Kultūra

2016.09.05 16:53

Ch. Frenkelio vilos festivalį vainikavo Šiauliuose dar neregėtas akrobatų pasirodymas

LRT.lt2016.09.05 16:53

Savaitgalį baigėsi du mėnesius trukęs XIII Tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis, padovanojęs šiauliečiams elitinių kultūrinių renginių maratoną.

Per du vasaros mėnesius šiauliečiams pristatyti atlikėjai iš septynių pasaulio šalių. Liepą griaudėjo latvių mušamųjų ansamblis, skambėjo sodrus, romantika dvelkiantis korėjietės Eunsil Kang balsas, į Neapolį melodijomis nukėlė Belgijos atlikėjai. Rugpjūtį festivalis pristatė bene daugiausiai dėmesio sulaukusį portugalo Telmo Pireso pasirodymą, užbūrusį publiką svajingais fado garsais. Nepamiršti ir mažiausieji festivalio žiūrovai – jiems padovanotas legendinis didaktinis Panevėžio Juozo Miltinio teatro spektaklis. Vasara palydėta drauge su Lietuvos kariuomenės orkestru ir soliste Joana Gedmintaite.

Iškilmingame uždarymo renginyje publikai pateiktas iki šiol Šiauliuose dar neregėtas šiuolaikinio cirko trupės „Willy Good Wood“ iš Prancūzijos pasirodymas. „Jei sklandžiai įvyko tryliktasis festivalis, keturioliktas taip pat bus“, –  pažadėjo festivalio meno vadovas Robertas Šervenikas.

Festivalis pristato vis daugiau meno šakų

Be Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio jau būtų sunku įsivaizduoti Šiaulių kultūrinį gyvenimą vasarą. Meno vadovas Lietuvos nacionalinės premijos laureatas dirigentas Robertas Šervenikas festivalio programą vadina daugiakultūrine, mat joje skamba klasikiniai, moderniosios ir populiariosios muzikos kūriniai, vyksta šiuolaikinio scenos meno pasirodymai, tradicija jau tapo spektaklis visai šeimai.

Kasmet į programą įtraukiama ir kažkas naujo bei netikėto, pavyzdžiui, šiemet į Šiaulius atvežtas teatralizuotas cirkas. „Tai, ką norėjau padaryti jau ne vienerius metus Chaimo Frenkelio vilos festivalyje, pavyko įgyvendinti šiemet. Turime čia cirko artistus. Naujojo cirko savaitgaliai vyksta rugsėjį Vilniuje, lankiausi pats, mane labai sužavėjo pasirodymai gatvėse ir dengtose patalpose, todėl ta idėja tikrai norėjau pasidalinti su šiauliečiais“, – sako R. Šervenikas, iki paskutinės minutės labiausiai jaudinęsis, ar nelis, nes akrobatų pasirodymui itin svarbios oro sąlygos: šlapia danga keltų pavojų gyvybei. Laimei, tądien virš Lietuvos kybojęs lietaus debesis Šiaulius aplenkė, tad šiauliečiai galėjo mėgautis išskirtiniu, šiuolaikišku ir rafinuotu pasirodymu.

Publikos veiduose – nuoširdus smalsumas ir susižavėjimas

Cirko trupės nariai Natalie Good ir Williamas Thomasas sako, kad pomėgį akrobatiniams triukams turi kiekvienas vaikas, darantis kūlversčius, laipiojantis medžiais ar tvoromis. „Tiesiog dauguma šį pomėgį išauga, o cirko artistai – ne“, – apie profesijos pasirinkimą paaiškina W. Thomasas. „Tai kaip mezgimas: iš pradžių labai sunku, o paskui rezultatas – megztinis“, – aiškina artistas.

Per penkerius projekto gyvavimo metus Cirko trupės „BAM“ gastrolės surengtos daugelyje Europos šalių, taip pat  ir Šiaurės, Centrinėje bei Pietų Amerikoje, programa pristatyta Meksikoje, Gvatemaloje, Čilėje, Brazilijoje, Kolumbijoje, Argentinoje.