Kultūra

2021.08.28 19:25

VU rektorius Petrauskas mokykloje nebuvo pats blogiausias, bet save atrado tik universitete: dabar atranda Ameriką

Odeta Vasiliauskaitė, Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Pakeliui su vasara“, LRT.lt2021.08.28 19:25

Universitete atradau tikrąjį save, ten atradau tai, ką tikrai noriu daryti, ko tikrai noriu mokytis, LRT KLASIKOS laidos „Pakeliui su vasara“ rubrikoje „Be kaukių“ sako akademiškai svarbus ir ypatingas svečias – istorikas, Vilniaus universiteto (VU) rektorius profesorius Rimvydas Petrauskas.

Paklaustas, kas svarbiau, mokykla ar universitetas, VU rektorius kiek suklūsta. Tarp mokyklos ir universiteto turi būti daugiau saitų, įsitikinęs jis.


„Tikrai nebandau išsisukti nuo klausimo, tačiau mūsų šalyje juntama labai didelė atskirtis tarp mokyklos ir universiteto: mokykloje moko vienaip, o universitete tarsi į visai kitą pasaulį patenki, – sako R. Petrauskas. – Mane – dabar iš laiko perspektyvos žiūriu – labiau subrandino universitetas. Ten atradau tikrąjį save, ten atradau tai, ką tikrai noriu daryti, ką noriu išmokti. Mokykloje tikrai nebuvau blogas mokinys.“

VU rektorius sako iki šiol besistebintis, kaip pandemijos aplinkybėmis vos per kelias savaites pavyko tiek įvairaus amžiaus dėstytojams, tiek studentams prisitaikyti prie nuotolinio mokymo. „To, ką išgyvenome šį laikotarpį, tikrai negalime pavadinti normaliomis studijomis“, – sako jis.

Ten atradau tikrąjį save, ten atradau tai, ką tikrai noriu daryti, ką tikrai noriu mokytis. Mokykloje tikrai nebuvau blogas mokinys.

„Štai kodėl po beveik trijų semestrų nuotolinio mokymo juntamas natūralus noras grįžti į gyvą santykį tarp dėstytojų ir studentų. Tas santykis ir sudaro studijų prasmę dar nuo viduramžių, kai tie universitetai apskritai atsirado“, – teigia R. Petrauskas.

Pašnekovą džiugina ir faktas, kad VU bendruomenė aktyviai skiepijosi. Rektorius viliasi, kad rugsėjį grįžti į kontaktinį mokymą nesutrukdys prastėjanti pandeminė padėtis.

„Dar birželį nusprendėme, kad jei situacija leis, rugsėjį didžiąja dalimi grįšime į kontaktinį mokymą, – patvirtina jis. – Apie 90 proc. universiteto darbuotojų dar liepą buvo visiškai vakcinuoti. Bent 87 proc. studentų yra gavę pirmą skiepą. Tai yra svarios prielaidos grįžti į normalų gyvenimą.“

Apie 90 proc. universiteto darbuotojų dar liepą buvo visiškai vakcinuoti. Bent 87 proc. studentų yra gavę pirmą skiepą. Tai yra svarios prielaidos grįžti į normalų gyvenimą.

Rugsėjo 1-ąją Vilniaus universitetas žada surengti ir tradicines studentų eitynes nuo Seimo iki universiteto rūmų. „Bus šiek tiek antimaršas, – šypsosi VU rektorius. – Rugsėjo 1-osios eitynėmis parodysime savo pasiryžimą žengti į priekį ir pažiūrėti, ką galime daugiau padaryti. Tęsime gyvenimą. Tiesiog grįšime į jį.“

Iš JAV neseniai grįžęs pašnekovas neslepia itin mėgstąs keliauti. Išmaišytas Senasis žemynas, o dabar vis labiau atrandama Amerika. Tiesa, pasiekti Jungtines Valstijas per koronaviruso pandemiją nėra taip paprasta.

„Į JAV vykau turistiniais tikslais, nors turistų šiuo metu Amerika neįleidžia nei iš Azijos, nei iš Europos. Tačiau man padarė išimtį, nes šiuo metu ten gyvena mano šeima. Žmona yra gavusi Fulbrighto stipendiją ir su vaikais yra nuvažiavusi kuriam laikui pagyventi į JAV. Taigi, pasinaudojau proga aplankyti šeimą ir daugiau pamatyti Amerikos, kuri šiuo metu tuštesnė nei įprastai. Pervažiavau Rytinę pakrantę nuo šiaurės iki beveik pietų galo – iki Pietų Karolinos. Buvo tikrai labai įdomi patirtis. Tris savaites ten praleidau“, – įspūdžiais iš JAV dalijasi VU rektorius.

Esu vilnietis, kuris studijų metais gyveno su tėvais. Žodžiu, gyvenimas neprivertė išmokti gaminti.

Keliavimo aistrą R. Petrauskas aiškina tuo, kad priklauso kartai, kuri mokyklą baigė dar sovietmečiu, o, kaip žinoma, laisvas keliavimas tada buvo gana suvaržytas.

„Matyt, mano kartai būdingas įsiveržimo pojūtis, – svarsto jis. – Pirmaisiais metais, kai tik atsirado galimybių, o vėliau – ir finansinių, aplankė noras kuo daugiau pamatyti, pažiūrėti.“

Vienintelis dalykas, kurio pašnekovas tikina nevalgantis dar nuo vaikystės, yra kiaušiniai. Pusryčiams rektorius mieliau renkasi košę ir sumuštinius. Jis – gurmanas, nemokantis gaminti, juokiasi R. Petrauskas. „Esu vilnietis, kuris studijų metais gyveno su tėvais. Žodžiu, gyvenimas neprivertė išmokti gaminti“, – prisipažįsta VU rektorius R. Petrauskas.

Viso pokalbio su R. Petrausku klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt