Kultūra

2016.09.09 21:38

Grafikė N. Šaltenytė Vilniuje surengė jubiliejinę parodą

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.09 21:38

Vilniaus galerijoje „Kairė-dešinė“ atidaryta jubiliejinė grafikės Nijolės Šaltenytės darbų paroda. Daugialypė Šaltenytės veikla – grafika, knygų iliustravimas, parodų kuravimas – atsispindi ir kūryboje: jai nesvetimas ir brandžių moterų, ir paauglių pasaulis, ar žmonių gyvenimą užvaldančių technologijų tema.

Rengdama jubiliejinę parodą grafikė N. Šaltenytė teigia nenorėjusi retrospektyvos. Galerijoje „Kairė-dešinė“ menininkė pristato pastarųjų metų darbus. Daugiausia jų sukurta šiemet. Išsiskirianti nenusaldintu moters pasaulio vaizdavimu ji švelniai pašiepia silpnosios lyties vaizduotę – istorijos, kurias autorės paveiksluose pasakoja moterys – daug gražesnės nei tikrovė. Sako, panašiai jai nutinka ir kuriant – kol raižai metalo plokštę, darbą įsivaizduoji kitokį, dažniausiai gražesnį.

 „Kad būtum tikrai patenkintas ir pasakai „na, visai nieko“, taip būna retai. Dažniau „ne“ ir „ne tai“, lyg turėjai viziją, ji yra šalia, bet ne visai. Ši veikla – tai daug fizinio darbo, tokio juodo, nešvaraus, nuodingo, sunkaus fiziškai. Tai tikrai nėra smagus darbas. Ir svarbiausia – klišę paruošti trunka ganėtinai ilgai, kartais net visas mėnesis, trumpiau, ilgiau“, – kalbėjo menininkė.

Ilgai trunkantis procesas – kartais mėnesį ir net ilgiau, – N. Šaltenytės negąsdina. Sako, įpratusi. Vis pasvajoja apie tapybą, bet pažada sau, kad imsis to ateityje.

„Buvo laikas, kai ir atvirukus dariau, ir tokią taikomąją grafiką, bet visada grįžtu prie grafikos, prie estampo, ir netgi prie oforto, prie tos vienos technikos, kurią pradėjau nuo studijų metų iki dabar. Iš jos išeiti pabandau, bet neišeina, vis tiek ji įtraukia atgal“, – sakė grafikė N. Šaltenytė.

Menininkė sako, kad kūryboje vaizduojanti tai, ko nemoka pasakyti žodžiais. Taip jos darbuose pastaraisiais metais atsirado greitai prabėgančių dienų skaičiuotė, pulsuojančių taškų motyvai, kaip atspindys gyvenimą užvaldžiusių technologijų. Pasak menininkės, aplink viskas pypsi, vaizdai skaičiuojami pikseliais, o žmonės jaučiasi vienišesni. Paroda Vilniaus galerijoje „Kairė-dešinė“ veiks iki spalio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.