Kultūra

2021.07.30 14:30

Kernagio bendražygiui, vienam ryškiausių bardų Kulikauskui – 70: neketinu minėti – ketinu švęsti!

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2021.07.30 14:30

Paklaustas, ar mini, ar švenčia jubiliejų, kompozitorius, dainų autorius Andrius Kulikauskas atsako nedvejodamas: tai – šventė, nes yra proga susiburti artimiausiems žmonėms. Šiandien, liepos 30-ąją, jam sukanka 70 metų.


„Koks viduje jautiesi, tiek ir yra. Sėdėsi prie lango sukriošęs, toks ir būsi“, – apie amžių sakė LRT RADIJO kalbintas A. Kulikauskas. Tačiau kartu ir neslepia, kad „būna visaip – kaip ir oras Lietuvoje“. Tai lietus, tai giedra.

Į Plungę ankstyvoje vaikystėje persikraustęs muzikantas gimtadienį taip pat atšvęs Žemaitijoje, kur, kaip sako, lauks „visa kiemo komanda“.

„Sulekia visi vaikystės draugai, tai būna grįžimas į vaikystę, paauglystę, jaunystę, todėl sakau, kad švenčiu. Juoksimės, prisiminsim visus šposus“, – laidoje „10–12“ sakė jis.

A. Kulikauskas iki šiol tebedirba, turi kūrybinių planų. O paklaustas apie dainą, kurią laiko savo ryškiausia, atsako ilgai nesvarstydamas.

„Mano ryškiausias kūrinys yra „Gintarai“. Jis yra vienas iš pirmųjų ir dar nenuėjęs į šoną – jo vis dar klausosi, prisimena, publikai patinka. „Ateina Dievas“ svarstyklėse būtų, sakyčiau, ties viduriu“, – apie LRT RADIJO eteryje skambėjusį kūrinį sakė A. Kulikauskas.

Kad pasuks į muziką, jis suprato anksti, o kaip įsimintiniausius karjeros tarpsnius išskiria darbą Nacionalinėje filharmonijoje su grupe „Vilniaus aidai“ bei „Dainos teatro“, įkurto drauge su Vytautu Kernagiu, laikotarpį.

„Kad būsiu kūrėjas, supratau jaunystėje, kai Plungėje grojome šokiams ir nebuvo repertuaro, kurį groti. Kopijavome vakarietiškus kūrinius, kurių, įrašytų gerose studijose ir kitokio lygio, nukopijuoti nebuvo įmanoma. Tiesiog savaime išėjo, kad pradėjau groti su kompanija savo dainas“, – pasakojo A. Kulikauskas.

V. Kernagis buvo ne tik muzikinės karjeros bendrakeleivis, kolega, bet ir artimas draugas. Ar kartais tebeklauso jo muzikos?

„Šiek tiek atsibodo, – juokdamasis sako A. Kulikauskas ir netrukus paaiškina: – neseniai daviau pasižadėjimą sau visas jo dainas natomis išrašyti ir išleisti fortepijonui, o ne gitarai, išėjo 151 daina, tai tą laikotarpį klausiausi ir klausiausi.“

Kaip vienas ryškiausių dainuojamosios poezijos atstovų išgarsėjęs A. Kulikauskas sako, kad atlikėjai susiduria su daug pagundų „lengvai pasiimti pinigus“ – perdainuoti scenos šlagerius, nepridedant nieko savito, išskyrus „savo veidą ir naują kostiumą“. Tačiau į tai jis žvelgia supratingai, kaip ir į komercinę kūrybą pagal užsakymą, pavyzdžiui, privataus verslo.

„Nors aš pats esu ėjęs dėl pinigų, pagal užsakymą esame parašę dainą baldų firmai, bet tai labai sunkus procesas, reikia save išprievartauti, kaip rusai sako, „per negaliu“. Tiesiog sukandi dantis ir darai. Esu „Telekomo“, Lietuvos futbolo asociacijos užsakymų turėjęs komercinių, bet priklauso ir nuo to, kaip į tai pažiūrėsi. Jeigu yra koks nors kūrybinis grūdas, tuomet kodėl gi ne“, – kalbėjo A. Kulikauskas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „10–12“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.