Kultūra

2021.07.27 11:20

Gražiną Balandytę prisimenant: „Labai daug skausmo, netekčių, laimės ir saulės – viską reikia priimti“

LRT.lt2021.07.27 11:20

Prieš metus po sunkios ligos netekome vienos didžiausių Lietuvos kino ir teatro žvaigždžių Gražinos Balandytės. „Aplinkinius ji gydė nepakeičiamu optimizmu“, – LRT.lt yra sakiusi velionės bičiulė, aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė.

Paskutinis vaidmuo

Pamelos vaidmenį spektaklyje „Mūsų brangioji Pamela“ (rež. A. Latėnas) aktorė vadino savo paskutiniu vaidmeniu – jį kūrė po ligos entuziastingai, su meile ir vaidino negailėdama savęs, rašė Nacionalinis Kauno dramos teatras.

Tokia ji ir liko ją pažinojusių atmintyje – plačiai besišypsanti, juokaujanti, mylinti žmones, teatrą ir gyvenimą. „Žinot, reikia labai džiaugtis gyvenimu. Labai daug skausmo, daug netekčių, daug laimės ir saulės, ir tamsos, bet viską reikia priimti, nes tai yra gyvenimas. O labiausiai reikia lenktis iki žemės savo protėviams, savo šviesaus atminimo tėvams, kad aš atsiradau šioje žemėje, kad man įvyko šitas stebuklas ir aš pamačiau saulę, dangų, žolę, žmones. Tai kas gali būti nuostabiau?“, – interviu yra sakiusi aktorė G. Balandytė.

N. Narmontaitė: aplinkinius gydė nepakeičiamu optimizmu

„Gražina – viena geriausių mano draugių, kolegių. Mano talismanas“, – prieš metus LRT.lt teatro ir kino legendą apibūdino aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė.

Anot jos, G. Balandytė buvo žmogus vulkanas, optimizmo įsikūnijimas ir didžiausias pavyzdys. „Norėjau eiti į vienintelį teatrą – Kauno dramos teatrą, nes jame dirbo Gražina. Ji man labai imponavo. Užsimezgė didžiulė draugystė“, – pasakojo N. Narmontaitė.

Kažkada Gražina kolegei Nijolei parašė ant servetėlės: „Tu atėjai į šį teatrą pakeisti manęs“. Šią relikviją N. Narmontaitė teigia sauganti iki šiol.

Pasak jos, G. Balandytė daug sirgo, tačiau iš visų ligų save kaip už pakarpos ištraukdavo gera nuotaika. „Ir aplinkinius gydė nepakeičiamu optimizmu. Istorijos, kurias ji man yra papasakojusi žmonių auditorijose, salėse, sulaukdavo nepaprasto pasisekimo. Ji tiek yra „prišposijusi“, prikrėtusi visokių dalykų“, – teigė pašnekovė.

A. Latėnas: nepakanka pasakyti talentinga

Kauno dramos teatre (dabar Nacionalinis Kauno dramos teatras) su Gražina vaidino abu aktorės Eglės Gabrėnaitės tėvai – Antanas Gabrėnas ir Genovaitė Tolkutė. „Ji buvo nepaprastai graži moteris, tiesiog perregima. Ir su amžiumi darėsi dar vis gražesnė. Buvo šviesi, šviesi“, – sakė E. Gabrėnaitė.

„Kalbant apie tokią aktorę kaip Gražina Balandytė nepakanka pasakyti talentinga“, – LRT RADIJUI teigė aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas.

Pašnekovas prisiminė velionės norą dirbti, šmaikštumą, humoro jausmą, geranoriškumą, norą visiems padėti. „Visa tai, ko aktoriui reikia, Gražina turėjo“, – sakė A. Latėnas. Jam imponavo jos bendravimas teatre – paskalų vengimas: „Ji mokėjo viską gražiai, taktiškai, bet tiesiai pasakyti. Daug kas bijodavo pakliūti po Gražinos liežuvėliu.“

Anot A. Latėno, G. Balandytė buvo nuostabi aktorė: „Jeigu Lietuva nebūtų tokia maža, jei tai būtų Holivudas, tai Gražinos Balandytės pavardė skambėtų per visą pasaulį.“

Žvaigždė, kuri žibės amžinai: aktorė Gražina Balandytė tikino, kad be meilės ji – nė sekundės

***

Kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė gimė 1937 m. birželio 27 d. Tučiuose, Telšių apskrityje. Nuo 1955 m. lankė Klaipėdos dramos teatro studiją, nuo 1957 m. dirbo Klaipėdos respublikinės ligoninės medicinos seserimi.

1956–1958 m. Klaipėdos dramos teatro, nuo 1958 m. Kauno dramos teatro aktorė, sukūrė daugiau kaip 80 vaidmenų. Nuo 1957 m. vaidino kine ir TV (daugiau kaip 20 vaidmenų).

1997–2001 m. TV laidos „Ponios Gražinos virtuvė“ vedėja.

Legendos. Gražina Balandytė: aštuoniolikos priimta į teatrą, legenda tapo dar būdama gyva

1995 m. apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. 1996 m. aktorei įteiktas personalinis „Fortūnos“ prizas už moters vaidmenį spektaklyje „Japonijos naktys“. Už viso gyvenimo nuopelnus 2004 m. G. Balandytei įteikta padėka „Fortūna“.

2005 m. aktorė gavo Auksinį scenos kryžių už antraeilį Froilen Šnaider vaidmenį Kauno valstybinio muzikinio teatro Džono Kanderio miuzikle „Kabaretas“. 2006 m. G. Balandytė apdovanota Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2008 m. Kauno miesto savivaldybės kultūros ir meno premija už scenos meno puoselėjimą bei reikšmingą kultūrinę veiklą.

Kelias į namus. Gražina Balandytė

2014 m. Fortūnos prizas už Pamelos Kronki vaidmenį spektaklyje „Mūsų brangioji Pamela“. 2014 m. įteiktas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus.

Dienos tema. Latėnas apie Balandytę: ji – perlas, kuriame atsispindi pasaulinio lygio žvaigždės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.