Kultūra

2021.08.03 09:05

Kauno centrinio pašto pastato ateitis aiškesnė bus rudenį

Birutė Mačienė, ELTA2021.08.03 09:05

Iki rugsėjo 1-osios turėtų būti parengta galimybių studija, pateiksianti variantų, kokia veikla galėtų būti plėtojama tarpukario modernizmo architektūros pastate Laisvės alėjoje, dar neseniai turėjusioje Kauno centrinio pašto iškabą.

„Vienareikšmiško atsakymo, kaip geriau panaudoti šį pastatą, galimybių studija tikriausiai nepateiks. Kai ne taip seniai buvo susitikimas Kauno savivaldybėje, kur dalyvavo abu vicemerai, pakartota mero pozicija: savivaldybei to pastato nereikia. Bet Kauno merui rūpi jo sutvarkymas“, – naujienų agentūrai ELTA sakė kultūros ministro pavaduotojas Rimantas Mikaitis, anksčiau pats buvęs ir Kauno meru, ir jo pavaduotoju.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai dabar vadovaujanti Jurgita Šiugždinienė, būdama Kauno miesto savivaldybės tarybos nare, netgi buvo parengusi Tarybos sprendimo projektą, kviesdama Kauno politikus palaikyti siūlymą įsteigti Centriniame pašte Lietuvos architektūros centrą. Juolab, ji akcentavo, kad Kauno centrinis paštas kaip tik yra tas statinys, kuriam siekiama gauti UNESCO Pasaulio paveldo objekto statusą. Savivaldybė, J. Šiugždinienės nuomone, „neturėtų stovėti nuošalyje“, bet pati perimti paveldo objektą – pašto rūmus ir ieškoti galimybių juos „įveiklinti“, panaudodama pastato atnaujinimui ES ir kitų šaltinių lėšas.

Mokslo muziejų Nemuno saloje dabar sparčiai statanti Kauno miesto savivaldybė „senienos“, kad ir modernios architektūros, perimti nepanoro. Dar 2019-iesiems baigiantis pareikšta Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio pozicija buvo tokia: savivaldybei šio pastato nereikia, ir geriausias variantas būtų jį parduoti, kad naujas savininkas pats pasirūpintų tuo paveldo objektu ir nuspręstų, ką jame daryti.

Baigiantis 2021-ųjų vasarai, mero patarėjas Tomas Jarusevičius Eltai patvirtino, kad savivaldybės vadovo nuomonė nepasikeitė, – savivaldos reikmėms Kauno centrinio pašto nereikia. Anot patarėjo, meras ir dabar sako: „Man svarbu, kad pastatas būtų sutvarkytas, gražus ir kad jis būtų gyvas, kaip kiti Laisvės alėjos pastatai“.

ELTA primena, kad pašto veiklai Kauno centrinio pašto pastatas nenaudojamas jau ne vienerius metus. Pernai prasidėjus skiepijimams nuo COVID-19 infekcijos, Kauno centriniame pašte savivaldybė pabandė įkurdinti Vakcinacijos centrą. Bet po kurio laiko rado kur kas patogesnį sprendimą – toks centras įsteigtas kur kas didesnėje ir patogesnėje erdvėje, daugiau nei 10 mln. eurų kainavusioje ką tik pastatytoje Ledo arenoje, dėl pandemijos iki šiol nepradėjusioje veikti pagal savo tiesioginę paskirtį. Dabar Vakcinavimo centras norinčiųjų pasiskiepyti srautus dalinasi su dviem skiepų autobusais, tad gal kauniečiai žiemos sporto mėgėjai greitai „atgaus“ savo naujus Ledo rūmus.

Tarpukariu Kauno centre iškilę pagal architekto Felikso Vizbaro projektą pašto rūmai duris lankytojams atvėrė 1932-aisiais. Jų atnaujinimui šiuo metu reikia nemažų pinigų, tad valstybinė įmonė „Lietuvos paštas“ buvo nutarusi tiek šį, tiek Vilniaus bei Klaipėdos centrinius paštus parduoti. Kilus visuomenės pasipriešinimui, Kauno ir Klaipėdos centrinių pašto statinių pardavimą įmonės valdyba sustabdė. Tačiau pardavimo variantas galutinai nėra atmestas.

„Daug kas gali priklausyti nuo galimybių studijose suformuluotų išvadų bei pasiūlymų, nuo scenarijų, kuriuos teks visoms suinteresuotoms institucijoms rimtai išnagrinėti. Tartis su visuomenės atstovais ir tada teikti Vyriausybei galimą sprendimą, kalbėdamas su ELTA, paaiškino kultūros ministro pavaduotojas.

„Tikiu, jog bus numatyta ir kaip Kauno centrinio pašto pastatą perimti iš dabartinio savininko. Bus rasti sprendimai dėl akcijų, dėl statinio būklės sutvarkymo. Viliuosi, kad būtent šia linkme judama. Galimybių studijai užbaigti numatytas terminas – iki rugsėjo 1-osios. Siekis irgi aiškus: kad vienas iš laikinosios sostinės reprezentacinių, modernizmo architektūros perlų – Kauno centrinio pašto pastatas, kultūros ir istorijos paveldas, būtų prieinamas visuomenei ir kuo geriau galėtų jai tarnauti“, – sakė R. Mikaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.