Kultūra

2021.09.14 23:30

Lankytojų laukia Kazimierėno „Pragaro giesmės“: kūriniuose – legendinės Dantės poemos temos, aktualios ir šiandien

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.14 23:30

Šiandien, rugsėjo 14-ąją, minimos 700-osios italų poeto Dantės (Dante Alighieri) mirties metinės. Žymiausią kūrinį – „Dieviškąją komediją“ – poetas baigė rašyti prieš pat mirtį. Iki šiol ši poema interpretuojama kitų kūrėjų. Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ pristatomas prof. Giedriaus Kazimierėno tapybos darbų ciklas, taip pat į drobes perkeliantis „Dieviškosios komedijos“ siužetus. 

Veidmainiai, pavyduoliai, išdavikai ir išpuikėliai. Bei visi kiti nuodėmingieji į tapytojo G. Kazimierėno tapybos darbų ciklą, kurtą septynerius metus, persikėlė iš dviejų pirmųjų viduramžių italų poeto Dante Alighieri poemos „Dieviškoji komedija“ dalių – „Pragaro“ ir „Skaistyklos“ giesmių.

„Skaitinėjau, skaitinėjau ir pasirinkau motyvus, kurie, man atrodė, labiausiai rezonuoja su šiuolaikiniu laikmečiu. Juk faktiškai apie savo laikmetį kiekvienas dailininkas šneka. Tokie trys sandai: šiek tiek Dantės, šiek tie laikmečio, šiek tiek – savęs“, – pasakoja G. Kazimierėnas.

VDA parodų salėje „Titanikas“ – Giedriaus Kazimierėno į drobes perkelti „Dieviškosios komedijos“ siužetai

Tapytojo tikslas – ne iliustruoti pasirinktus „Dieviškosios komedijos“ siužetus, o interpretuoti juos. Viena paveikslų, vaizduojančiame pragaro prieangį, tiek blogiui, tiek gėriui abejingus žmones tapytojas patalpino į kokonus.

„Pačių susikurti įvairūs kokonai, kaip simbolis tokio uždaro, saugaus gyvenimėlio. Ir jie tuose kokonuose tūno“, – aiškina tapytojas.

O į kitą paveikslą, pagal vieną iš Dantės giesmių, kurioje į pragarą patenka paniekinę Dievą, gamtą ir meną, tapytojas perkelia italų renesanso tapytojo Antonello da Messinos „Laiminantį Kristų“ ir 20-ojo amžiaus dailininko Kazimiro Malevičiaus „Juodą kvadratą“.

„Šiuo atveju man tas Malevičiaus juodas kvadratas labai tiko, nes Malevičius, sukūręs šitą savo kūrinį, rašė: aš ilgai žiūriu į tą juodą erdvę, žiūriu į tą juodą kvadratą taip, kaip kadaise žmonės žiūrėjo į Dievo veidą. Dievo veidas taip ir Dievo veidas toks“, – pasakoja G. Kazimierėnas.

Anot literatūrologo doc. dr.Dainiaus Būrės, Dantė iki šiol išlieka aktualus ir įdomus kitiems kūrėjams, kadangi pats aktyviai dalyvavo visuomenės gyvenime.

„Jis savo gyvenimu, kūryba įsiterpia ir kuria tą tikrovę, istorinę tikrovę, visuomenės idėjas. Mes žinome, kad jo poema tarsi yra apie anapilį. Tačiau iš tiesų tai nėra tik tai, nes pačioje poemoje yra daug istorinės tikrovės, daug istorinės konkretikos“, – sako VU Italų literatūros dėstytojas.

Po pragarą ir skaistyklą G. Kazimierėno kūryboje VDA parodų erdvėje „Titanikas“ galima keliauti iki rugsėjo 25 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.