Kultūra

2021.08.13 13:49

Postapokaliptines „Šiaulių naktis“ sprogdins ir „neformato“ renginiai: nuo sarkazmo tyrimų iki šviečiančios eisenos

LRT.lt2021.08.13 13:49

Po šiek tiek daugiau nei savaitės prasidedančios „Šiaulių naktys“ šiauliečių ir miesto svečių potyrius tradiciškai praturtins puokšte „neformato“ renginių, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Tarp jų numatytos rašytojų ir menininkų Aleksandro Makejevo ir Edmundo Malūko kautynės, „legendarinės“ poros Džildos ir Oresto Vaigauskų (aktoriai Ineta Stasiulytė ir Aistis Mickevičius) improvizuota satyra, Vilniaus universiteto Kinetinio teatro sukurta groteskiška absurdo komedija „Pfliper forever“, įvairių menininkų performansai ir tai, prie ko gali prisidėti kiekvienas šventės dalyvis, – šviečiančių žmonių ir transporto priemonių eisena.

„Visi žino: „Šiaulių naktys“ nėra festivalis, miesto šventė ar eilinė mugė, tai – reiškinys, atsiradęs kaip socialinių akcijų visuma, į kurią paprastai įsitraukia visa miesto bendruomenė. Stebime, kokių kultūros ir meno formų jai reikia, kasmet pasiūlome teminę liniją ir kviečiame susitikti“, – sako vienas pagrindinių „Šiaulių naktų“ organizatorių Remgijus Ruokis.

Jo teigimu, šiais metais pasiūlius temą „Postapokaliptiniai Šiauliai“, natūraliai radosi nemažai ir „neformatui“ priskiriamų renginių: tai – nestebina, nes jau seniai pastebėta, kad būtent katastrofos, civilizacijų griūtys, virusai ir kitos negandos labiausiai skatina kurti naujas meno formas, žanrus ir kūrinius, o juose – paliesti įvairias problemas.

Vienas pirmųjų „neformato“ meninių veiksmų „Šiaulių naktyse“ startuos dar likus kelioms dienoms iki oficialaus atidarymo – rugpjūčio 20 dieną. Tuo metu ant Aušros alėjoje 27 numeriu pažymėto namo sienos prasidės graffiti technika atliekamo didžiulio gatvės meno piešinio „Vanduo brangesnis nei auksas“ kūryba. Žinomas tokių kūrinių autorius Karolis Grubis jame planuoja atspindėti postapokaliptinę temą – pavaizduoti jaunuolį, filtruojantį rastus vandens likučius ir besitikintį jais numalšinti troškulį. Piešinys turės didelį energetinį krūvį, nes jam prasmę suteiks ir koloritas, kuriame raudona spalva simbolizuos gyvybę, mėlyna – vandenį, geltona – viltį.

Kiti „neformato“ renginiai „Šiaulių naktyse“ vyks iškart po oficialių atidarymo iškilmių. Tai – rugpjūčio 24 d. 21.00 val. Šiaulių kultūros centre rengiamos legendinių rašytojų ir menininkų A. Makejevo ir E. Malūko kautynės „NeTaiTaip“, kurias moderuos žinoma laidų vedėja, žurnalistė Ligita Juknevičiūtė.

Dviejų valandų trukmės renginio metu dalyviai ne tik atskleis, kaip jiems pavyko užkopti į šlovės olimpą, tapti publikos numylėtiniais bei įsivertinti savo kūrybą, bet ir atlikti rimtas ir juokingas kūrybines užduotis, kurios parodys, kaip šie herojai sugeba ekstremaliomis sąlygomis perrašyti vienas kito kūrinius ir ne tik. Vakarą užpildys ir įvairiuose muzikiniuose projektuose (tokiuose kaip „Lietuvos balsas“ ir „X faktorius“) išgarsėjusios Nikos Gangos su grupe gyvai atliekamos dainos. Kadangi šio renginio žiūrovų vietų skaičius ribotas, į jį patekti galės tik turintieji Galimybių pasą ir iš anksto už simbolinę kainą įsigijusieji bilietą.

Dar vienas ribotam žiūrovų skaičiui su bilietais už simbolinę kainą skirtas „neformato“ renginys „Šiaulių naktyse“ vyks rugpjūčio 26 d. 22.00 val. Šiaulių dramos teatre. Tai – „Sarkazmo tyrimai“ su aktorių I. Stasiulytės ir A. Mickevičiaus kuriamais personažais, publikos numylėtiniais Džildos ir Oresto Vaigauskų šeima. Renginį, kuriame numatyta tikra humoro ir juoko iki ašarų fiesta, moderuos L. Juknevičiūtė.

Kiek rimtesnės „Postapokaliptinių Šiaulių“ temos variacijos laukia per „Šiaulių naktyse“ suplanuotų performansų seriją. Jie prasidės rugpjūčio 24 d. vienoje pagrindinių lokacijų – Zubovų rūmuose. Čia iki rugpjūčio 28 d. periodiškai bus rodomas žinomų šiauliečių menininkų Redos ir Arūno Uogintų sukurtos filmuotos sesijos „Metų laikai“, kuriose įspūdingai atsiskleidžia keturi skirtingi metų sezonai.

Performansų mėgėjų laukia ir dar viena staigmena – rugpjūčio 27 d. vakarą vyksiantis mados performansas „REFLEXIO“ / „REFLEKSIJA“. Vos sutemos, 20.45 val., prasidėsiančiame pusvalandžio trukmės pasirodyme bus galima išvysti jungtinį Danguolės Janulevičienės ir jos siuvimo kursų dalyvių aprangoje perteiktus kūrybinius šviesos atspindžius bei, tikėtina, reklamos fotografų įžvalgas.

Keli „neformato“ renginiai laukia ir priešpaskutinę „Šiaulių naktų“ dieną – rugpjūčio 28-ąją. Šią dieną jau nuo 11.00 val. siūloma miestiesčiams ir miesto svečiams išeiti pasivaikščioti po centre esančias pėsčiųjų zonas, kuriose Vilniaus universiteto Kinetinis teatras rengia groteskišką absurdo komedijos spektaklį „Pfliper forever“, kuriame bus paleisti „nepatogūs visuomeniniai rakursai“, keliant įvairius klausimus apie prasmę, išgalvotas naujienas, kovą už teises kaip priedangą pelnui bei reklamai ir pan. Spektaklis tęsis iki pat vėlyvo vakaro – 22.00 val., o po jo visi kviečiami jungtis ir dalyvauti finalinėje „Šiaulių naktų“ šviečiančių žmonių ir transporto priemonių eisenoje, kurioje žygiuos ir miesto šviesuoliai.

„Tai jau pasikartojantis vyksmas, tačiau jis – postapokaliptinės epochos kontekste – yra tiesiog gyvybiškai reikalingas. Norime, kad šviesta apgaubtų Šiaulius, o tai leistų pajusti vienybę, bendrystę ir mūsų visų jėgą. Tad kviečiame visus pasitelkti vaizduotę ir kūrybiškai nustebinti savo kūnu, apranga ar transporto priemone, dalyvauti šioje eisenoje bei pelnyti apdovanojimus. O jie – tikrai įspūdingi“, – sako renginių bendraautorė Diana Kuprytė.

Rugpjūčio 28 d. 23.00 val. šviečiančių žmonių ir transporto priemonių eisena tradiciškai rinksis prie „Trijų nykštukų“ skulptūros Kaštonų alėjoje pėsčiųjų take ir pajudės link „Auksinio berniuko“, kur bus apdovanotas įspūdingiausias-šviesiausias žmogus ir originaliausia šviesiausia transporto priemonė.

Visi norintieji dalyvauti šioje eisenoje, privalo pasirūpinti, kad šviesą skleidžiančios priemonės būtų saugios, o eisenos metu būtų laikomasi visų renginiams taikomų Sveikatos apsaugos ministerijos ribojimų ir rekomendacijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt