Kultūra

2021.08.15 13:11

Lolitos Bytautaitės knygų rekomendacijos: klajonės po Europą, žiaurumas su humoru ir fatališka meilės istorija

Lolita Bytautaitė2021.08.15 13:11

Mano kūrybiniame kelyje knygos visuomet buvo palydovės, išminties žarstytojos ir patarėjos. Vaikystės kambaryje jos buvo sugulusios didžiulėje lentynoje. Skaitydavau knygų nugarėlių pavadinimus ir tarytum mozaiką dėliojau tekstus.

Jos nuramindavo, įkvėpdavo. Iki dabar prieš akis matau Thomo Manno knygos „Mirtis Venecijoje“ nugarėlę. Skaitydavau viską ir be atrankos, kartais net nesuvokdama tekstų. Buvo jaunystės periodas, kai bandžiau įveikti Platono „Valstybę“. Čia gelbėdavo tarptautinių žodžių žodynas, padėdavęs išbristi iš nežinomybės. Įprotis skaityti neišblėsęs iki dabar. Būna skaitymo bangos, kartais jos apslopta, tą periodą vadinu neskaitymo metas.

Knygas renkuosi skaitydama anotacijas, bet labiausiai pasikliauju rekomendacijomis. Turiu skaitytojų ratą, kuriame dalinamės ir rekomenduojame. Įtikti man sunku, renkuosi atsargiai ir kruopščiai, nes nemoku numesti knygos, neužvertus paskutinio puslapio. Grįžtu prie istorinių, filosofinių įžvalgų, biografijų, bet visuomet vietos atsiranda ir gerai grožinei literatūrai. Esu neabejinga vertėjo profesionalumui, žodžio grožiui, ypatingos minties raiškai.

Visuomet mėgau austrų rašytoją Stefaną Zweigą ir jo subtilius apsakymus. Šįkart didžiulis atradimas – Stefano Zweigo knyga „Vakarykštis pasaulis: europiečio prisiminimai“ (iš vokiečių kalbos vertė Giedrė Sodeikienė). Puikus vertimas ir neapsakomas gėris klaidžioti po Europą. Aplankyti mylimus miestus: Vieną ar Paryžių. Tai aistringa ir drauge nostalgiška knyga. Knyga parašyta prieš 80 metų, tačiau jo įžvalgos, pastebėjimai, perspėjantys apie buvusį ir būsimą pasaulį, tinka šiandienos realybei. Knyga autobiografinė, bet apie save rašytojas kalba mažiausiai, tačiau vaizdingai aprašo savo kartos menininkus. Knyga persmelkta rašytojo liūdesio ir ilgesio Europai. Rekomenduočiau perskaityti kiekvienam europiečiui.

Netikėtai atradau islandų intelektualą Hadlgrimurą Helgasoną, tai vienas populiariausių šiuolaikinių Islandijos rašytojų, gerai žinomas ne tik tėvynėje, bet ir už jos ribų. O jo knyga „1000° moteris“ – tai gerai sukurpta ir emociškai stipri istorija. Kokios įžvalgos ir pastebėjimai! Seniai taip juokiausi ir verkiau skaitydama knygą. Autorius pasakoja skirtingų žmonių Islandijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse istorijas. O pagrindinė herojė – tvirto šiaurietiško charakterio vedlė, žarstanti savą išmintį ir makabrišką humorą. Žiaurumo ir juokingumo derinys – priimtinas H. Helgasonui, teigiančiam, kad literatūra suteikia galimybę būti kaip tik tokiam.

Dar vienas atradimas – Izraelio literatūra ir jos atstovė poetė, eseistė, rašytoja Zeruya Shalev. Pelnytai laikoma viena geriausių savo kartos kūrėjų. Romanas „Meilės gyvenimas“ „Der Spiegel“ įtrauktas į prestižinį 20 geriausių kūrinių pasaulyje (per pastaruosius 40 metų) sąrašą kartu su Günterio Grasso, J. M. Coetzee ir Michelio Houellebecqo kūriniais. Tai stulbinančiai įtaigus, drąsus jaunos ištekėjusios moters pasakojimas apie meilės išgyvenimus. Fatališka istorija nuo didingumo iki grotesko. Ir visai tai pateikta subtiliai, intelektualiai, bet kartu ir provokuojančiai.

Visos trys knygos – įvairaus žanro, įvairiems skaitytojams. Sielą tikrai pamalonins.

Lolita Bytautaitė – LRT laidų prodiuserė, kino žurnalistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt