Kultūra

2021.09.11 19:52

Nacionalinė filharmonija sezoną pradeda muzikiniu prisiminimu apie tragišką 21 amžiaus įvykį

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.09.11 19:52

81-ojo sezono atidarymo koncertą Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) skiria prieš 20 metų visą pasaulį sukrėtusiam teroro išpuoliui ir tūkstančiams aukų atminti. „Koncertas bus tikrai neeilinis, programa – unikali“, – LRT.lt tikina LNF vadovė Rūta Prusevičienė.

Ji pasidalija prisiminimu, kaip 2001-ųjų rugsėjo 11 dieną popiet filharmonijoje vyko posėdis, buvo planuojami svarbūs metų koncertai.

„Nesulaukę vieno kolegos, paskambinome ir pasiteiravome, kodėl jis vėluoja. Šis pasiūlė geriau įsijungti televizorių ir pasižiūrėti, kas vyksta Niujorke. Suprantama, po tokios sukrečiančios patirties kurį laiką negalėjome sugrįžti į kasdienius darbus. Teroro aktas tada paveikė ir mūsų kviečiamų užsienio atlikėjų fizinę bei psichikos būklę“, – pasakoja R. Prusevičienė.

Anot jos, šiandien pasaulis gyvena panašiomis aplinkybėmis, todėl sezono atidarymo koncertu per muziką prisimenamas skaudus praeities įvykis ir apmąstoma dabartinė geopolitinė situacija.

Tragišką 21 amžiaus istorijos epizodą per koncertą įprasmina Krzysztofo Pendereckio 2001–2002 metais sukurtas koncertas fortepijonui „Resurrection“ („Prisikėlimas“). Šis kūrinys perteikia simbolinę gyvenimo pergalę prieš mirtį, taip pat tikėjimą.

„Prisikėlimą“ atlieka pianistė Mūza Rubackytė. Su maestro K. Pendereckiu scenoje ji pirmą kartą susitiko 2003 metais Nacionalinėje filharmonijoje. Tada su kompozitoriaus diriguojamu orkestru skambino Ludwigo van Beethoveno Trečiąjį koncertą.

Sezono atidarymo koncerte taip pat skamba amerikiečių kompozitoriaus Johno Corigliano dainų ciklas „Vieną mielą rytą“. Jis sukurtas 2011 metais Niujorko filharmonijos ir Šanchajaus simfoninių orkestrų užsakymu, pažymint 10-ąsias teroro akto metines.

Anot R. Prusevičienės, parašyti kūrinį kompozitorius buvo prašomas iškart po teroro akto, tačiau nesugebėjo to padaryti. „Negalėjo atrasti tam tikros distancijos su įvykiu ir žuvusiaisiais, kuriuos pažinojo“, – teigia LNF direktorė.

J. Corigliano dainas atlieka lietuvių mecosopranas Justina Gringytė. Apie J. Corigliano ciklą dainininkė teigusi, kad tai nepaprastai gražus, tačiau gana sudėtingas kūrinys tiek mentaliniu, tiek vokaliniu požiūriu: reikia labai įsigilinti į kūrinį, kad suvoktum jo dramaturgiją.

Sezono pradžios koncertui diriguoja iš Vinipego (Kanada) kilusi batutos maestra Keri-Lynn Wilson. Zalcburgo festivalyje ji buvo legendinio batutos meistro Claudio Abbado asistentė, o po studijų Niujorko Juilliardo mokykloje iki 1998 metų dirbo Dalaso simfoninio orkestro dirigento asistente, 2014–2015 metais ėjo Slovėnijos filharmonijos meno vadovo pareigas.

R. Prusevičienė teigia matanti didžiulį klausytojų norą kuo greičiau įsitraukti į filharmonijos koncertinį sezoną. „Mūsų ištikima publika sugrįžta“, – pabrėžia ji.

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO; meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas) sezoną pradės rugsėjo 22 dieną su brolių Lucaso ir Arthuro Jussenų fortepijoniniu duetu iš Olandijos.

„Brolių muzikavimas įvardijamas taip: tai tarsi vairuoti du BMW vienu metu. Nepaprasta darna. Išties susidaro įspūdis, kad skambina vienas žmogus keturiomis rankomis“, – juokiasi R. Prusevičienė. Anot jos, šiuo metu nėra geresnio muzikos įrašo už brolių Jussenų atliekamą Francio Poulenco muziką.

Lietuvos kamerinis orkestras (LKO; meno vadovas Sergejus Krylovas) į naujojo sezono tėkmę įsilies spalio 2 dieną. Koncerte, kuris turėjo skambėti per 2020-ųjų Kalėdas ir dėl pandemijos jau kelis kartus buvo nukeltas, skambės Ludwigo van Beethoveno Koncertas smuikui ir Trečioji simfonija („Herojinė“). Neseniai LKO grįžo iš Šveicarijoje vykusio Siono festivalio, kurį kasmet rengia žymus smuikininkas ir pedagogas Pavelas Vernikovas.

„Orkestrantai parvyko apimti euforijos, nes teko muzikuoti su JAV gyvenančiu pianistu Sergejumi Babayanu – viena didžiausių dabarties pianizmo žvaigždžių. Tai mūsų pianisto Andriaus Žlabio dėstytojas. Vėl atrasti savo bičiulius žymius muzikus, atkurti senuosius tarptautinius ryšius – nepaprastai įkvepianti patirtis“, – teigia R. Prusevičienė.

Kitą savaitę LNSO ir Naujų idėjų kamerinis orkestras (NIKO), vadovaujamas kompozitoriaus ir dirigento Gedimino Gelgoto, dalyvaus Odesos klasikos festivalyje. Atliks 21 amžiaus kompozitorių kūrinių programą. Vienas reikšmingesnių tos programos dalyvių bus amerikiečių violončelininkas ir kompozitorius Peteris Gregsonas.

R. Prusevičienė prasitarė apie ketinimą Plungėje steigti savotišką LNF filialą. Dabar šiuo klausimu vyksta derybos. Plungės dvaro sodybos salė, kurioje kasmet vyksta Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, visiškai atnaujinta, atliekami paskutiniai darbai pagalbinėse patalpose. „Plungėje ateityje numatome pratęsti LNF koncertinį sezoną. Labai rimti sumanymai“, – pabrėžė R. Prusevičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt