Kultūra

2016.08.22 15:33

Lenkų pianistas groja L. da Vincio išrastu ypatingu instrumentu

Aistė Žebrauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.22 15:33

Pirmą kartą Lietuvos klausytojai galėjo išgirsti unikalų savo garsais ir vienintelį tokį instrumentą pasaulyje, kurį nubraižė renesanso genijus Leonardas da Vincis.

Visai atsitiktinai lenkų pianistas Slawomiras Zubryckis atrado 500 metų senumo L. da Vincio brėžinius, iš kurių jam pavyko sukonstruoti violą organistą, jungiančią klavišinius ir styginius instrumentus.  

„Sužinojau apie labai keistą instrumentą iš praeities – pianiną su styginių instrumentų garsais. Šis instrumentas buvo sukonstruotas Lenkijoje, o vėliau dingo. Jis buvo išrastas apie 1480-uosius ir atrodo kaip klavesinas, bet garsas labiau panašus į violą da gambą – instrumentą, kuris buvo populiarus XVI–XVII amžiuose“,  – teigė pianistas.

Violos organistos garso pats L. da Vincis taip niekada ir neišgirdo. Niurnberge po 100 metų pagal renesanso genijaus brėžinius buvo pagaminta pirma viola organista.

„Aš radau Leonardo da Vincio brėžinius, bet esmė ta, kad jis išrado 8 skirtingus instrumentus, pavadintus viola organista. Jis ieškojo tobulo instrumento, naujų skambesio galimybių. Taigi aš turėjau susipažinti su visais XVI amžiaus instrumentais, juos palyginti ir sudėti į vieną“, – apie savo sudėtingą darbą pasakojo lenkų muzikas.

Pirmiausia konstruktorius ir muzikantas turėjo sau atsakyti į klausimus: ką šiuo instrumentu galima groti, kaip tai daryti ir kokį skambesį norima išgauti, ir tik tada kurti pačią konstrukciją. Didžiausia iššūkis – kaip sujungti styginių, ir klavišinių instrumentų ypatybes.

„Tai labai keista istorija, nes keli instrumentai jau buvo sukonstruoti per penkis amžius, bet visi jie dingo. Manau, man labai pasisekė, kad galiu sukonstruoti savo paties instrumento versiją pagal Leonardo da Vincio brėžinius. Deja, nėra išlikusio jokio panašaus istorinio instrumento palyginimui“, – apgailestavo S. Zubryckis.

Instrumento gamyba užtruko ilgiau  nei trejus metus. Viola organista – savo išvaizda primena tradicinį fortepijoną, tačiau dėl vidaus sandaros ypatumų skamba lyg vargonai.

Unikalus instrumento skambesys, klavišinių bei styginių lydinys, atskleidžia baroko kūrinių didybę ir puikiai tinka groti šiuolaikinius kūrinius. Muzikantas koncertuodamas nukeliavo daugiau kaip 2000 kilometrų – nuo Skandinavijos iki Turkijos. Lietuvos klausytojai pirmą kartą galėjo išgirsti violos organistos skambesį penktadienį Šv. Kotrynos bažnyčioje.

„Koncertavau daugelyje Europos šalių. Tai mano 32 pasirodymas. Aš labai laimingas, nes tai įrodymas, kad šis instrumentas galėjo būti klausytojų mėgstamas ir praeityje, bet dėl tam tikrų priežasčių netapo. Šiandien man pasisekė, nes viola organista turi gerbėjų ir XXI amžiuje“, – tvirtino pianistas.

Pirmą kartą S. Zubrzyckis viola organistą pristatė Karališkajame Krokuvos fortepijono festivalyje. Pasirodymas sulaukė didžiulio žiniasklaidos dėmesio. Nuo to laiko muzikantas gauna įvairių pasiūlymų dalyvauti muzikos festivaliuose ir už Atlanto, tačiau dar liko išspręsti šio ne mažo instrumento transportavimo klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.