Kultūra

2021.08.08 18:01

Parašyti „Mažąjį princą“ įkvėpė avarinis nusileidimas Sacharoje: penkias dienas jis ieškojo pagalbos dykumoje

LRT.lt2021.08.08 18:01

Antoine`ui de Saint-Exupery, prancūzų autoriui, rašymas buvo tik hobis. Profesionalus pilotas savo istorijas rašė laukdamas kito skrydžio. Pardavus daugiau nei 140 milijonų egzempliorių, „Mažasis princas“ išlieka viena populiariausių knygų pasaulyje. Net asteroidas buvo pavadintas Antoine`o de Saint-Exupery vardu 1998-aisiais, rašoma „Deutsche Welle“. 

A. de Saint-Exupery gimė 1900 metų birželio 29 dieną Lione, Rytų Prancūzijoje, skurdžioje aristokratų šeimoje. Rašytojo tėvas Jeanas de Saint-Exupery, dirbęs draudimo bendrovėje, mirė, kai Antoine`ui buvo mažiau nei ketveri, rašoma žurnale „The New Yorker“.

Penki J. de Saint-Exupery vaikai užaugo dviejose užmiesčio rezidencijose. Viena jų priklausė prosenelei ir buvo Sen Moris de Remeno vietovėje, kita, buvusi netoli Sen Tropezo, buvo prižiūrima senelių iš motinos pusės. „Būtent pastaruosiuose namuose, kur buvo paslaptingų palėpių ir vešėjo parkas, A. de Saint-Exupery sukūrė slaptąją karalystę“, – „The New Yorker“ straipsnyje teigia žurnalistė Selina Hastings.

Pasak S. Hastings, jis visą gyvenimą ilgėjosi vaikystės metų. Būdamas jau pilnametis A. de Saint-Exupery rašė: „Šis vaikystės prisiminimų pasaulis man visada atrodo daug tikresnis už kitą.“

Anot Stacy Schiff, A. de Saint-Exupery biografijos autorės, tiek Antoine`as, tiek jo broliai ir seserys nuolat jautė dėdžių ir tetų kontrolę. Būtent toks jų elgesys įkvėpė būsimo rašytojo panieką suaugusiųjų pasauliui. „Aš daug gyvenau tarp suaugusiųjų. Mačiau juos iš arti“, – pasakojo A. de Saint-Exupery.

Būdamas 12-os A. de Saint-Exupery pirmą kartą įsėdo į lėktuvą. „Deutsche Welle“ rašoma, kad jis suklastojo dokumentus, patvirtinančius motinos leidimą, ir įkalbėjo netoliese esančio oro uosto pilotą pasiimti jį į savo lėktuvą.

A. de Saint-Exupery nesisekė mokslai, todėl nepavyko patekti į karinį jūrų laivyną. Tačiau jam buvo suteikta galimybė įgyvendinti norą skraidyti per privalomąją karo tarnybą. Iš pradžių dirbęs mechaniku, A. de Saint-Exupery išmoko skraidyti ir tapo oro pajėgų pilotu, teigia „Britannica“.

„Pirmas jo darbas buvo susijęs su skraidymu komercinėje įmonėje, kuri specializavosi 20 minučių trukmės turistiniuose skrydžiuose. Vėliau jis prisidėjo prie ambicingos pašto bendrovės „Compagnie Latécoère“, kuri atvėrė maršrutų tinklą į Maroką, Dakarą, vėliau – į Buenos Aires, Rio de Žaneirą ir Patagoniją“, – pasakoja S. Hastings.

Kito skrydžio laukimas buvo neatsiejama A. de Saint-Exupery darbo dalis. Išnaudodamas šį laiką jis rašė romanus, dažniausiai apie skraidymą.

„Mažąjį princą“ įkvėpė avarinis nusileidimas Sacharoje 1935 metais. A. de Saint-Exupery penkias dienas ėjo per dykumą, kol buvo išgelbėtas karavano, rašoma „Deutsche Welle“.

Antrojo pasaulinio karo metais A. de Saint-Exupery išvyko į JAV. Eseistas Josephas Hanimannas rašo, kad „jis jautėsi kaltas, kad Prancūzijoje paliko savo šeimą, įskaitant ir motiną“.

Pasak J. Hanimanno, „Mažasis princas“ A. de Saint-Exupery buvo būdas pabėgti į fantazijos pasaulį. „Jis visada turėjo tokių polinkių“, – teigia eseistas.

„Mažasis princas“ – bandymas peržengti banalią politinę dimensiją, kuri A. de Saint-Exupery buvo visada nuobodi, su kuria jis negalėjo susitaikyti. Ši istorija jam padėjo pasakyti, kad yra daug svarbesnių dalykų, pavyzdžiui, žmonija“, – teigia J. Hanimannas.

„Britannica“ rašo, kad, nepaisant nuolatinių negalavimų, susijusių su nelaimingais atsitikimais skraidant, A. de Saint-Exupery tapo karo žvalgybos pilotu. Antrojo pasaulinio karo metais jis dalyvavo misijose virš Viduržemio jūros.

1944 metais prancūzo valdomas lėktuvas pakilo iš Korsikos aerodromo vykdyti žvalgybos misijos virš Prancūzijos, tačiau nebegrįžo. Po šešiasdešimties metų iš jūros dugno netoli Marselio krantų buvo iškelta lėktuvo nuolaužų. Spėjama, kad A. de Saint-Exupery numušė vokiečių naikintuvas, rašo „Britannica“.

100-ųjų prancūzų rašytojo gimimo metinių proga Liono oro uostas buvo pervadintas A. de Saint-Exupery vardu.

Parengė Gabrielė Gokaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt