Kultūra

2021.08.13 16:34

„Symphonic Adiemus“: išgalvota kalba, etninis koloritas ir prestižiniai apdovanojimai

LRT.lt2021.08.13 16:34

Galbūt pavadinimas ne iškart išduos, koks tai kūrinys, tačiau vos suskambus pirmiesiems pribloškiančiai gražios melodijos garsams, jis bus atpažintas, rašoma „Kristupo festivalio“ pranešime žiniasklaidai.

17 auksinių ir 2 platininių diskų apdovanojimus pelnęs „Adiemus“ – kompozitoriaus Karlo Jenkinso šedevras, iškėlęs jį į muzikinį olimpą. Kristupo vasaros festivalyje rugpjūčio 20 d. bus pristatyta nauja šios kompozicijos versija.

Premjerai savo jėgas suvienijo choras „Aidija“, vadovaujamas Romualdo Gražinio ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas Gintaro Rinkevičiaus. Abu kolektyvai mėgsta muzikinius iššūkius, bando save įvairiuose amplua bei nuolat džiugina premjeromis. Tad nenuostabu, jog būtent jiems patikėtas ir pirmasis „Symphonic Adiemus“ atlikimas Lietuvoje. Tai – paties K. Jenkinso 2017 m. orkestruota „Adiemus“ versija, tik dar galingesnė bei įspūdingesnė nei pirmoji, nes 2 solistes keičia visas choras.

Įdomu tai, jog „Adiemus“ gimė kaip garso takelis kompanijos „Delta Airlines“ reklamai. Jį kurdamas K. Jenkinsas greičiausiai net neįsivaizdavo, kad klipe skambanti muzika sulauks didžiulio pasisekimo. Ji taip sužavėjo žmones, jog jų palaikymas, atsiliepimai padrąsino ir įkvėpė kompozitorių melodiją išvystyti iki pilno kūrinio. Taip 1995 m. įvyko visą pasaulį etniniu koloritu pavergusio „Adiemus“ premjera.

„Man „Adiemus“ peržengia visus apibrėžimus. Tai, kad kūrinys pasiekia skirtingos kilmės, tikėjimo, kultūros žmones, suteikia jam ypatingą visuotinį patrauklumą. Kompozicijos gali būti dvasinės, religinės, meditacinės – jos tarsi atvira erdvė, įtraukianti į unikalų patyrimą ir jausmą“, – sakė kūrinio autorius.

Klausant „Symphonic Adiemus“ gali atrodyti, jog dainininkai dainuoja lotyniškai. Tačiau iš tiesų – tai paties K. Jenkinso pagal melodinę liniją sukonstruota kalba, kuria siekiama imituoti muzikos instrumentą. Lygiai taip pat sugalvotas ir kūrinio pavadinimas, kompozitoriaus manymu, neturėjęs jokios prasmės. Ir tik vėliau K. Jenkinsas sužinojo, kad šis itin artimas lotyniškam žodžiui „adeamus“, reiškiantį priartėjimą, kurio šiandien taip trūksta.

„Muzika yra universali, kaip ir žodžiai“, – apie žinomiausią savo kūrinį, jungiantį Afrikos genčių ir keltų melodijas, kalbėjo K. Jenkinsas. Galbūt tame ir slypi šio kūrinio jėga. „Adiemus“ – tarsi kryžkelė tarp kultūrų, simbolių, prasmių. Ir tik nuo klausančiojo pasirinkimo priklauso, kuria kryptimi jis nukeliaus.

K. Jenkinsui visada pavyksta klausytojų suvirpinti širdis. Apsilankę koncerte, suprasite kodėl. Patirkite „Symphonic Adiemus“ didybę rugpjūčio 20 d., penktadienį, 19 val. Vilniaus paveikslų galerijos kieme. Kūrinio atlikėjai: kamerinis choras „Aidija“ (meno vadovas ir dirigentas R. Gražinis), Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos choras (vadovas R. Gražinis, chormeisterė G. Trimirkaitė) ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir dirigentas G. Rinkevičius).

Kristupo vasaros festivalis – kasmetinis didžiausias ir vienintelis Vilniaus vasaros muzikinis renginys, gyvuojantis nuo 1995 m. Kristupo vasaros festivalis trunka du vasaros mėnesius (liepą–rugpjūtį). Jo metu klausytojams pristatomi originalūs renginiai, vykstantys skirtingose Vilniaus erdvėse ir Lietuvos regionuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt