Kultūra

2021.08.03 17:01

Nidoje atvertas pojūčių kupinas gintaro muziejus – įkūrėjai papasakojo, ir kaip atskirti padirbinius

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.03 17:01

Nidoje atidarytas Mizgirių gintaro muziejus. Čia lankytojų laukia potyrių kelionė, susipažįstant su rečiausiais gintarais iš viso pasaulio.

Naujajame Mizgirių muziejuje Nidoje su gintaru galima susipažinti netradiciškai, per pojūčius.

„Čia, kaip aš sakau, įkiši ranką ir gali tau gintarinė gyvatė įkąsti. Visi, ypatingai vaikai, bijo įkišti ranką, nes tamsu labai, nejauku“, – apie potyrius pasakoja muziejaus įkūrėjas.

Muziejaus kūrėjai – Virginija ir Kazimieras Mizgiriai – pasakoja norėję sukurti interaktyvų, pasaulinio lygio muziejų.

„Žmogui reikia ir pamatyti, ir išgirsti, turi būti kažkoks įspūdis, kad suvirpintumei tą žmogų. Žmogus turi ir gauti informacijos, kuri taip pat yra muziejinė gana stipri dalis. Ir vienareikšmiškai jis dar nori ir uostyti, ir pačiupinėti, ir paragauti, ir tada jis išeina su visa papildyta savo jausmine palete“, – nurodo V. Mizgirienė.

Panorama. Nidoje atidarytas Mizgirių gintaro muziejus: lankytojai susipažins su gintarais iš viso pasaulio (su vertimu į gestų k.)

Mizgiriai, įkūrę gintaro galeriją-muziejų Vilniuje ir Nidoje, Baltijos gintaro meno centrą, Menininkų namus, naujajame muziejuje sako sudėję visą savo keturių dešimtmečių gintaro kelio patirtį, vertingiausius eksponatus, ketverius metus kūrė interjerą, projekcijas.

„Gintarą turėti vien savo rankutėse, džiaugtis, koks jis gražus – neužtenka. Kaip aš sakiau visą laiką, reikia gintarui dar ir namus pastatyti, jeigu tu nori, kad tą gintarą dar kažkaip tas žmogus arčiau savęs, su didesne emocija turėtų. Reiškia tie namai turi būti labai įdomūs. Turi būti interjerai įdomūs, ekspozicijos įdomios“, – tvirtina muziejaus įkūrėja.

Muziejaus svečiai, sekdami ekranuose rodomą pasakojimą apie Kuršių nerijos susiformavimą, ekspozicijų salės centre simboline upe keliauja gintaro susidarymo keliu. Savininkai sako, jog dar nesuskaičiavo visų eksponatų, jų – tūkstančiai. Unikalūs gintaro gabalėliai čia pateko skirtingais keliais.

„Pavyzdžiui, kunigas Edmundas Atkočiūnas padovanojo man pirmąją musę gintare ir aš ją dabar eksponuoju. Čia atrastas pirmas tokios rūšies voras gintare ir pavadintas Osibijus Mizgirys. Čia yra didžiausias gintaro gabalas iš jūros ištrauktas, t. y. beveik 4 kg“, – vardija K. Mizgiris.

Gintarai su paukščio plunksnomis, itin retas skaidrus ir baltas gintaras, spalvotų gintarų kolekcija. Pasaulio gintarų žemėlapis sužymėtas nuo Pietų Amerikos iki Japonijos.

„Į pačią Japonijos šiaurę su Virginija nukeliavom ir ten tuneliuose jie krapšto gintarą – iš ten parsivežėme nedidelę saujytę tų gintarų. Turime didžiausią mūsų muziejuje gintarą – net 10 kg, jis iš Indonezijos“, – sako muziejaus įkūrėjas.

Įkūrėjai atskleidžia ir gintaro paslaptis – kaip atskirti tikrą gintarą.

„Čia turime sūrų vandenį, gintaras plūduriuoja, o visi padirbiniai, kurie yra netikri, jie visi nuskęsta. Labai paprasta patikrinti – jeigu eini kur į turgų pirkti gintarų, būtinai turi neštis stiklainį su sūriu vandeniu“, – pabrėžia K. Mizgiris.

Antrajame muziejaus aukšte eksponuojama per 400 gintaro menininkų kūrinių, kitąmet norima atidaryti liaudies meistrų gintaro dirbinių ekspoziciją paslaptingame gintaro kambaryje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.