Kultūra

2016.09.03 19:57

Paroda kalėjime atskleidžia O. Wilde`o gyvenimo žiaurumą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.09.03 19:57

Parodos rengiamos įvairiausiose, kartais net labai netikėtose vietose. Nuo sekmadienio Redinge, Londono vakaruose, galima apsilankyti kalėjime, kuriame XIX-ojo amžiaus pabaigoje kalėjo garsus airių rašytojas Oscar Wilde`as. Parodos rengėjai sako, kad dveji metai kalėjimo rašytoją ir sulaužė, ir suformavo, nes kalėjime ir iš jo išėjęs parašė vienus geriausių kūrinių.

Pradėjęs veikti 1844-aisiais, prieš trejus metus Redingo kalėjimas buvo uždarytas ir dabar pirmą kartą atveria duris visuomenei. Nors kalėjimas kelerius metus nebeveikia, spygliuota viela ir ankštos kameros neleidžia pamiršti ilgametės pastato paskirties.

„Redingo kalėjimas žinomas visame pasaulyje dėl Oscaro Wilde`o. Jo išgyventos prieraišumo jėgos ir represijos dar ir šiandien sklinda žmonėms po pasaulį“, – teigia meno organizacijos vadovas Jamesas Lingwoodas.

O. Wilde`as buvo nuteistas dvejus metus kalėti už nusižengimą moralei dėl homoseksualumo. 23 valandas per parą jis praleisdavo vienutėje.

Per akimirką jo gyvenimas pasikeitė neatpažįstamai: laisvėje rašytojas buvo garsenybė, gyveno masinantį socialinį gyvenimą, jo pjesės buvo statomos žymiajame West Endo teatre, lankėsi Londono ir Paryžiaus salonuose, o kalėjime pateko į psichologiškai žiaurų režimą.

Redingo kalėjimo baladėje atsispindi O. Wilde`o išgyventas žiaurumas, tačiau paroda – ne tik apie garsųjį airių kilmės rašytoją. Čia eksponuojama daug šiuolaikinių menininkų darbų. 

Daugiau apie parodą ir joje eksponuojamus darbus – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt