Kultūra

2021.08.05 20:17

Prasideda Klaipėdos pilies džiazo festivalis: keturias dienas skambės koncertai, kuriuose – dešimtys atlikėjų iš užsienio

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.08.05 20:17

Klaipėda ir vėl pradeda alsuoti šventine dvasia – ketvirtadienio vakarą Kruizinių laivų terminale prasidėjo 18-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis. Į keturias dienas truksiančio renginio sceną lips ne tik garsūs Lietuvos atlikėjai, bet ir keliasdešimt muzikantų iš užsienio. Pastarieji į uostamiestį sugužėjo prieš pat renginį ar jam prasidėjus. Atlikėjams taikomos išimtys – izoliacijos jiems neprireiks, tačiau kiek muzikantų pasiskiepiję, organizatoriai neatskleidžia.

Šį savaitgalį uostamiestyje ir vėl netrūks muzikos – Kruizinių laivų terminale ketvirtadienio vakarą prasidėjo 18-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis, kuriam startą davė grupė „Julinoza“.

Pirmasis festivalio koncertas prasidėjo pustuščiame Kruizinių laivų terminale, tačiau jam įsibėgėjus žmonės pamažu ėmė rinktis.

Keturias dienas truksiantis festivalis baigsis sekmadienį Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje, o kitomis dienomis koncertai numatyti bene didžiausioje miesto erdvėje – jau minėtame Kruizinių laivų terminale.

Į festivalio sceną lips gerai žinomi muzikantai, kai kurie jų jau yra pasirodę ankstesniuose festivaliuose.

Vieną pagrindinių festivalio dienų – šeštadienį – Kruizinių laivų terminale nuo 18.30 val. numatytas Monikos Liu koncertas.

Klaipėdos pilies džiazo festivalis: pandemija gerokai apsunkino svečių iš užsienio atvykimą

Pasirodys svečiai iš užsienio

Per keturias renginio dienas scenoje pasirodys ir daugybė atlikėjų iš užsienio. Anot organizatorių, iš viso laukiama atvykstant kelių dešimčių atlikėjų iš užsienio.

Dėl pandemijos surengti tarptautinį festivalį nėra paprasta, kaip buvo iki pasaulį apraizgant koronavirusui. Tiesa, organizatoriai pastebi, kad šiomis dienomis į uostamiestį plūstantiems atlikėjams taikomos tam tikros išimtys.

„Dėl atlikėjų iš užsienio atvykimo sąlygų konsultavomės su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento specialistėmis. Jos nurodė, kad atvykimo sąlygos priklauso nuo to, ar atlikėjai yra pasiskiepiję, ar ne. Atlikėjams, kurie yra pasiskiepiję atitinkamomis vakcinomis – izoliacija ir reikalavimas dėl testo nėra taikomi. Tiems, kurie nėra pasiskiepiję, atvykimo sąlygos priklauso nuo to, iš kokios valstybės atlikėjas atvyksta: atvykstant iš tam tikrų valstybių pakanka atsivežti neigiamą testo atsakymą, atvykusiems iš raudonoje ar pilkojoje zonoje esančių šalių menininkams papildomai reikia atlikti testą jau atvykus į Lietuvą: tik turėdami neigiamą testo atsakymą jie gali groti / dainuoti festivalyje. Tokia tvarka yra nustatyta Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimuose, numatant išimtį menininkų, dalyvaujančių profesionaliojo meno veikloje, atvykimo sąlygoms – ir jos laikymąsi užtikrinsime“, – tvirtino festivalio organizatorė Inga Grubliauskienė.

Tiesa, kiek iš atvykstančių ir jau atvykusių atlikėjų yra pasiskiepiję ir ar daug atlikėjų į sceną lips tik sulaukę neigiamo COVID-19 testo rezultato, organizatoriai negalėjo patikslinti.

Renginys jau sulaukė kritikos

Sergamumas Klaipėdos apskrityje auga jau kurį laiką, sunkiais ligoniais pildosi ir ligoninės lovos. Uostamiestis jau daugiau nei dvi savaites pagal naujų užsikrėtimų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų rodiklį yra raudonojoje zonoje.

Taigi, planų surengti festivalį vis dėlto neatsisakę organizatoriai sulaukia nemažai dėmesio.

LRT.lt jau skelbė, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovų teigimu, šiuo metu renginiai, kurių metu tarp koncertų padaroma tam tikra pertrauka, tačiau žmonės visiškai neišsivaikšto ir kitas koncertas vėl vyksta toje pačioje vietoje, vykti negali.

„Manyčiau, kad renginių organizatoriai ieško spragų teisės aktuose. Jeigu yra išimtis iki 2 valandų, reiškia, kad turi būti išeinama arba žmonės išvaromi. Jeigu buvo sėdimos vietos, jos turi būti išdezinfekuojamos ir pan. Tos 2 valandos yra lyg gelbėjimosi ratas. Jeigu ir per džiazo festivalį tai bus keliama kaip vėliava, kad renginys tik iki 2 valandų, tai yra tiesiog tam tikra prasme išvedžiojimas ir galbūt net netiesos sakymas. Negali toks renginys būti. Jeigu jau norėtų vadovautis arba remtis tuo punktu, tada turėtų būti vienoje erdvėje iki 2 valandų, kitoje erdvėje iki 2 valandų ir žmonės iš tikrųjų turėtų pakeisti tą vietą“, – savaitės pradžioje LRT.lt aiškino NVSC Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė.

Tikisi žmonių sąmoningumo, imasi priemonių

Patys festivalio organizatoriai apeliuoja į žmonių sąmoningumą ir tvirtina, jog imasi visų būtinų saugumo priemonių.

„Tiek mes, tiek ir, tikiu, kitų šiuo metu vyksiančių gausybės festivalių, miesto švenčių ir panašių renginių, organizatoriai, skiriame didelį dėmesį saugumo užtikrinimui. Visgi, vien organizatorių pastangomis to pasiekti nėra įmanoma – nors koncertai ir vyks atvirame ore, atsakingai elgtis turi ir kiekvienas renginio dalyvis bei žiūrovas“ – teigia I. Grubliauskienė.

Tų festivalio lankytojų, kurie jaučia bent menkiausius peršalimo simptomus, koncertus stebėti prašoma tik nuotoliniu būdu, tiesioginės transliacijos metu.

Atvykusieji į koncertus raginami atsakingai laikytis higienos ir užkrečiamųjų ligų prevencijos reikalavimų: dėvėti kaukes, dezinfekuoti rankas, laikytis saugaus atstumo, per pertraukas tarp koncertų išsisklaidyti ir atokiau pasivaikščioti.

Koncertų metu organizatoriai ketina dalinti apsaugines veido kaukes, žmones įspėti laikytis saugių atstumų, festivalio teritorijoje bus įrengtos dezinfekcinio skysčio stotelės, renginių prieigose veiks mobilus COVID-19 testavimo punktas, o penktadienį ir šeštadienį bus sudaryta galimybė ir pasiskiepyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt