Kultūra

2016.09.16 23:19

Kražių gimnazijai – 400

Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.16 23:19

Vyskupo Merkelio Giedraičio pastangomis XVII amžiaus pradžioje į Kražius atvykę jėzuitai įkūrė Kražių misiją. Pirmoji Žemaitijoje aukštesniojo humanitarinio tipo mokykla jėzuitų kolegija duris atvėrė 1616 m. Vėliau ji garsėjo savo biblioteka, turinčią per 4 tūkst. knygų. Iki šiol mokykla didžiuojasi savo garsiais mokiniais.

„Mūsų mokykla įsikūrė 1616 m., joje mokėsi garsūs rašytojai Dionizas Poška, Simonas Stanevičius, broliai Antanas ir Jonas Juškos, dėstė Žygimantas Liauksminas, Motiejus Valančius“, – vardija gimnazistė Gitana Šaltytė.

Bėgant laikui mokyklos statusas keitėsi, ji net buvo uždaryta. 2005 m. Kražių mokykla atgavo gimnazijos statusą, o šių metų rugsėjo pirmą dieną jai suteiktas pirmojo mokyklos direktoriaus teologo, filosofo, lietuvių muzikologijos pradininko Žygimanto  Liauksmino vardas. Šiuo metu čia mokosi 225 mokiniai.

„Rūpesčių, aišku, yra kaip ir visose mokyklose, mažėja mokinių, norime turėti labai gerus mokytojus, jie turi važiuoti net iš miesto, kaime mes tokių mokytojų neturime ir norime, kad kiekvienas mokinys būtų pažangus, tai irgi yra mūsų rūpestis“, – sako Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos direktorė Rita Andrulienė.

Minint 400 metų jubiliejų, mokyklos kieme atidengtas skulptoriaus Osvaldo Neniškio sukurtas paminklinis akmuo. Tokių senų mokyklų šalyje vos kelios – tai bemaž 200 metų už Kražių gimnaziją vyresnės Vilniaus katedros, Varnių ir Trakų mokyklos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.