Kultūra

2021.07.28 16:34

Vilniuje – ypatingas baltarusio šokėjo pasirodymas: savaip atkuria tragiškus šalies įvykius po prezidento rinkimų

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.28 16:34

Naujojo Baltijos šokio festivalyje – Baltarusijos šokėjo pasirodymas – spektaklis, atkuriantis dramatiškus šios šalies įvykius po prezidento rinkimų. Spektaklyje šokėjas atkuria tas pozas, kurias kentė sulaikytieji areštinėse, ir sustingsta jose.

Baltarusių aktorius ir šokėjas Igoris Šugalejevas savąjį spektaklį pradeda trumpu pokalbiu su žiūrovais, po jo įjungia laikmatį ir pradeda pasirodymą, kurio esmė – atkurti tragiškus Baltarusijos įvykius po prezidento rinkimų ir prievartą prieš Baltarusijos žmones. Spektaklyje šokėjas atkuria tas pozas, kurias kentė sulaikytieji areštinėse ir sustingsta jose. Spektakliui jis pasirinko pavadinimą „375 0908 2334 / Asmuo, kuriam skambinate šiuo metu nepasiekiamas“, jame įprasmindamas didžiausias tų dienų baimes.

„Naujojo Baltijos šokio“ festivalyje – Baltarusijos šokėjo spektaklis, atkuriantis įvykius po prezidento rinkimų

„Šis pavadinimas – skaičių kombinacija, turinti prasmę, ji vizualiai primena telefono numerį, kuriame 375 – tai bet kurio mobiliojo ryšio operatoriaus Baltarusijoje kodas, 0908, tai prezidento rinkimų diena, kai buvo akiplėšiškai sufalsifikuoti rezultatai, sukėlę didžiulę nepasitenkinimo bangą, protestų judėjimą, kuris tęsiasi iki šiol. 2334 tai administracinis straipsnis, pagal kurį šiuo metu nuteista apie 40 000 baltarusių“, – paaiškina šokėjas.

Igoris spektaklyje pasakoja apie prievartą pirmomis rugpjūčio dienomis iš karto po rinkimų, kai vienas kitam skambindavę draugai išgirsdavo tik autoatsakiklio žinutę, kad asmuo šiuo metu nepasiekiamas.

„Man ši autoatsakiklio frazė, tai momentas, kai ryte mes skambinome vienas kitam, aš savo draugams, jie – man, ir jei mes išgirsdavome autoatsakiklį, tai galėjo reikšti baisią perspektyvą“, – pripažįsta I. Šugalejevas.

Šokėjas sako iš Baltarusijos išvyko rugsėjį, pasijutęs nesaugiai, iškilus grėsmei, dabar keliauja ir gyvena skirtingose šalyse, priklausomai nuo veiklos Ukrainoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Italijoje, sako neįmanoma daugiau apie nieką kitą galvoti, tik kaip išreikšti palaikymą savo šaliai, žmonėms. Ir kuo daugiau kalbėti ta tema.

„Man buvo svarbu spektaklyje sumodeliuoti tokią situaciją, kad kiekvienas nukentėjęs nuo represijų žmogus materializuotųsi fiziškai, tai darau specifiška forma, perkeliu sau dalį aplinkybių, kas vyko per areštus ir kiekvienas žiūrovas, kuris ateina, gali būti tik stebėtojas, bet taip pat gali tapti ir dalyviu ir taip pat išreikšti kūno empatiją, prisijungdamas prie mano performatyvaus gesto“, – sako šokėjas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.