Kultūra

2021.08.19 22:57

Pranulio operoje – naujausios vizualiojo teatro tendencijos ir pirmenybė muzikos ir garso dizainui

Inesa Rinkevičiūtė, Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.19 22:57

Jaunosios kartos kompozitorius Mantvydas Pranulis šiuo metu su kūrybine komanda Kauno miesto kameriniame teatre ruošiasi kosmologinės operos „S'anatomia“ premjerai. Joje - naujausios vizualiojo teatro tendencijos, kur pirmenybė teikiama ne literatūrai, bet muzikos ir garso dizainui.

Vieta, kurioje repetuoja Paulina Simutytė ir perkusininkas Dominykas Snarskis, tai - palapinė, scenografės Barboros Šulniūtės įrengta Kauno miesto kamerinio teatro scenoje. Atlikėjai ruošiasi kosmologinės operos "S'anatomia" premjerai. Į šią erdvę patekę žiūrovai taps garsinio potyrio ir kartu kelionės į kosmosą dalyviais: jaunosios kartos kompozitorius Mantvydas Pranulis siekė atkurti visatos garsą, opera grįsta dažniais, kuriuos skleidžia kosmoso kūnai.

Panorama. Šią vasarą tarp daugiausiai patiriamų traumų – susižalojimai nukritus nuo elektrinių paspirtukų (su vert. į gestų k.)

„Tas „Anatomia“, yra kaip anatomija, bet sana yra lotyniškai garsas, tai tiesiog per garsą tyrinėjame žmogaus esmę. Tekstus ėmėme iš enciklopedijos, iš psichoanalitinių leidinių, tai bus cituojami tekstai, kuriuose mes gan abstrakčiai apmąstome, kokia yra žmogaus prigimtis, tai tiesiog veikėjai, jie ir narsto save tame veiksme“, – sako kompozitorius.

Įgyvendinant kūrybinį sumanymą prie muzikos atlikėjų taip pat prisijungs aktorius Povilas Jatkevičius. Vis dėlto ne personažų dramaturgija čia svarbiausia. Ši opera tęsia vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ kūrybinius ieškojimus, kuriant originalų lietuvišką vizualinį teatrą, kuriame pirmenybė teikiama ne literatūrai. Šioje operoje kūrybos pagrindu tampa muzikos ir garso dizainas, grįstas šiuolaikiniais akustikos ir fizikos mokslų tyrinėjimais.

Mantvydas Pranulis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Kompozicijos katedroje, studijuoja skaitmenines technologijas. Kosmologinės operos įgyvendinimo ėmėsi tapęs pirmuoju neseniai įsteigtos Čiurlionio premijos laureatu. Pastatymo premjera vyks po savaitės - rugpjūčio 25-tą ir 26-tą dienomis per festivalį „ConTempo". Po to, planuojama, taps Kauno miesto kamerinio teatro repertuariniu spektakliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt