Kultūra

2021.08.30 23:12

Televizijos bokšto įkvėpta instaliacija kviečia apmąstyti besikeičiančius tarpusavio ryšius

Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.30 23:12

Vilniuje, šalia Neries, erdvę rado menininko Rafalo Piesliako instaliacija „Sodas“. Pirmąkart meno mugėje „ArtVilnius“ pristatytas kūrinys neatsitiktinai įsikūrė vietoje, iš kurios matyti Vilniaus televizijos bokštas – instaliacija kviečia apmąstyti besikeičiančius tarpusavio ryšius.

Vilniaus televizijos bokštas – vienas iš skulptorių R. Piesliaką įkvėpusių objektų. Tiek jo, tiek kitų pasaulio televizijos bokštų ir antenų interpretacijas kūrėjas perteikia instaliacijoje „Sodas“.

„Pati pirmiausia, pati aukščiausia, atsirado, ji labiausiai panaši į anteną. Tai nuo tos pirmos pradėjo vystytis ir kiti objektai“, – pasakoja skulptorius.

Piesliako instaliacija „Sodas“ kviečia pamąstyti apie besikeičiančius tarpusavio ryšius

Instaliacija „Sodas“ pernai meno mugėje „ArtVilnius“ pripažinta geriausia, ją sudaro dešimt skulptūrinių objektų. Instaliacija neatsitiktinai įsikūrė šioje miesto dalyje, Neries pakrantėje. Anot kūrėjo, senamiestyje ji net netiktų: „Jis turi savo istoriją, architektūrą. Šita nauja dalis miesto kuria savo istoriją, keičiasi“.

„Būtent tas besivystantis miestas paspartino komunikaciją tarp žmonių, tos ryšio priemonės labai spartina mūsų gyvenimą. Tas vystymasis į priekį. Tai – svarbiausias dalykas šitoje instaliacijoje apie ką kalbama“, – nurodo R. Piesliakas.

Viena svarbiausių R. Piesliako kūrybos temų – žmogaus savijauta ir emocinis ryšys su jį supančia aplinka. Tai, kaip viešąsias erdves keičia meno objektai ir kaip jiems rasti savo žiūrovą, anot kūrėjo, suprasti galima tik eksperimentuojant.

„Kai atsiranda, mes ir matome, ar tikrai reikia, ar nereikia. Tai čia toks dalykas, kad vis dėlto turėtų atsirasti, kad mes turėtume apie kažką ir kalbėti“, – įsitikinęs skulptorius.

Instaliacija „Sodas“ – tai savivaldybės iniciatyvos „Dovana Vilniui“ dalis ir antroji teisininko Irmanto Norkaus dovana miestui. Prieš porą metų jis padovanojo menininkės Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės skulptūrą „Vandens lelijos“, esančią netoli MO muziejaus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt