Kultūra

2021.08.11 21:22

Filmo „Izaokas“ premjera pasitikta juoduoju kilimu – kaltės ir kino teatrų situacijos simbolis

LRT.lt2021.08.11 21:22

Rugpjūčio 11 dieną įvyko filmo „Izaokas“ išankstinė, Juodojo kilimo premjera, skirta filmo komandai ir kviestiniams svečiams. Svečiai buvo pakviesti ne į raudonojo, o į juodojo kilimo premjerą, taip pažymint tiek aktualią ir skaudžią filmo temą – lietuvių dalyvavimą žydų žudynėse, tiek ir atkreipiant dėmesį į sunkią kino teatrų bei kino kūrėjų padėtį.

„Juodas kilimas ir juodos kaukės šiandien – ne atsitiktinai: tai simbolizuoja ir juodą sunkų darbą visų komandos narių, kuriant šį filmą, juoda spalva simbolizuoja ir skaudžias temas, apie kurias kalbama „Izaoke“ – Holokaustas, sovietmetis ir jo išardyti žmonių gyvenimai, persekiojantis kaltės jausmas. Juoda spalva simbolizuoja ir juodą dabartinę kino padėtį – pandemijos išgąsdinti žiūrovai nebevaikšto į kino teatrus, taip kyla grėsmė tiek kino teatrams, tiek kino kūrėjams“, – premjeros metu sakė filmo prodiuseris Stasys Baltakis.

Juodojo kilimo premjeroje dalyvavo filmo režisierius Jurgis Matulevičius, scenarijaus bendraautorė Saulė Bliuvaitė, scenarijaus bendraautorius Nerijus Milerius, prodiuseris Stasys Baltakis, aktorius Aleksas Kazanavičius, Severija Janušauskaitė, kompozitorė Agnė Matulevičiūtė, kiti kūrybinės grupės nariai.

Taip pat premjeroje dalyvavo aktoriai Aistė Diržiūtė, Žygimantė Elena Jakštaitė, Paulina Taujanskaitė, Nijolė Narmontaitė, Darius Meškauskas, Dainius Gavenonis, Sakalas Uždavinys, režisieriai Audrius Stonys, Tomas Vengris, Karolis Kaupinis, Tomas Smulkis, Romas Zabarauskas, Tadas Vidmantas, Lietuvos kino industrijos atstovai, žurnalistai, istorikai.

Filmo premjeroje taip pat dalyvavo Daniel Hiterer, Kaune nužudyto Izaoko proanūkis, gyvenantis Lietuvoje.

Filmas „Izaokas“ sukurtas pagal Antano Škėmos apysaką tuo pačiu pavadinimu. Filmas prasideda kraupiomis Lietūkio garažo žudynėmis, įvykusiomis 1941 metais Kaune, o įvykiai po jų susilieja į trijų pagrindinių herojų Andriaus (aktorius A. Kazanavičius), Gedimino (aktorius D. Gavenonis) ir Elenos (aktorė S. Janušauskaitė) gyvenimą jau sovietinėje Lietuvoje. Filme persipina detektyvo, sovietinio trilerio ir autorinio kino žanrai.

„Izaokas“ yra debiutinis J. Matulevičiaus ilgametražinis filmas, jis buvo įtrauktas tarp 6 geriausių 2020-ųjų Europos debiutų Europos kino apdovanojimuose, rodytas legendiniame JAV „Slamdance“ festivalyje. „Izaokas“ yra vienas iš nedaugelio filmų, kuris „Rotten Tomatoes“ recenzijų platformoje turi 100 proc. kritikų įvertinimą.

Filmo gamybą ir platinimą parėmė „Lietuvos kino centras“, LRT televizija. Filmas kino teatruose visoje Lietuvoje pradedamas rodyti šį penktadienį, rugpjūčio 13 dieną. Netrukus filmas bus pasiekiamas ir namų kino platformoje „Žmonės Cinema“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt