Kultūra

2016.09.05 13:10

26-asis „Banchetto musicale“ – duoklė W. Shakespeare`ui ir karalienėms

LRT.lt2016.09.05 13:10

Ilgiausią gyvavimo istoriją Lietuvoje turintis senosios muzikos festivalis „Banchetto musicale“ 26-ąjį kartą kviečia į kelionę po intriguojantį baroko, renesanso ir viduramžių kultūros pasaulį. Rugsėjo 6–24 d. bus surengta dešimt koncertų, siūlančių nekasdieniškas muzikos ir šokio programas, neeilinių atlikėjų pasirodymus, klausytojų pamėgtų ansamblių viešnages.

Festivalio programos ašis – didžiojo anglų poeto ir dramaturgo Williamo Shakespeare`o kūryba: visame pasaulyje minimos 400-osios jo mirties metinės įkvėpė ne vieną menininką pagerbti „Eivono dainių“. „Banchetto musicale“ programoje – net penki koncertai, įkvėpti W. Shakespeare`o genijaus.

Festivalį rugsėjo 6 d. pradės ansamblis „Banchetto musicale“, parengęs nuotaikingą šokio spektaklį iš W. Shakespeare`o laikų, kuriame žavingas dvariškių flirtas perteikiamas per anų laikų kalbą, istorinius anglų šokius, muziką ir dainas.

Tačiau praūžus šventei dažnai apninka liūdesys – melancholija. Melancholija dar vadinta angliškąja liga, persmelkusi ir W. Shakespeare`o sonetus bei to laiko Anglijos, Nyderlandų ir Italijos muziką. Rugsėjo 7 d. ansamblis „Morgaine“ (Vokietija, Lietuva, Austrija, Italija) ir aktorė Eglė Mikulionytė Valdovų rūmų menėje pristatys programą „Melancholija“ – skambės W. Shakespeare`o eilės ir jo amžininkų muzika.

Rugsėjo 14 d. belgų ansamblis „Sospiri ardenti“ klausytojams parodys nuotaikingą muzikinę programą „Some Strange Felicity“ („Kažin kokia keista palaima“) pagal dvi populiariausias W. Shakespeare`o komedijas – „Audra“ ir „Dvyliktoji naktis“. Rugsėjo 24 d. pagal kitą garsią W. Shakespeare`o pjesę – dramą „Makbetas“ – išradingai derindamas muziką, šokį ir vaidybą, muzikinį spektaklį parengė puikus choras iš Švedijos „Romeo & Julia“.

O rugsėjo 21 d. choras „Brevis“ ir ansamblis „Contrasto armonico“ (Italija, Ispanija, Lenkija, Lietuva) programoje „Dieve, saugok Karalienę“ W. Shakespeare`o temą sujungs su antrąja festivalio gija: programa skirta trims Anglijos karalienėms.

Nes kokia gi kūryba be inspiracijų ir globėjų? Ir kieno globa galėjo būti mielesnė už taurių ir dosnių valdovių suteiktąją?

Festivalio programoje – dedikacijos net šešioms karalienėms. Tarp jų puikuojasi švelniosios Lietuvos bei Lenkijos valdovės, seserys Elžbieta ir Kotryna Habsburgaitės. Šioms Barboros Radvilaitės legendos šešėlyje tebeslypinčioms Žygimanto Augusto žmonoms rugsėjo 9 d. programą „Dvi Habsburgų moterys“ dedikuoja bene labiausiai atsidavę valdovių garbintojai, choras ir konsortas „Brevis“. Skambės Habsburgaičių kraštų muzika iš XVI a. vidurio Insbruko, Krokuvos ir, be abejo, Vilniaus, o didžioji dalis – po kelių šimtmečių netgi pirmą kartą!

Rugsėjo 13 d. ansamblis „Graindelavoix“ iš Belgijos pristatys šv. Elžbietos Vengrės garbinimui sukurtas liturgines giesmes. O dedikacijos Anglijos karalienei Elžbieta I, kurios epochoje suklestėjo W. Shakespeare`o genijus, persmelkia net keletą „Banchetto musicale“ programų.

Festivalis pasiūlys ir keletą įdomių kitokios tematikos koncertų. Rugsėjo 12 d. unikali atlikėja Vivabiancaluna Biffi (Prancūzija, Italija), grieždama senoviniu viola d`arco instrumentu ir dainuodama, atliks įspūdingas XIII amžiaus ispanų menestrelio Martino Codaxo dainas.

Rugsėjo 17 d. klavesinininkė Alina Rotaru iš arčiau pažvelgs į žymaus vokiečių baroko kompozitoriaus ir virtuozo Johanno Jacobo Frobergerio pasaulį. Šiemet minimos 400-osios jo gimimo metinės. Gimusi Bukarešte, studijavusi Vokietijoje ir Nyderlanduose, dabar reziduojanti Vilniuje, Alina Rotaru kritikų vertinama kaip labai artistiška, ekspresyvi ir techniškai nepriekaištinga atlikėja.

Rugsėjo 19 d. festivalis paminės dar vieną sukaktį: ispanų rašytojo Miguelio de Cervanteso 400-osios mirties metinės įkvėpė ispanų ansamblį „La Ritirata“ sukurti programą apie nemirtingąjį Don Kichotą. Koncerto programoje – ne vienas hidalgo gyvenimo epizodas bei šokiai iš mažai žinomų Antonio Caldaros operų pagal Cervantesą.

„Banchetto musicale“ koncertai 2016 m. rugsėjo 6–24 dienomis vyks Valdovų rūmuose ir Vilniaus pranciškonų konventualų bažnyčioje.