Kultūra

2016.08.21 16:44

Kaune kasinėjantys archeologai radinius skaičiuoja tūkstančiais

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.21 16:44

Kauno Senamiestyje kasinėjantys archeologai džiaugiasi gausiais ir vertingais radiniais. Jie skaičiuojami tūkstančiais. Daugiausiai tai yra XVII a. istoriją atskleidžiančios liekanos. Specialistai sako, kad jos suteikia nežinotų faktų apie miesto istoriją.

M. Valančiaus ir šv. Gertrūdos gatvių sankryžoje statomas kelių aukštų pastatas, bet statybininkai čia dirba ne vieni. Šalia kasinėja archeologai. Jie šį objektą vadina unikaliu, nes radinių - tūkstančiai. 

„Kiekvieną savaitę turime naujienų. Prieš kelias savaites atkasėme dvi mėsines, vėliau atidengėme kaulų apdirbimo amatininko dirbtuves, o visai neseniai radome kirvį, kuris patvirtina mėsinių versiją“, – vardija objekto archeologinių tyrimų koordinatorius Olegas Fediajevas.

Nedideliame plote rasti skirtingi objektai - mėsinė, kaulų apdirbimo dirbtuvės, pasak archeologų, liudija, kad XVII a. šioje vietoje veikė amatininkų cechai. 

Šią versiją patvirtinantys radiniai: daugybė kaulų – kiaulių, jaučių kanopų, ragų. Jie džiovinami čia pat vietoje – ant archeologų vagonėlio. 

„Juokiamės, kad bijome kaimynų, kurie pamatys tuos kaulus ir skambins policijai, kad mes žmonių kaulus taip laikome. Galiu patvirtinti, įrodyti, kad tai – vien gyvūnų kaulai ir mes juos ten džioviname“, – juokauja muziejininkė archeologė Arnita Petrulytė.

Archeologams talkina metalo ieškiklių klubo nariai. Jų dėka rasta keli šimtai monetų. Daugiausiai – Jono Kazimiero Vazos valdymo metais nukaldintų varinių monetų – Jono Kazimiero šilingų. Seniausia rasta moneta – 1570 m. greičiausiai Vilniuje nukaldintas sidabrinis Žygimanto Augusto dvidinaris. 

Bene netikėčiausias radinys – XI–XII a. datuojama apyrankė žalčio pavidalo galu. 

Taip pat rasta keraminių indų šukių, žaislų, aukso detalių, krosnių koklių liekanų. 

„Čia koncentravosi įvairių regulų vienuolynai, bažnyčios, čia pat – bernardinai, jėzuitai, dominikonai. Taip pat šalia yra katedra, todėl tikimybė surasti ką nors susijusio su šiais objektais – didelė. Radiniai tai patvirtina. Rasta koklio detalė su jėzuitų herbu ir įvairių kitų dalykų“, – pasakoja Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė. 

Archeologai darbus planuoja baigti spalį. Jau dabar neabejojama, kad radiniai atskleis iki šiol nežinotų faktų apie Kauno istoriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.