Kultūra

2021.09.09 16:01

Vilniaus gatvės Kaune rekonstrukcija gali sunaikinti istorinį grindinį: „į sprendimo autorius mėtys kiaušinius“

LRT.lt2021.09.09 16:01

Analogų Lietuvoje neturinčios Kauno Senamiestyje esančios Vilniaus gatvės rekonstrukcija gali tapti tikru istoriniu įvykiu, kuomet valdininkų sprendimu yra naikinamas kultūros vertybei priskiriamas objektas.

Nors dėl tokio politikų požiūrio, galima sakyti, dalis visuomenės jau sukilo, miesto valdžia atkakli – tvirtina, kad visus leidimus tam turi.

„Norėjome palikti tą grindinį. Paliekant jį, mes turėjome pagalvoti, kaip palikti tą vertingą daiktą, tą vertingą savybę pritaikytume visiems. Tai ir gimė toks pasiūlymas. Mes gavome visus leidimus ir nežinau, ar tam dar reikalinga diskusija. Tas sprendinys – manome, kad įvertinome visas aplinkybes“, – sako Kauno miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis.

„Gerai būtų parašyti tų (savivaldybėje – aut. past.) sprendimą priėmusių asmenų pavardes. Neabejoju, kad po 10 metų į jas supuvusius kiaušinius mėtys“, – apie Vilniaus gatvės Kaune rekonstrukcijos projektą vykdančios ir jos istorinį grindinį sunaikinti pasišovusios Kauno miesto savivaldybės vadovų užmojus kalba architektas Linas Tuleikis.

830 metrų ilgio pagrindinės Senamiesčio arterijos tvarkymo darbai, kainuosiantys apie 4,6 mln. eurų, prasidėjo prieš du mėnesius. Kauno miesto savivaldybė, ruošdamasi kitais metais vyksiantiems Europos kultūros sostinės renginiams, tikisi, jog projektas bus įgyvendintas kitų metų pavasarį.

„Kad Vilniaus gatvę reikėjo tvarkyti, niekas dėl to nediskutuoja. Bet naikinti kultūros vertybę – grindinio akmenis… Tai tikrai įžūlu“, – sutartinai tvirtina laidos „7 Kauno dienos“ pašnekovai.

Informacija, kad greičiausiai rankomis tašyti akmenys Kauno miesto valdžios iniciatyva bus supjaustyti bei negražinamai suniokoti, visuomenei tapo žinoma atsitiktinai. Žurnalistai turi duomenų, kad šis procesas jau buvo prasidėjęs, bet, kilus skandalui, jį teko nutraukti, o rezultatą – slėpti. Žinomas visuomeninkas advokatas Saulius Dambrauskas atviru laišku kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, Kultūros ministeriją, Seimo kultūros komitetą, Kauno miesto savivaldybę ir architektų bendruomenę: „Ketinimas įgyvendinti tokį sprendinį yra nusikalstamas Kauno senamiesčio paveldo naikinimas“ (2021 liepa).

„Akmens riedulys – tvirčiausias. Tašymas mažiausiai žaloja akmens vidines įrėžas. O pjovimas labai žaloja. Anksčiau ne pjaudavo, o tašydavo akmenis. Tašyti akmenys – žymiai vertingesni. Autentika visur yra vertinama, jos žaloti negalima“, – stovėdamas prie iš Vilniaus gatvės išvežtų ir savo likimo laukiančių tašytų akmenų kalno pasakoja L. Tuleikis, akivaizdžiai pademonstruodamas natūraliai nugludinto grindinio privalumus bei tai, kokia trinkele akmuo virs, jei su juo bus pasielgta taip, kaip nori miestą valdantys politikai.

„Mes ir suprojektavome taip, kad mes akmenį nulyginam. Ir apačią, ir viršų, bet lieka 16 cm. aukštis. O statybininkai jį nupjauna iki 12 cm. Ir lieka ne akmuo, bet plokštė ar trinkelė. Padaro kitą gaminį, kurio jau nepavadintum akmeniu. Vadinasi, mes tą autentišką akmenį panaudojame kaip žaliavą kažkokiam kitam gaminiui gaminti. Mano galva čia yra nelabai gerai, neturėtų taip būti. Dar aiškinsimės, ar tikrai jį reikia taip smarkiai nupjauti“, – „7 Kauno dienos“ žurnalistams sako Vilniaus gatvės rekonstrukcijos projekto autorė architektė Vilija Skėrienė.

Kultūros paveldo departamento atsakymas architektei Vilija Skėrienei: „Jūs siūlote Vilniaus gatvės saugomą autentiškų, tašytų akmenų grindinį pakeisti „nupjautais ir nudeginto paviršiaus akmenimis“, siūlote „apipjaustyti, nudeginti saugomą autentišką materiją – tašytus akmenis, suvežtus iš viso Kauno istorinių gatvių. Tuo grubiai pažeidžiate Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 1. str. 1 d., 16 d.; 14 str. 1 d.; 19 str. 1, 2 d. reikalavimus.“ (2021 rugpjūtis).

Dėl tokio Kauno valdžios sumanymo sukilo didelė dalis visuomenės. Nepasitenkinimą reiškia ir eiliniai miestiečiai, ir specialistai. Kol kas neaišku, ar Visvaldo Matijošaičio vadovaujama komanda laikysis savo užsibrėžto plano.

Apie tai, kad Kauno vadovas kol kas nėra linkęs ieškoti kompromiso, žurnalistams sakė Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras. V. Matijošaitis uždarame posėdyje dalyvavusiems specialistams lyg juokais, lyg rimtai užsiminė, kad jei atsiras aktyviai protestuojančių prieš grindinio akmenų pjaustymą, tuomet neva teks Vilniaus gatvėje sudėti tiesiog naujas trinkeles.

Plačiau apie tai laidoje „7 Kauno dienos“ sekmadienį 11.30 val. per LRT Plius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt