Kultūra

2021.08.03 12:11

Šiuolaikinio dizaino kūrėjų šeima nuo pat pradžų siekė laisvės: svarbu matyti galimybes, o ne sunkumus

LRT.lt2021.08.03 12:11

Dizaineriai Joost van Bleiswijk ir Kiki van Eijk – vyras su žmona, kurie dizaino srityje dirba daugiau nei 23 metus. Nuo pat pradžių pradėję dirbti sau, kūrėjai visada matė galimybes, o ne sunkumus, inicijavo daug projektų patys, eksperimentavo ir tikėjo tuo, ką daro.

Šiuolaikinio meno ir dizaino galerijos „Vartai“ parodoje „Personal Scale“ iki rugpjūčio 5 d. eksponuojami dizainerių kūriniai, apie kurių istorijas ir savo kūrybinio proceso metodus pasakoja Joost van Bleiswijk ir Kiki van Eijk, rašoma galerijos pranešime žiniasklaidai.

– Koks buvo Jūsų karjeros kelias ir kas Jus atvedė į sėkmę?

Kiki: – Kai tik pabaigėme studijas, iš karto pradėjome dirbti sau. Nelaukėme, kol ateis klientai, bet patys pradėjome kurti. O kūryba prasidėjo garaže. Viską, ką uždirbdavome, išleisdavome tuo metu reikalingiems technologiniams įrankiams. Tokiu būdu bandėme pasidaryti savo darbų rinkinį, kurį galėtume parodyti klientams.

Sėkmės paslaptis – inicijuoti daugelį dalykų patiems ir nesitikėti, kad jie ateis patys, taip pat labai svarbu tikėti tuo, ką darai. Žinoma, būna krizės, kaip ir praeitųjų metų, kuri ištiko visus netikėtai, tačiau mes pastarąją panaudojome kūrybai, išgvildenome daug įdomių idėjų.

Joost: – Taip, visada svarbu matyti galimybes, o ne sunkumus. Nuo pat pradžų mes abu norėjome dirbti autonomiškai, būti laisvais. Mes nekuriame daikto konkrečiam asmeniui, o kuriame iš širdies ir tai žmonės priima su įvertinimu, kuo labai džiaugiamės.

Kiki: – Eindhoveno dizaino akademijos studentus taip pat mokome pasitikėti savimi, leisti juos valdyti procesui, o ne stengtis suvaldyti procesą pačiam. Svarbu palikti erdvės tobulėjimui ir eksperimentavimui.

– Kokias kūrybines praktikas taikėte kurdami objektus, kurie šiuo metu eksponuojami šiuolaikinio meno ir dizaino galerijoje „Vartai“, „Personal Scale“ parodoje? Kokios tai kūrinių istorijos ir idėjos?

Kiki: – Per pirmąjį karantiną su keramika pradėjau dirbti rankomis, o prieš tai daugiausiai užsiimdavau liejimu. „Personal Scale“ parodoje mano kūrinys „Ceramic Totems“ yra rankų darbo pavyzdys. Tai skirtingų formų glazūruotos keramikinės figūros, kurių viršūnėje – veidrodis, reflektuojantis tiek patį žmogų, tiek jį supantį pasaulį. Šis kūrinys žaidžia su vaizduote ir verčia labiau pasidomėti mus supančiu pasauliu. Objektas neturi nei priekio, nei galo, todėl skirtingoje erdvėje jis bus matomas ir suvokiamas kitaip.

Joost: – Man patinka dirbti įvairiais būdais, bet dažniausiai tai būna vis tiek konstravimas, taip pat man svarbus ir funkcionalumas. Mano dizaino objektas, pristatomas galerijos „Vartai“ parodoje „Personal Scale“, yra pagamintas iš daugybės metalinių lazdelių. Supjaustėme visas metalines lazdeles skirtingais dydžiais ir pradėjome kurti. Pradžioje galvojau daryti tik du aukštus, o po to pamaniau, kad būtų gražu kurti į aukštį. Tai kaip lentynos, spintelė, kuri neturi irgi nei priekio, nei galo, kaip ir Kiki kūrinys. Objektas lyg pats prašosi, kad ant jo atsirastų kažkokie gražūs daiktai, taip atsiskleisdamas visu savo gražumu ir gyvybingumu.

– Kodėl Jums svarbu yra pasirodyti ir savo kūrinius eksponuoti galerijoje, o ne tik įgyvendinti komercinius užsakymus?

Kiki: – Darbų eksponavimas galerijoje suteikia daug didesnę sklaidą: juos pamato daug skirtingų žmonių, kitų dizainerių idėjos inspiruoja ir mūsų pačių kūrybą, pamatome įvairių kultūrų ir požiūrio kampų. Tai galimybė pasinerti į eksperimentavimus.

Joost: – Kūriniai galerijoje parodo platesnes daikto pritaikymo galimybes: kaip jis atrodo ne tik mūsų kūrybinėse dirbtuvėse, bet ir visiškai kitoje aplinkoje, šalia kitų darbų.

Kiki: – „Personal Scale“ – labai gerai sukuruota paroda, tai irgi svarbu, kad visi objektai tarpusavy susikalbėtų ir kurtų naujas istorijas. Manau, kad kurti laisvus, nuo niekieno nepriklausomus darbus, eksperimentuoti, tobulėti ir atrasti save iš naujo, nesvarbu, kokiame karjeros etape esi, yra be galo reikšminga.

– „Personal Scale“ parodoje kvestionuojama tvaraus dizaino sąvoka, kviečianti analizuoti vartotojo ryšį su daiktu. Ką tvarumo sąvoka reiškia Jums, kokią prasmę turi Jūsų kūrybiniame kelyje?

Kiki: – Savo kūryboje mes nieko neišmetėme. Molis yra perdirbamas, glazūros neišmetamos – atliekų nėra.

Joost: – Žmonės dažnai galvoja, kad iš perdirbtų medžiagų pagaminti daiktai yra tvarūs, tačiau pamiršta, kad tvaru yra tai, ko mes neišmetame. Jei nebūtų atliekų, nekalbėtume tiek ir apie tvarumo sąvoką. Svarbu, kaip ir ką naudojame, kad nebūtų atliekų.

Kiki: – Mes kuriame tokius daiktus, kurie nėra varotojiški ir kurių nereikės išmesti po kažkurio laiko. Mūsų ir kūrybinės dirbtuvės yra visiškai tvarios. Yra saulės kolektoriai ant stogo, kurie mums suteikia visus patogumus, kurių reikia.

– Joost, Jūs dalyvaujate labai svarbioje muziejinėje parodoje, ar galėtumėte įvardyti kitus reikšmingus savo karjeros etapus ir parodas?

Joost: – Pirmą kartą savarankiškai vykome į „Salone del Mobile“ Milane su savo dizaino kūriniais 2006 metais. Kitus svarbius ir reikšmingus įvykius išskirčiau kelis. Pirmiausia, didelis projektas, skirtas nuolatinei Zuiderzee muziejaus kolekcijai Nyderlanduose, buvo eksponuojamas gražioje parodoje vienerius metus 2010-aisiais. Tuomet 2010 metais taip pat buvo pirmą kartą eksponuota NSNG rough kolekcija kartu su „Vivid Gallery Rotterdam“ – nuo tada mano darbai tapo laisvesni ir labiau autonomiški. Ir duetas su Kiki, skirtas Noordbrabants muziejaus atidarymui 2013-aisiais.

– Turite didelę darbo patirtį bendradarbiaujant su galerijomis. Kokias vertybes matote kolaboracijoje su galerija šiuolaikinio kolekcinio dizaino kontekste?

Joost: – Galerija savo parodomis ir žiniomis iš tiesų gali edukuoti bei informuoti visuomenę. Menas ir dizainas gali atverti duris, praplėsti akiratį. Taip pat man asmeniškai įdomu kurti užsakomuosius darbus konkrečia parodos tematika. Skirtingi kūriniai, suburti į vieną vietą, mums pasakoja visai kitokią istoriją negu jie kalba pavieniui. Jie tampa lyg tos tematikos šeimos nariais. Tai iš tikrųjų labai įdomu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.