Kultūra

2016.08.19 19:15

Kviečia prisiliesti prie XVII a. bernardinių vienuolyno istorijos

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.19 19:15

Bažnytinio paveldo muziejus atveria Šventojo arkangelo Mykolo bernardinių vienuolyno pirmąjį aukštą ir kviečia į ekskursijas po šį XVII amžiaus pastatą. 

Bernardinėms priklausęs vienuolyno ansamblis ypatingas savo istorija, glaudžiai susijusia su garsia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) magnatų Sapiegų gimine.

Bažnyčios ir vienuolyno fundatorius Leonas Sapiega buvo svarbi figūra stiprinant LDK valstybingumą ir teisinę sistemą.

Vilniaus katedros kapitulos dokumentuose 1599-ųjų spalio 1-ąją užfiksuota, kad L. Sapiega kapitulai suteikė patronato teisę po jo mirties rūpintis tuo metu dar statoma Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia ir moterų vienuolynu. B

ažnyčios pašventinimo iškilmės įvyko 1629 m. rugsėjo 8 dieną. Vienuolyno bažnyčiai teko svarbi – Sapiegų giminės mauzoliejaus – funkcija. Bažnyčioje išliko keturi XVII a. I pusės Sapiegų giminės antkapiai.

„Šis vienuolynas XVII a. pradžioje buvo turtingiausias vienuolynas Abiejų Tautų Respublikoje, tą parodo ir archeologiniai kasinėjimai, ir archyviniai duomenys, daugelis ikonografinių ir archyviniai duomenys, ikonografinių ir faktografinių liudijimų“, – teigė Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

Nors vienuolyno istorijoje netrūko dramatiškų įvykių, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir vienuolyno pastatas išorėje nuo XVII a. pradžios nedaug tepasikeitė.

Tai retas išlikęs Vilniaus renesansinės architektūros pavyzdys, kurio struktūroje ir dekoro formose įžvelgiama tiek praeinančios gotikos, tiek Lietuvą pasiekusio manierizmo įtaka, pasakoja bažnytinio paveldo muziejaus direktorė.

Rytinio korpuso pietiniame kampe yra didžiausia ir puošniausia vienuolyno patalpa, kurios lubos dekoruotos Sapiegų giminės herbais – refektoriumas – vienuolyno valgomasis.  

Visi norintieji išgirsti buvusio bernardinių vienuolyno istoriją ir pamatyti pirmojo aukšto erdves kviečiami į ekskursijas, pirmoji – šeštadienį, 14 valandą.

Ketinama jas rengti kiekvieną šeštadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.