Kultūra

2021.09.07 15:51

Ketvirtadienį prasideda Vilniaus galerijų savaitgalis: kaip priimti kitokį, ir kokia yra kitoniškumo įvairovė

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.09.07 15:51

Rugsėjo 9–12 d. vyks jau 6-asis Vilniaus galerijų savaitgalis, šiemet jis ragins leistis į pažintį su šiuolaikiniu menu ir drauge įminti mįsles. „Tema – mįslės – yra apimanti Kito, kitokio, diskusijų dėl gėjų teisių, pabėgėlių kampą. Mūsų šūkis „susipažinkime“, nes kartais ir menininkai yra tie nepažinti, neaišku būna, ką jie veikia“, – kalbėjo Vilniaus galerijų savaitgalio ir specialios parodos „Kita oda“ kuratorė A. Anglickaitė.

Renginio organizatoriai subūrė daugiau nei 30 dalyvių – muziejų, galerijų ir eksperimentinių erdvių. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami lankytis parodose, dalyvauti ekskursijose, edukacijose, išklausyti diskusijų ir net pašokti.

Vilniaus galerijų savaitgalį (VGS) inicijuoja ir organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. Šis užsienyje populiarus renginys Vilniuje pirmą kartą įvyko 2016-aisiais, siekiant pristatyti visuomenei šiuolaikinio meno procesus, autorius ir erdves, į įprastus maršrutus įrašyti naujus kultūrinius taškus. Renginio kuravimas antrą kartą patikėtas menininkei Akvilei Anglickaitei.

„Tema – mįslės – yra apimanti Kito, kitokio, diskusijų dėl gėjų teisių, pabėgėlių kampą. Mūsų šūkis – susipažinkime, nes kartais ir menininkai yra tie nepažinti, neaišku būna, ką jie veikia. Menininkai, įsikūniję į Kito vaidmenį, pasiūlo, kaip priimti kitokio buvimą šalia“, – kalbėjo Vilniaus galerijų savaitgalio ir specialios parodos „Kita oda“ kuratorė A. Anglickaitė.

Jau pirmąją renginio dieną, ketvirtadienį, vyks penki parodų atidarymai – personalines ir grupines ekspozicijas pristatys galerijos „Atletika“, „Vartai“, „Editorial“, retam pažįstama nauja erdvė „Naugarduko 20A“ bei M. K. Čiurlionio namai. Pastarieji tapo ir specialios Vilniaus galerijų savaitgalio parodos „Kita oda“ namais. Kuratorės A. Anglickaitės teigimu, norėta naujai pažvelgti į namų erdvės specifiką ir dar iki pandemijos iškilusią, o jos metu tik sustiprėjusią netikrumo situaciją.

A. Anglickaitė teigė, kad renginio organizatoriai nesikiša į galerijų parodas. „Norėjosi koncentruotis į temą apie kitą specialioje parodoje. Labiau rūpėjo kito įvairumas – ar LGBT, ar subkultūros, pvz.: Daukšos Bigfootai – padaro mažas skulptūrėles, jie patys jas neva palieka. Žygimantas Augustinas užmauna savo raumenyną ant puodo. Adomo Danusevičiaus darbai netiesiogiai, per juslines patirtis gal siejasi su LGBT tematika. Jokūbas Vaicekauskas panaudoja dirbtinio intelekto perspektyvą. Čiurlionis Varšuvoje buvo kitas, į Lietuvą sugrįžo kaip kitas“,– pasakojo A. Anglickaitė.

Paroda yra tarsi 7 kelio filmo scenarijai, kurių autoriai savo herojus apgyvendina skirtingose laiko atkarpose nuo mitinių iki šių laikų. Kūrinius pristatys pripažinimo sulaukę ir savo kūrybinį kelią dar tik pradedantys skirtingų kartų menininkai: Žygimantas Augustinas, Evelina Bernatonytė, Adomas Danusevičius, Tomas Daukša, Ainė Petkūnaitė, Jokūbas Vaicekauskas ir Jokūbas Verbickas.

Kaip pastebi A. Anglickaitė, prancūzų filosofas Emmanuelis Lévinas, kai iškilo nacionalizmo banga, buvo kito pusėje, dėl to ir jo filosofija yra apie kitą. „Kitas – nesuprastas mums, kuris netelpa į bendrą naratyvą. Menininkai stengiasi griauti egzistuojančius didžiuosius naratyvus ir kuo daugiau kalbėti apie mažuosius“, – tikina A. Anglickaitė

Projektų erdvės „Editorial“ bendraįkūrėja Vitalija Jasaitė pasakoja, kad jų galerijoje parodos instaliatyvios, grįstos eksperimento principu. Per galerijų savaitgalį atidaroma Antano Gerliko paroda „Rūbinė“. Menininkas tęsia sapno ir alternatyvios realybės tematiką. Jis prisimena susapnuotus objektus ir juos paverčia realiais. „Menininkai perkuria erdvę kiekvieną kartą skirtingai, tai būna siurprizas ir pačioms galeristėms“, – sako V. Jasaitytė.

Menininkė Paulina Pukytė pristatė savo parodą „Tai yra tam tikra prasme košmaras“, kuri bus atidaroma rugsėjo 11 dieną galerijoje „Atletika“.

„Ši paroda yra apie manipuliuojamąjį dalyvavimą, socialinį elgesį, kas veikia mūsų elgesį. Kalbama apie mūsų istoriją, praeitį. Ar mes vis dar post-, ar galime būti nauji? Kas veikia mūsų veikimą ir neveikimą? Kada esame bendrininkai, o kada – tik stebėtojai? Ar yra pasirinkimo laisvė?“ – pasakojo menininkė.

Siekiant užtikrinti visų komfortą ir sveikatą, daugumos parodų atidarymai bus tęstiniai – vietoj susibūrimo konkrečią valandą ir atidarymo kalbos lankytojai turės progą sutikti menininkus ir užduoti rūpimus klausimus visą pavakarę.

„Dauguma atidarymų ištęsti, nes nenorėjome epideminės situacijos aštrinti. Dauguma galerijų taip pat“, – sakė A. Anglickaitė.

30 meno erdvių, nusidriekusių nuo Konstitucijos pr. iki Rasų, leis lanksčiai planuoti maršrutą tiek mėgstantiems ilgesnius pasivaikščiojimus, tiek linkusiems optimizuoti savo išvykas. Vienintelėje renginio dalyvėje iš dešiniojo Neries kranto – Nacionalinėje dailės galerijoje – eksponuojamos trys laikinos parodos, o kultūros komplekse SODAS2123 rasite net tris atskiras, savitu braižu pasižyminčias galerijas – „Atletika“, „Trivium“ ir „Swallow“ bei atviras menininkų studijas, kur bus galima susipažinti su jų kūrybiniu procesu, šiuo metu vystomais kūriniais.

Tarp šių dviejų daugiafunkcių centrų plyti savo įvairove intriguojantis šiuolaikinio meno laukas: vitrinos galerija „Apiece“, nepriklausoma, menininkų valdoma „pasidaryk pats“ tipo projektų erdvė „Studium P“, pernai po rekonstrukcijos duris atvėrę Radvilų rūmai, architektūrai dedikuotas „Nulinis laipsnis“ ir kt.

Parengta plati daugiau kaip 40-ies renginių (ekskursijų, susitikimų su menininkais, kūrybinių dirbtuvių, diskusijų) programa. Mažuosius ir jų šeimas su lininio pluošto verpimu galerijoje „Kairė–dešinė“ supažindins menininkė Silvija Juozelskytė-Vaičiulienė; Milena Liutkutė-Grigaitienė kiekvieną dieną Užupio meno inkubatoriuje iš arčiau pristatys grafikos dirbtuves, o nauja erdvė „8 akys ir ausys“ į virtualų pasimatymą tarp Vilniaus ir Londono pakvies menininkus Karoliną Žalėnaitę ir Joną Balsevičių.

Verta nepraleisti šių metų pavasarį atsidariusio Vilniaus miestui dedikuoto Vilniaus muziejaus organizuojamo pokalbio „Apie Vilnių – jo vizijas, utopijas ir distopijas lietuvių literatūroje“. O jeigu norisi į patį žiūrėjimo į meną reiškinį pažvelgti kiek kritiškiau, Živilė Etevičiūtė parengė dvi specialias diskusijas, vyksiančias MO muziejuje 10–11 d.

