Kultūra

2021.07.28 16:14

Ji slėpė iš geto pabėgusią Ireną Veisaitę: įvyks lietuviškajai motinai Teresei skirtas koncertas

LRT.lt2021.07.28 16:14

Lietuva turėjo savąją motiną Teresę. Šį palyginimą galime drąsiai suteikti Stefanijai Ladigienei, gyvenusiai prieš kelias dešimtis metų, pasaulio tautų teisuolei, po mirties apdovanotai žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, drąsios ir kilnios sielos žmogui.

Šia programa pažymime jos 120-ąsias gimimo metines, rašoma „Klasikos degustacija“ pranešime žiniasklaidai.

Koncertą-spektaklį „Ji atidavė viską, ką turėjo. Dedikacija Stefanijai Ladigienei“ sukūrė žavingiausios Kauno artistės: aktorė Virginija Kochanskytė (ji ir režisierė), solistė Rita Preikšaitė ir pianistė Rūta Blaškytė. Kavalierius Tomas Ladiga, kuris yra herojės anūkas, padabins moterų draugiją boso partijomis, o kartu su soliste dovanos meilės duetus. Koncertas vyks rugpjūčio 5 d. 20 val. Palangos gintaro muziejaus terasoje.

Tauri Stefanijos gyvenimo istorija liudija: dvasingumas žmogų pakylėja virš materialiojo pasaulio. Ši moteris – kultūros, žmogiškumo ir dvasingumo pavyzdys, o jos siekiai – padėti artimui ir visai visuomenei, dirbti aukštų dvasinių vertybių labui.

Antrojo pasaulinio karo metais, nepaisydama rizikos, ji savo namuose Vilniuje slėpė iš Kauno geto pabėgusią žydaitę Ireną Veisaitę, taip išgelbėdama ją nuo mirties. S. Ladigienės namuose slapstydavosi arkivyskupas Mečislovas Reinys, kunigas Alfonsas Lipniūnas, dirigentas ir kompozitorius Konradas Kaveckas, poetai Bernardas Brazdžionis, Faustas Kirša, iš Štuthofo koncentracijos stovyklos grįžęs Balys Sruoga, yra apsilankiusi žvalgė Marcelė Kubiliūtė.

Stefanija rankų nenuleido net tada, kai sovietų okupantai ją suėmė ir dešimčiai metų ištrėmė į Rusijos lagerius: kalėdama su kitomis lietuvėmis, partizanėmis ir partizanų ryšininkėmis, ji jas guodė, ramino, žiauriai sumuštoms plovė žaizdas, rūpinosi jomis, dalijosi žiniomis, sukauptais dvasios turtais.

Žurnalistė Liudvika Vildžiūnaitė-Pociūnienė taikliai rašė: „Atidavė viską, ką turėjo – savo širdį, gražiausius jausmus, savo laiką, galimas žvaigždėtas valandas prie rašomojo stalo. Sau nieko nepaliko.“

Programa išties virpinanti sielą, joje – Stefanijos dienoraščio, laiškų, prisiminimų fragmentai, sugulę į knygą „Esame“. O muzika? Muzika ta, kurią mėgo Stefanija ir jos vyras. Geros muzikos melomanams paruoštas gurkšnis energijos, pluoštas jautrumo, sauja drąsos ir kilnumo su E. Grieg, C. Caccini, J. Tallat-Kelpšos ir kitų kompozitorių melodijomis.

Koncertas yra „I-jojo Žemaitijos dvarų muzikos festivalio“ programoje. Festivalis vyksta trijuose Vakarų Lietuvos dvaruose – Oginskio rūmuose Plungėje, Palangos Tiškevičių rūmuose ir Renavo dvaro sodyboje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.