Kultūra

2016.09.16 11:29

Parodoje – nepriklausomos Lietuvos įsitvirtinimo tarptautinėje arenoje akcentai

ELTA2016.09.16 11:29

Penktadienį Seime minint Lietuvos tarptautinių santykių atkūrimo 25-ąsias metines, Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje atidaryta paroda „Laisva Lietuva pasaulio bendrijoje“.

Parodoje eksponuojamos nuotraukos, kuriose fiksuojami svarbiausi atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės įsitvirtinimo tarptautinėje arenoje 1990–1991 m. momentai. Parodoje taip pat pristatomi Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Užsienio reikalų komisijos dokumentai, kreipimaisi į pasaulio šalių parlamentus ir vyriausybes bei kiti dokumentai iš Seimo archyvo, liudijantys Lietuvos kelią tarptautinio pripažinimo link.

Atidarydama parodą Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pažymėjo, kad simboliška ir teisinga, jog ši ekspozicija savo kelią pradeda būtent čia, Lietuvos parlamente, Lietuvos širdyje, nes pirmieji atkurtos nepriklausomos Lietuvos užsienio politikos žingsniai buvo žengti būtent iš šių rūmų.

„Istorija rikiuoja svarbias datas ir faktus. Tačiau šiandien čia esantys pirmųjų atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metų liudininkai, diplomatai, politikai patvirtins – prireikė daug jėgų, ištvermės, politinės įžvalgos ir diplomatijos išmanymo, kad Lietuva įsitvirtintų tarptautinėje arenoje“, – sakė L. Graužinienė.

Seimo vadovė pareiškė pagarbą išeivijos diplomatams ir kitiems išeivijos atstovams, kurie sovietams okupavus Lietuvą penkis ilgus dešimtmečius tarptautiniu mastu nuolat kėlė Lietuvos okupacijos ir nepriklausomybės atkūrimo klausimus.

„Ypač reikšmingas vaidmuo teko žmonėms, kurie buvo paskirti pirmaisiais ambasadoriais į užsienio šalis. Ir, žinoma, būtina prisiminti visus tuos, kurie kūrė, plėtojo ir vykdė užsienio politikos strategiją būdami čia, Lietuvoje. Kokie sudėtingi keliai buvo nueiti, kokie iššūkiai pasitiko mūsų diplomatus – tai jau istorija. Tikiu, kad tik maža jos dalis matyti šiose nuotraukose ir dokumentuose. Bet mes suvokiame jiems tekusios atsakomybės svarbą ir dėkojame už darbą tėvynės labui“, – sakė L. Graužinienė.

Seimo pirmininkės teigimu, šiandien, kai kalbame apie laisvą Lietuvą, kuri yra Europos Sąjungos, NATO ir kitų svarbių pasaulio organizacijų narė, suprantame, kad per ketvirtį amžiaus nuvertėme kalnus, įvykdėme tai, apie ką anuomet buvo nedrąsu net svajoti – laisva ir lygiavertė Lietuva demokratiško pasaulio bendrijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.