Kultūra

2021.09.14 20:15

Šokio ekskursija „Einu pirkti pieno“ pasakoja hipsterio nuotykius: rajono senjorai pasirodė pasakiški

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.09.14 20:15

Kas gali nutikti einant pirkti pieno Šeškinėje? Šiuolaikinio šokio kūrėjos Greta Grinevičiūtė ir Agnietė Lisičkinaitė su kūrybine komanda nusprendė pažvelgti į, atrodytų, eilinio miesto rajono eilinę dieną ir atrasti tai, kas mūsų gyvenimuose sukuria pasaką. „Unikalu tai, kad 70 procentų gyventojų šiame rajone yra pensinio amžiaus. Buvo svarbu jį užfiksuoti, nes šis rajonas – ant pokyčių slenksčio“, – pasakojo A. Lisičkinaitė.

Ji atskleidžia, kad pieno vaizdinys iškilo prieš trejus metus. „Mums su Greta atrodė labai gražu ant mūsų besiliejantis pienas“, – sako Agnė. Beje, nuo 2015 metų šių kūrėjų veikla – socialiniai projektai ir įtrauka, tad šįsyk jos sukūrė įvietinto šokio spektaklį.

Kūrėjos 8 savaites praleido rezidencijoje Šeškinėje su Šeškinės bendruomenių sąjunga. Stiprus ryšys užsimezgė su senjorų ansambliu „Auksinis ruduo“. „Uždavėme jiems tam tikrus klausimas, ir jų atsakymai spektaklyje persipina su Pauliaus Markevičiaus tekstu“, – aiškina A. Lisičkinaitė.

Ėmus tyrinėti Šeškinės rajoną, kūrėjoms pasakų motyvai, personažai tapo natūraliu įrankiu, padedančiu suprasti, prisijaukinti ir perprasti vietovę. Archajiškas svetimos vietos mistifikavimas jas grąžino ir į vaikystės atsiminimus, kai gyvenamasis rajonas buvo tolygus visam pasauliui.

Pasaka autorėms taip pat tapo svarbi kaip komunikacijos tarp kartų būdas – senolių išminties perdavimas jaunam žmogui. Bandydami kurti savitą pasaką, kūrybinės komandos nariai suprato, jog kelionės motyvas čia ne tik tinka, bet ir yra prigimtinis. Tad ši pasakiška kelionė prasideda taip: „Kartą į Šeškinę gyventi atsikraustė centro hipsteris…“

Menininkės nuo pat pradžių suprato, kad kūriniui reikalingas miegamasis rajonas. Viena iš surinktos komandos narių – Giedrė Jankauskienė – gimusi ir augusi Šeškinėje. „Pradėjome gilintis į rajoną, unikalu tai, kad 70 procentų gyventojų šiame rajone yra pensinio amžiaus, rajonas keisis, buvo svarbu užfiksuoti, nes šis rajonas – ant pokyčių slenksčio“, – pasakojo A. Lisičkinaitė.

Menininkei daug gyvenimiško vyksmo rajone pasirodė pasakiškas: „Daug senų gražių močiučių, jos sėdi ant suoliukų, eina į turgų.“ Anot pašnekovės, tai pasaka su tikrai laiminga, sentimentalia pabaiga. „Gal mums ta bendruomenė atrodo sustingusi kitame laikmetyje, bet viskas be galo žmogiška“, – teigia ji.

„Ką mes darėm, tai tas pats, ką darys žiūrovai, mes vaikščiojom po Šeškinę. Ir supratom, kad kai atsiduri svetimame rajone, tam, kad paaiškintum ir save kaip nors adaptuotum, turi susikurti savotišką pasakojimą. Taip atsirado Pauliaus personažas, kurį mes vadinam hipsteriu, kuris atsikrausto į Šeškinę. Jis geria migdolų pieną, jis turi nueiti į parduotuvę jo nusipirkti“, – pasakoja dramaturgė Sigita Ivaškaitė.

Šokio ekskursijoje dalyvauja: Paulius Markevičius, Giedrė Jankauskienė, Mantas Stabačinskas, Sigita Juraškaitė, Agnietė Lisičkinaitė, Greta Grinevičiūtė. Tekstų autorė – Sigita Ivaškaitė. Vaizdus kūrė Šeškinės architektai, Vladas Suncovas, muziką – Dominykas Digimas, Šeškinės ansamblis „Auksinis ruduo“. Vadybininkė – Domantė Tirilytė. Prodiuseris – „Be kompanijos“.

Ekskursija po Šeškinę vyksta su lankytojams išdalytomis ausinėmis. Spektaklio premjera įvyko liepą, per festivalį „Naujasis Baltijos šokis“. Kaip teigia A. Lisičkinaitė, rajone esama daug sovietmečio ženklų. „Pasirinkome arkas, suoliukus – neišvaizdžiausias vietas“, – sako ji. Pasak šiuolaikinio šokio kūrėjos, matyt, tai lankytojams kelia prisiminimų, todėl spektaklis jiems toks paveikus.

A. Lisičkinaitė teigia, kad būta klausimų ir pasiūlymų sukurti analogiškus kūrinius apie kitus rajonus, kol kas autorės tik žada šį spektaklį kartoti – jis rodomas rugsėjo 13, 14, 15, 16 ir bus kartojamas kitais metais. O paskui, kaip sako pašnekovė, bus matyti, nes „rastas raktas, kaip kurti su bendruomene mikrorajone“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.