Kultūra

2021.08.03 23:41

Garbačiausko parodoje Vilniaus rotušėje – praskleista kūrybinio proceso širma

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.03 23:41

Vilniaus rotušėje atidaryta tapytojo Ričardo Arbačiausko paroda „Procesai II“, kurioje menininkas atskleidžia dalį kūrybinio proceso – kaip gimsta abstrakcijos, kokia spalvos ir potėpio jungtis.

Parodoje „Procesai II“ tapytojas R. Garbačiauskas eksponuoja pastarųjų metų kūrinius. Šiauliuose gyvenantis, bet Vilniuje gimęs tapytojas darbus eksponuoja Vilniaus rotušėje.

„Šitoje parodoje ir matosi plika akimi atėjusiam nesusipažinusiam žiūrovui, kad čia yra kelių ciklų, kelių kolekcijų branduoliai. Yra raudoni, aš vadinu tuos paveikslus raudonais, ir akriliniai pilki, nespalvoti, achromatiniai. Yra dar paskutinis ciklas „Neramių siluetų“, tai – aliejinė tapyba, jie nebe achromatiniai, jie spalviniai, savotiškai malonūs tie koloritai“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja R. Garbačiauskas.

Kūrybinis chaoso valdymas – tapytojo Ričardo Garbačiausko parodoje Vilniaus rotušėje

Tapytojas sako esantis nuolatiniame ieškojimų procese, stengiasi neapsiriboti viena stilistika, ieško naujų raiškos formos. Tačiau svarbiausia kuriant – tam tikras emocinis užtaisas.

„Tiesiog dirbi, tiesiog esi pagautas emocijos ir turi ateiti prie kūrinio, prie drobės, su tam tikra emocine nuotaika, su užtaisu. Tu negali būti abejingas visiškai, nes tada dažniausiai nieko nesigauna. Jei aš anksčiau gana racionaliai konstruodavau paveikslus, darydavau eskizus su pieštuku, idėją, pagrindinę kompozicija, tai šitoje parodoje šito mažiau. Čia jau tiesiog pats procesas, mano užduotis tą procesą, karais prasidedantį chaotiškai, suvaldyti“, – tikina tapytojas.

Visi darbai, nutapyti R. Garbačiausko studijoje Šiauliuose, tapytojas pasakoja kurdamas visuomet klausosi muzikos, dažniausiai – klasikinės. Įkvėpimo jis nelaukia, dirba kasdien po kelias valandas, stengiasi nedaryti pertraukų, nes tuomet atitrūksta nuo kūrybos.

Paveikslų koloritas – ne mažiau svarbi dalis, sukurianti emocinę estetinę kūrinių nuotaiką.

„Su ta spalvota, koloritine kūryba aš buvau susijęs dar daug metų po baigimo studijų, nes tai yra mokyklos rezultatai. Visa ta mokykla, kurią išeini, turi didelę įtaką ir ilgai ją man turėjo. Kol aš išsilaisvinau nuo to nuolatinio kolorito puoselėjimo, įdirbio... Ir kai aš išsilaisvinau, supratau, kad gali būti labai mažai spalvų, bet išraiškingas darbas“, – pasakoja tapytojas.

R. Garbačiausko paroda Vilnius rotušėje veiks iki visą rugpjūtį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.