Kultūra

2021.07.28 23:41

Trijuose miestuose atidarytose parodose – pirmą kartą eksponuojamos grafo Tiškevičiaus fiksuotos gyvenimo akimirkos

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.28 23:41

Trijuose Lietuvos muziejuose Vilniuje, Šiauliuose ir Raudondvaryje vienu metu atidarytos parodos, pristatančios grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus 19 amžiaus fotografijas.

Ilgą laiką manyta, kad visi grafo B. H. Tiškevičiaus nuotraukų negatyvai ir atspaudai pražuvo. Šiemet miręs kolekcininkas Gediminas Petraitis prieš kelerius metus rado dingusiais laikytus negatyvus ir grąžino į Lietuvą daugiau nei 700 grafo fotografijų, darytų 1891–1898 metais. Jos papildė Fotografijos, Nacionalinio dailės, Kauno rajono ir Trakų istorijos muziejų rinkinius, gausi kolekcijos dalis saugoma Petraičių šeimos archyve.

Dalį atrinktų kolekcijų kūrinių galima išvysti trijuose Lietuvos muziejuose. Vilniaus paveikslų galerijoje parodoje „Tarp Lietuvos ir Prancūzijos“ – du grafo B. H. Tiškevičiaus pasauliai. 19 amžiaus pabaigos nuotraukose eksponuojamos B. H. Tiškevičiaus dokumentinės ir meninės nuotraukos, darytos Prancūzijoje, Lenkijoje, Lietuvoje bei netoli Vilniaus buvusiame Vialos dvare dabartinėje Baltarusijoje.

„Tos nuotraukos – jo gyvenimo kronika. Rašytinių šaltinių ar jo paties laiškų, dokumentų iš to laikotarpio, 19 amžiaus pabaigos, nėra išlikę, bet nuotraukos yra jo gyvenimo metraštis, kronika“, – aiškina parodos kuratorius Dainius Junevičius.

Trijuose Lietuvos miestuose – B. H. Tiškevičiaus fotografijų parodos: eksponuojami dingusiais laikyti kadrai

Piktorialinės fotografijos meistras Raudondvario grafas B. H. Tiškevičius didžiąją gyvenimo dalį praleido kelionėse ir Prancūzijoje, bet nuolatos grįždavo į Lietuvą. 19 amžiaus pabaigoje jis susidomėjo menine fotografija, buvo prestižinio Paryžiaus fotoklubo narys.

„Būdamas toks europietis, pasaulio gyventojas, pasaulio pilietis, jis visą laiką neužmiršo savo šaknų. Aukštuomenės pasaulis yra paprastų žmonių pasaulis, jo gyvenimas, pramogos yra rodomos nuotraukose, bet kartu jis fotografavo Raudondvario apylinkių gyventojus“, – pabrėžia kuratorius.

D. Junevičius tikina, kad grafo darytos nuotraukos šiek tiek sukonstruotos ir dirbtinos, nes fotografuotus asmenis jis pastatydavo aplinkoje taip, kaip jie jam atrodydavo teisingiausiai.

Parodoje Kauno rajono muziejaus parodoje Raudondvario pilyje „Raudondvario grafų Tyszkiewicz`ių šeimos portretas“ pasakojama apie B. H. Tiškevičiaus ir jo šeimos gyvenimą Raudondvaryje, Vialoje ir čia leistą laiką, išvykas, šeimos kelionių po pasaulį akimirkas. Raudondvario pilyje eksponuojama 100 unikalių B. H. Tiškevičiaus fotografijų, saugomų Kauno rajono muziejuje, kolekcija, įsigyta Vilniaus ir Paryžiaus aukcionuose.

Parodos Vilniaus paveikslų galerijoje ir Šiaulių fotografijos muziejuje veiks iki spalio pradžios, Raudondvario pilyje – iki rugpjūčio pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.