Kultūra

2021.08.19 10:31

Operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Urmana mini jubiliejų: baimė visada prastas patarėjas

LRT.lt2021.08.19 10:31

Operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Urmana rugpjūčio 19 dieną mini 60 metų sukaktį. „Studijuodama fortepijoną, muzikos istoriją, netikėtai atradau Marią Callas – Gaetano Donizetti Liučiją di Lamermur. Ir viskas – užsikrėčiau operos bacila“, – yra pasakojusi solistė.

Karjeros pradžioje Violeta dainavo mecosopranu, ne vienus metus buvo laikoma geriausia pasaulyje Kundri (Richardo Wagnerio „Parsifalis“). Paskui jos balsas aukštėjo iki soprano, o šiuo metu primadona vėl renkasi herojes žemesniais balsais, kaip pati juokaudama sako, leidžiasi į rūsį.

Muzikos svetainė. V.Urmanavičiūtės kūrybos žingsniai

Urmana mėgsta prisilaikyti režimo, kad nepasigautų kokios infekcijos ar apskritai išsaugotų balso gyvumą, ypač pasirodymo išvakarėse. „Man atrodo, baimė visada prastas patarėjas. Labai greitai galima ja užsikrėsti, nes aplink tik apie tai ir kalbama. Tačiau atsargumo priemonės, suprantama, būtinos“, – LRT.lt metų pradžioje teigė V. Urmanavičiūtė-Urmana.

„Dviem dainininkams sudėtinga. Vienas būtų vienoje pasaulio pusėje, kitas – kitoje. Ko gero, Alfredo būtų norėjęs dainuoti, bet turėjo pasirinkti, kam teikti pirmenybę. Pirmenybė buvo skirta mūsų buvimui kartu. Mano karjera jau buvo gerokai įsivažiavusi, tad normalu, kad turėjome jos paisyti. Esu jam nepaprastai dėkinga, kad atsisakė savo troškimų. Kartais padainuojame, bet jis nedega dideliu noru. Gražesnių balsų už jo, pasakysiu jums atvirai, nesu daug girdėjusi“, – apie santykius su savo vyru Alfredo Nigro tąsyk sakė solistė.

Kai solistei buvo septyneri, ji pradėjo dainuoti vaikų muzikos mokyklos chore. „Norėjau būti vargonininke, vis piešdavau vargonus. Choro vadovas patikrino balsą ir atrado, kad jis apima tris oktavas. Sakė, galėtum būti dainininkė. Bet tada man tai buvo nė motais.

Kai chore trūkdavo žemesnių balsų, mane pastumdavo link jų, kai trūkdavo sopranų – į sopranus. Buvau drovi, gana baili. Dainavau ir „Dainų dainelėje“ su begaliniu strioku. Ir nebūčiau pagalvojusi, kad kada nors tapsiu dainininke“, – pasakojo V. Urmanavičiūtė.

V. Urmanavičiūtės ir V. Noreikos koncertas

„Studijuodama fortepijoną, muzikos istoriją, netikėtai atradau Marią Callas – Gaetano Donizetti Liučiją di Lamermur. Ir viskas – užsikrėčiau operos bacila. Nuo tada tik į jos pusę mane ir nešė... Sėdėdavau dienų dienas Kauno viešojoje bibliotekoje, paskiau Lietuvos nacionalinėje ir klausiausi iš eilės visų dainininkų. Tad kitas kelias man neįsivaizduojamas“, – teigė ji.

2004 metais Urmana įkalbinėta kandidatuoti į Lietuvos prezidentus. „Aš negalėčiau. Reikia būti pasikausčius ekonomikoje, kad žinotum, kur vedi šalį. Be to, labai mėgstu tinginiauti. Kur man buvo skirta, ten ir esu“, – tikino solistė.

Nuo 1993 m. Urmana pradėjo laisvai samdomos dainininkės karjerą Vokietijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje. 1993–1994 m. laimėjo keletą tarptautinių konkursų, buvo pakviesta debiutuoti Bairoito festivalyje, o netrukus – ir Milano La Scaloje. 1996 m. debiutavo Vienos valstybinėje operoje. 2001 m. pavasarį debiutavo Niujorko koncertų salėje „Carnegie Hall“ ir „Metropolitan Opera“ teatre.

Ji sukūrė Azučenos, Santucos, Fides, Leonoros, Amneris, Frikos, Juditos, Lauros, Adriano, Didonės ir daugelį kitų vaidmenų, ypač pasižymėjo Kundry (Wagnerio „Parsifalis“) ir Eboli (Verdi „Don Karlas“) interpretacijomis. Nuo 2001 m. solistė pradėjo dainuoti soprano partijas, daugiau kaip per dešimtmetį ji parengė ir įkūnijo tokius personažus kaip Aida, Amelija, Elizabeta, Toska, Ariadnė, Ledi Makbet, Odabela, Brunhilda, Džokonda, Medėja, Leonora, Norma, Ifigenija, Izolda ir daugelį kitų.

Dalia Kutraitė kalbina... Violetą Urmanavičiūtę

V. Urmanavičiūtės repertuaras labai platus. „Nuo Verdi ir Vagnerio“ – taip ji pristatoma pasaulio kataloguose. Yra dainavusi garsiausių pasaulio teatrų scenose – Niujorke, Milane, Miunchene ir kitur. V. Urmanavičiūtė dainavo diriguojant garsiausiems pasaulio bei Lietuvos dirigentams.

2002 m. Londone solistei buvo suteiktas prestižinis Karališkosios filharmonijos draugijos apdovanojimas, 2009 m. Vienoje – Austrijos „Kammersängerin“ (garbingiausias dainininko titulas šioje šalyje). Ji apdovanota Gedimino (III laipsnis) ir Italijos Žvaigždės (Komandoro laipsnis, Italija) ordinais. 2016 m. kovo 7 d. UNESCO generalinė direktorė Irina Bokova Lietuvos operos solistei Violetai Urmanai suteikė UNESCO menininkės taikai vardą.

Sveikina premjerė

Operos dainininkę pasveikino ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

„Esate pasaulinio garso operos solistė, pripažinta viena ryškiausių dabarties dainininkių. Jūsų nepaprasto grožio ir galimybių balsas skambėjo visuose žymiausiuose pasaulio operos teatruose. Džiaugiuosi Jūsų įspūdingais laimėjimais, kuriais tinkamai įvertintas Jūsų neabejotinas talentas ir atsidavimas. Sveikinu gražios sukakties proga ir linkiu sveikatos bei niekada neapleisiančio balso gyvumo“, – sakoma premjerės sveikinime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt