Kultūra

2021.09.14 22:44

Venecijos architektūros bienalėje Lietuva toliau konstruoja planetą iš žmonių – lankytojai neslepia susižavėjimo

Margarita Alper, Specialiai LRT iš Venecijos2021.09.14 22:44

Italijoje nuo gegužės vyksta Venecijos architektūros bienalė, kurioje Lietuvai atstovauja menininko Julijono Urbono sukurta Lietuvos erdvės agentūra, o į ją patekę lankytojai formuoja planetą iš žmonių. 

Neveikiančioje renesansinėje Venecijos Santa Maria dei Derelitti bažnyčioje įsikūrusi Lietuvos erdvės agentūros laboratorija kviečia lankytojus dalyvauti iš žmonių kūnų besiformuojančios planetos astrofizikinėje simuliacijoje. Architektų Onos Lozuraitytės ir Petro Išoros suprojektuota ekspozicija primena tarsi laikinai ant kitos planetos paviršiaus įrengtą tyrimų aikštelę.

Pagal menininko J. Urbono „Planetos iš žmonių“ idėją kiekvienas į šią erdvę įeinantis lankytojas pasiima metro ilgio bilietą ir pasuka link skenerio. Nuskenuoti žmonės, sklandydami ir jungdamiesi vienas su kitu, formuoja naują planetą iš žmonių kūnų.

Lietuvos erdvės agentūra Venecijos bienalėje: Urbono sukurtą planetą formuoja lankytojai

Savo darbą J. Urbonas įvardija kaip minties eksperimentą, „Planeta iš žmonių“ – tai interaktyvi architektūrinės fantastikos instaliacija. Šis Urbono projektas grindžiamas jo dešimties metų meniniais gravitacinės estetikos tyrimais.

„Žmonės, pamatę, kad jie bus išsiųsti į kosmosą, pradeda tam ruoštis ir dažnai ateina ne po vieną, o visa šeima, net su šuniuku, nes tiesiog jaučia, kad mes būsim per daug vieniši, tai reikia keliauti kartu. Bet buvo ir daug tokių, kurie sakė, kad kuriame planetą tik iš vakcinuotų žmonių, nes priimam tik su galimybių pasu“, – su šypsena pasakoja Lietuvos erdvės agentūros atstovė Venecijoje Ieva Butkutė.

Pasak paviljono darbuotojų, skaičius skenerio viršuje parodo, kiek atlikta skanavimų, o žmonių į kosmosą išsiųsta triskart daugiau.

„Skaičius, kurį matote, yra „skanų“ skaičius. Kartais žmonės eina keturi ar du, grupelėse, bet mes skaičiuojame ir kiekvieną ateinantį lankytoją, turime specialų skaičiuotuvą, kiekvienas yra užfiksuojamas. Tas lankytojų skaičius dabar jau yra virš 40 000“, – teigia Lietuvos erdvės agentūros atstovė Venecijoje Viktorija Matuzonytė.

Paviljoną aplankiusi architektūros studentė iš Barselonos sako ją itin sužavėjo šio projekto idėja ne tik dėl gyvo performanso, ją sudomino idėja, kas gali nutikti po mirties.

„Mane paveikė ši astrokonceptuali idėja, ir klausimas, kuris man kilo čia – kas nutiks mums, kai numirsime, kaip žmonės gali sukurti kažką naujo po mirties“, – sako paviljono lankytoja.

„Iš tikrųjų esu sužavėtas, iš visų pusių nuskenuotas, labai įdomu“, – teigė kitas lankytojas iš Lenkijos.

„Genialu, originalu, labai specifiška, puiku“, – lietuvišką paviljoną vertino lankytoja iš Prancūzijos.

„Planeta iš žmonių“ pradėta formuoti prieš keturis mėnesius, per tą laiką prie jos prisijungė 14308 žmonės. Kiti tą gali padaryti iki lapkričio pabaigos, kol veiks Lietuvos paviljonas Venecijos architektūros bienalėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.