Pirmoji – „Apie kultūros politiką. Išsipildymai“ – orientuota į kultūros politikos kaitos gaires, strategijas, įstatymų projektus ir kovą dėl riboto finansavimo. Kaip sugyventi skirtingų sričių kūrėjams, kokius kultūros politikos lūkesčius ir uždavinius išsikelti? Į šiuos klausimus atsakyti mėgins daug metų kultūros lauke dirbantys ir įvairius virsmus stebėję profesionalai.

„Nors pirma diskusija, atrodo, jau girdėta, bet aš optimistė ir idealistė. Turime puikų įrankį – liežuvius, ir jei liežuviai sujungti su protu, turime puikų įrankį kovoti. Diskusijoje svarbu atvirumas ir ekspertinės žinios. Atspirties taškas – turime daug kietosios ir minkštosios galios paveldo iš tų laikų, kai kultūra atliko propagandinę funkciją. Šiandien politikai kultūra ne itin domisi, bet menininkai turi didžiulę apytaką su užsieniu“, – pirmąją diskusiją pristatė diskusijų programos kuratorė, buvusi kultūros atašė Živilė Etevičiūtė.

Diskusijoje dalyvaus Skaidra Trilupaitytė, Viktoras Bachmetjevas, Tadas Šarūnas, Eglė Ganda Bogdanienė.

Šeštadienį antrojoje diskusijoje „Kodėl aš einu į parodas. Laisvalaikio leidimo būdai vizualiojo meno erdvėse“ trys nuolatiniai vizualiojo meno erdvių lankytojai, kurie nėra meno profesionalai, pasidalins savo patirtimi bei išbandytais, gerai veikiančiais parodinių erdvių atradimo ir lankymo būdais.

„Noriu būti nepopuliari, todėl kalbėsime tik pozityviai. Tai buvo labai gražūs pasakojimai. Šis pokalbis – dedikacija tiems, kurie rengia parodas. Ji skirta ir tiems, kurie nedrįsta ateiti į parodą“, – sakė Ž. Etevičiūtė.

Norinčių įveiklinti ne tik regą galerijoje „Akademija“ kelis vakarus lauks kompozitoriaus Dominyko Digimo garso performansas „Vilniaus tylų klausymai“. Sekmadienio popietę Naujamiesčio loftų apsupty menininkų dienos centras „Autarkia“ drauge su menininke Sara Rodrigues ir restoranu „Delta mityba“ pristatys vietinio ir tvaraus maisto gamybai bei vartojimui skirtas dirbtuves.

Renginys šiemet bendradarbiauja su nauja iniciatyva – bendruomeniniu Rasų radiju, skirtu eksperimentams, autentiškoms garso patirtims bei asmeninėms audioklajonėms. Rugsėjo 10–12 d. ši platforma transliuos 5 skirtingais rakursais garso meną tyrinėjančių laidų epizodus, sudarytus tokių autorių kaip Arturas Bumšteinas, Armantas Gečiauskas (Arma Agharta), Gintas K ir Karolina Kapustaitė, o Simonas Nekrošius su Auguste Vickunaite pristatys savo garso koliažų premjerą. „Rasų radijo“ garsų galerija leis įsilieti į Vilniaus galerijų savaitgalio bendruomenę nuotoliniu, nuo geografinės padėties nepriklausomu būdu.

„Tai visai nenaujas formatas. Kaune net ir anksčiau išbandytas nei Vilniuje. LTMKS pamatė šio formato prasmę. Buvo svarbu suburti Vilniaus parodines erdves, kurios pristato tarpdisciplininį, šiuolaikinį meną. Dar svarbiau buvo pakviesti į tas erdves dar platesnę auditoriją nei ta, kuri ir taip lankosi parodinėse erdvėse. Nuo antrųjų metų pamatėme tikrai gausų lankymą, neįprastą Vilniaus šiuolaikinio meno parodinėms erdvėms“, – sakė Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos pirmininkė, SODAS2123 komplekso vadovė Danutė Gambickaitė.

Visi renginiai yra nemokami. Į dalį jų reikalinga išankstinė registracija. Galerijų lankymas visas keturias dienas yra atviras ir nemokamas, išskyrus Nacionalinę dailės galeriją, Radvilų muziejų, Vilniaus muziejų (juose 11–12 d. reikalingas bilietas) ir MO muziejų (9–12 d. reikalingas bilietas).

Tikslią informaciją apie kiekvieną dalyvį rasite Vilniaus galerijų savaitgalio programoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt