Kultūra

2021.08.04 07:49

Dulkys režisieriui Tadui Vidmantui atkerta: jei kas nors ir žudo kiną, tai traškantys spragėsiai

atnaujinta 9.14
Ignas Krupavičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.08.04 07:49

„Arūnas Dulkys įeis į istoriją kaip žmogus, nužudęs kiną“, – apie draudimą dėl COVID-19 kino teatruose prekiauti maistu ir gėrimais antradienį savo socialiniame tinkle rašė kino režisierius, scenaristas Tadas Vidmantas. „Jei kas nors ir žudo kiną, tai visi žino, kad kino kūrėjų darbą žudo traškantys spragėsiai, šviečiantys ekranai. Visi turime išmokti gerbti jų darbą“, – atsako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Sutinku, kad yra žmonių, kuriems nepatinka, kai valgomi spragėsiai šalia, bet daugiau yra tokių, kurie nori visos pramogos. Taip pat visą seansą reikia būti su kaukėmis. Kodėl vienur leidžiama beveik viskas, kitur – beveik nieko? Nelygybė ir neteisybė seniai erzino, jau negalėjau tylėti. Nuo balandžio mėnesio buvo įvairių pasiūlymų, bandėme susitarti“, – pasakojo T. Vidmantas.

A. Dulkys sakė, kad paskutinį sykį kine buvo „Nova Lituania“ premjeroje. „Svarbu gal ne tai, kiek ir kur buvau aš ar režisierius. Jei kas nors ir žudo kiną, tai visi žino, kad kūrėjų darbą žudo traškantys spragėsiai, šviečiantys ekranai. Kiekvienas save gerbiantis kino festivalis pakvies žiūrovus šito nedaryti. Visi turime išmokti gerbti jų darbą. Kino kadre nėra nė vieno atsitiktinio dalyko. Nekvieskime dabar Fellinio, Bressono užsikimšti ausis kalbant apie tai, apie ką kalbame dabar“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Režisieriui Tadui Vidmantui atsikirtęs Dulkys: jei kas nors ir žudo kiną, tai traškantys spragėsiai

Vis tik, anot jo, Vyriausybė šį klausimą svarsto. „Šiandien mes jau svarstysime visą paketą klausimų. Bet neturime maišyti kino meno ir pramogų verslo apskritai. Kino teatrams taikomi kiti higienos reikalavimai nei kavinėms. Matydami susigrūdusius žmones kavinėse režisieriai piktinasi, aš tą suprantu. Ne visos kavinės laikosi saugumo reikalavimų“, – sakė A. Dulkys.

„Man tai skamba kaip asmeninė nuomonė, ypač pamąstymai apie kino meną. Estijoje liepos pirmą savaitę buvo 41 tūkstantis žiūrovų, Lietuvoje – 26 tūkstančiai, nors mūsų populiacija skiriasi labai stipriai. Lauke ramų vakarą oras blogesnis nei kino teatre, kur 2–3 kartus pasikeičia oras per seansą. Vaikai gali būti be kaukių kino salėje, o valgyti – ne. Kodėl? Kad tėvelis kokio spragėsio nesuvalgytų? Galime susodinti į kas trečią eilę – tie atstumai gali būti išlaikyti. Ši industrija stipriai diskriminuojama. Tie, kurie sako, kad gerai, kad netraškina spragėsiais, kur jie yra, kodėl jie neina į kino sales?“ – klausė T. Vidmantas.

„Šiandien svarstysime klausimų paketą – palies visas veiklas per galimybių paso aspektą, tarp jų ir renginius“, – tikino A. Dulkys.

Laidos vedėjo paprašytas A. Dulkys rekomendavo žiūrovams kelis filmus – Giuseppės Tornatorės „Cinema Paradiso“ ir Charlie Chaplino „Miesto šviesos“. „Jei parodytų šiuos filmus kino teatrai, tuomet, tikiu, salės būtų pilnos ir be spragėsių“, – kalbėjo sveikatos apaugos ministras.

T. Vidmantas: galima filmus rodyti keliose salėse – su užkandžiais ir be jų

Po pokalbio LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ T. Vidmantas savo socialiniame tinkle pasidalijo įrašu, kuriame teigia: „Vakar rašiau, kad Arūnas Dulkys žudo kiną. Šiandien gyvai su juo pakalbėjęs įsitikinau, kad tą jis daro sąmoningai, puikiai suvokdamas, ką daro. Ir tai yra dar blogiau.“

T. Vidmantui susidarė stiprus įspūdis, kad šitas draudimas yra absoliučiai asmeniškas: „Pačiam Arūnui nepatinka užkandžiai kino salėje, dėl to negali valgyti NIEKAS. Ir jūs man dabar paneikit, kad valdžion žmonės eina ne savo reikalų tvarkytis.“

Scenaristas pakartoja mintį, kad nesvarbu, ar patinka spragėsiai, žiūrint filmus, ar ne, jeigu niekas nesikeis, greit nebus kur tų filmų žiūrėti. „Ir galite purkštauti apie lietuvišką kiną, galite ir apie mano kūrybą, jokių filmų nebepažiūrėsit. Nei Nolano, nei Tarantino, nei Noé, nei Puipos“, – teigia jis.

„Žodžiu, ministre, labai laukiam, kokį gi „paketą svarstysit“, ir žiūrėsim, ar kariausim toliau, ar susitaikysim. Ir jeigu tikrai viskas taip jau asmeniška, galbūt galima filmus rodyti keliose salėse – su užkandžiais ir be. Kaip anksčiau restoranuose būdavo rūkomosios ir nerūkomosios salės. Ar taip tiktų?“ – siūlo kino režisierius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.