

Sako, kad žmonės dar neserga, bet tuoj susirgs

LRT.lt dar kartą susisiekus su R. Žemaitaičiu patikslinti informaciją apie 15 neva susirgusių žmonių, jis pateikė dar vieną versiją.

„Po filharmonijos to renginio reikia laukti, kas kreipsis ir nustatys. Nes jei buvo du žmonės, kurie susirgo, tai galit įsivaizduoti, kiek uždaroje patalpoje buvo perduota šita zaraza“, – aiškino jis.

Taigi, pasak jo, tiek susirgusiųjų dar tik bus ateityje. Tačiau Seimo narys nesutinka, kad skleidė tiesos neatitinkančią informaciją.

„Nu nėra, kaip gali būti klaidinga informacija. Jei darai renginį, po renginio žmogus suserga ir paskui klausimas, ar visi žmonės yra izoliuojami, ar visi tikrinami ir ar Filharmonijos administracija turi sąrašus, žmonių vardus ir pavardes ir tikrina galimybių pasus“, – sakė R. Žemaitaitis ir pridūrė esantis susirūpinęs, kad nors jo draugai susirgo, kiti renginio dalyviai to nesužinos.

Paprašytas patikslinti, kokia informacija rėmėsi kalbėdamas apie būtent 15 neva susirgusių žmonių, Seimo narys pateikė savo atliktus skaičiavimus.

„Taip yra skaičiuojama, kad delta atmaina sergantis žmogus gali užkrėsti tris kartus daugiau [nei pirminis viruso variantas]. Tai jei jie turėjo kontaktą, tai tikėtina, kad šitas skaičius žmonių susirgs. Paimk paprastą informaciją, kur yra NVSC, kiek vienas delta atmaina sergantis žmogus gali užkrėsti, ir turėsi statistiką“, – sakė R. Žemaitaitis, prieš tai paminėjęs, kad, jo nuomone, SAM specialistai „nestudijavo logikos“.

Tačiau NVSC tokių duomenų neskelbia, nėra informacijos ir apie tai, kad delta atmaina yra būtent tris kartus labiau užkrečiama.

„Mokslininkų duomenys tikrai rodo, kad delta atmaina yra 60 proc. užkrečiamesnė, su alfa atmaina buvo skaičiuojama, kad vienas žmogus apytiksliai gali užkrėsti iki penkių asmenų, delta atveju – net iki aštuonių žmonių“, – teigiama NVSC atsakyme.

R. Žemaitaitis taip pat kritikavo galimybių paso sistemą.

„Ten niekas neaišku, ateina visi, nors ir su galimybių pasais, bet ką reiškia galimybių pasas, jis neapsaugo nuo ligos nešiojimo ir susirgimo, didžiausia nesąmonė, kad Lietuva pasiskelbė, jog galimybių pasas yra panacėja nuo visko“, – dėstė politikas.

„Baisus vyksta dalykas. Man įdomu, kaip po „Sel“ koncerto Kalnų parke <...>. Manau, kad nuo to reikėtų pradėti kovoti, o ne vadinti kvailiais“, – dėl griežtesnės kontrolės pasisakė R. Žemaitaitis.

R. Žemaitaičio žodžiai, esą po Filharmonijos sezono atidarymo susirgo 15 žmonių, nepagrįsti. Kaip LRT.lt sakė šios įstaigos direktorė R. Prusevičienė, nežinoma apie susirgimo atvejus, nėra tiesa, kad susirgo trys darbuotojai, kaip tvirtino Seimo narys. Iš pradžių Seimo narys aiškino, kad 15 susirgimų skaičius – tai susirgimai keliuose renginiuose, vėliau tvirtino, kad tokį skaičių sugalvojo pats, tai esą tikėtinas susirgimų skaičius.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt