Kultūra

2021.07.29 17:59

Sugrįžtančioje „Improdimensijoje“ – Lietuvos ir užsienio muzikantų desantas

LRT.lt2021.07.29 17:59

Improvizacinės muzikos gerbėjus gurmaniškais pasirodymais lepinusi „Improdimensijos“ komanda, užklupta pandemijos, bandė prisijaukinti internetinių koncertų formatą, tačiau ryšio su klausytoju stoka galų gale privertė stabtelėti ir padaryti pertrauką, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Bet koronaviruso nustekentas kultūrinis gyvenimas pamažu vėl stojasi ant kojų, o „Improdimensija“ rengiasi priblokšti nenuspėjamų garsų išsiilgusias ausis. Rugpjūčio 5–6 d. visiems įprastoje vietoje − „MAMA Studios“ erdvėje (A. Mickevičiaus g. 29, Vilnius) – koncertuos įspūdingas Lietuvos ir užsienio muzikantų desantas, apjungsiantis ne tik Europą, bet ir JAV.

Rugpjūčio 5 d. į sceną žengs Liudo Mockūno, Aurelijaus Užameckio ir Ivaro Myrseto Ashheimo trio. Pristatinėti „Improdimensijos“ sielos L. Mockūno tikrai nereikia. Tai seniai Lietuvos rinką išaugęs pučiamųjų virtuozas, kuriam pagyrų negaila ne tik Europos, bet ir viso pasaulio laisvojo džiazo bei improvizacinės muzikos žinovai.

A. Užameckis − jaunosios Lietuvos improvizacinės ir džiazo muzikos kartos atstovas sugrįžtantis į Lietuvą po studijų Ritminės muzikos konservatorijoje Danijoje. Aurelijaus grojimas gana savitas. Klausant jo rankose atsidūrusio kontraboso negalėtumei pasakyti, jog girdi Charlesą Mingusą, Scottą LaFaro ar Barry Guy`ų. Turbūt artimiausias Aurelijaus stiliui būtų vokiečių kontrabosininkas Meiradas Kneeras, jo stryko technika ir polinkis į legato. Šiais metais A. Užameckis pristatė Danijos sostinėje esančiame Brønshøj vandens bokšte įrašytą debiutinį albumą „Signals“, kuriame kontrabosas suskamba visiškai kitaip nei daugelis yra įpratę girdėti šį instrumentą.

Trečiasis trijulės narys − Ivaras Myrsetas Ashheimas – specialiai atvykstantis koncertui į „Improdimensiją“. Jis, kaip ir Aurelijus, taip pat Ritminės muzikos konservatorijoje Danijoje auklėtinis. Iš Norvegijos kilęs būgnininkas yra pakankamai naujas vardas Skandinavijos džiazo scenoje, tačiau spėjęs užsirekomenduoti dėl savo subtilaus, bet tuo pačiu tvirto bei techniško grojimo. I. M. Asheimas aktyviai bendradarbiauja su tarp Šveicarijos ir Naujosios Zelandijos gyvenančiu pianistu Alexu Ventlingu, taip pat yra kolektyvų Trond Kallevåg Hansen Trio, Matona`s Afdhal Group, Andreas Røysum Ensemble ir „Billy Meier“ narys.

Ko tikėtis iš šio koncerto? Pasak trio narių, aprašyti, ką išgirsime, neverta, o ir būtų bemaž neįmanoma. Tai bus pirmasis šių trijų muzikantų pasirodymas, kuriame pagrindiniais kelrodžiais taps spontaniškumas ir intuicija. Todėl tiek klausytojai, tiek patys muzikantai atvers duris į dar nežinomas improvizacinės muzikos erdves.

Antrojoje rugpjūčio 5 d. vakaro dalyje „MAMA Studios“ erdvę skros abstraktūs dueto „Czajka & Puchacz“ garsai. Czajka, arba lietuviškai žuvėdra, tai viena ryškiausių Slovėnijos džiazo bei improvizacinės muzikos atstovių – pianistė Kaja Draksler. Apie jos novatorišką grojimo stilių, kuriame taip pat jaučiama klasikinės muzikos tąsa bei skoningi balkaniško folkloro elementai, galima perskaityti prestižiskiausiuose pasaulio leidiniuose, tokiuose kaip „Downbeat“ ar „New York Times“. Kritikai Kajos grojime aptinka Cecilio Tayloro, Theloniouso Monko, Jasono Morano ir Vijay Iyer bruožų. Pasirodymas „Improdimensijoje“ nebus pirmasis K. Draksler pasirodymas Lietuvoje. 2013 m. tada dar kylančios Slovėnijos muzikantės talentu žavėjosi „Vilnius Jazz“ auditorija, o 2016 m. ji koncertavo Kauno menininkų namuose su L. Mockūnu bei būgnininku iš Latvijos Ivarsu Arutyunyanu.

Puchacz, arba išvertus į mūsų gimtąją kalbą apuokas, tai šiuo metu Danijoje gyvenantis lenkų būgnininkas ir perkusininkas Szymonas Gąsiorekas. Nors sakyti, kad jis groja tik mušamaisiais instrumentais šiek tiek netikslu. Įvairiuose projektuose jis nevengia pagroti sintezatoriais ar net piccolo trimitu. S. Gąsiorekas − velniškai universalus, žaismingu ir labai dinamišku grojimu pasižymintis muzikantas. Szymono talentą ir platų muzikinį akiratį atskleidžia jo paties suburtas lenkiškai daniškas „Pimpono Ensemble“ kolektyvas, kuriame susilieja roko muzika, noise‘as, laisvasis džiazas ir dar daugybė kitų žanrų.

Kajos ir Szymono duetas Lietuvos publikai pristatys elektro-akustinę programą. Joje, pasak muzikantų, įvyks labai spalvingas ir intriguojantis skirtingų mokyklų bei krypčių susiliejimas. Teigiama, kad pasirodymo metu klausytojai išgirs ne tik musique concrète ar europinei improvizacinės muzikos mokyklai būdingų garsų, bet ir disco-polo eros melodijų ar roko muzikos proveržių.

Rugpjūčio 6 d. lauks antroji sugrįžtančios „Improdimensijos“ diena. Joje pirmasis „Improdimensijos“ rezidentas perkusijos ir būgnų šamanas Dalius Naujokaitis. Scenoje jis pasirodys ne vienas. Kartu su juo iš Niujorko į Lietuvą atvyks perkusininkas Kenny Wollasenas bei saksofonininkas Jonathanas Haffneris.

Tiek Kenny, tiek Jonathano gyvenimo aprašymuose netrūksta įspūdingų įrašų. Antai K. Wollasenas yra grojęs su Tomu Waitsu, Norah Jones, Johnu Zornu ir kt., o J. Haffneris su grupe „Medeski, Martin, and Wood“, Chrisu Poteriu, Bilu Frisellu ir kt. Abu šie Niujorko scenos vilkai Lietuvos publikai yra puikiai pažįstami ir net galėtų būti vadinami pusiau lietuviais, nes nuolat lydimi Daliaus sugrįžta pas mus ir sugroja aibes koncertų ne tik su scenos senbuviais, bet ir su debiutantais. Tai muzikantai, kuriems nesvarbu ar jie groja tvankiame andergroudiniame klube ar prabangioje kamerinėje salėje, jie atiduoda visą savo širdį idant sukurtų patį stipriausią emocinį užtaisą.

D. Naujokaičiui ir jo bičiuliams iš už Atlanto taip pat scenoje talkins pirmojo „Improdimensijos“ vakaro herojai L. Mockūnas ir A. Užameckis, kurie neabejotinai esmingai praturtins muzikinę paletę ryškiomis spalvomis.

Šis Niujorką ir Vilnių apjungsiantis kvintetas kol kas apie būsimą pasirodymą pernelyg neatvirauja. Iš tokio kalibro kompanijos galima tikėtis visko. Nuo gaivališkų pirmykšte energija kunkuliuojančiu proveržių iki minimalistinių ir jautrių melodijų. Tai bus kontrastingas ir kupinas įvairiausių emocijų vakaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.