Kultūra

2021.07.26 13:46

Leidyklos dovana žurnalui „Literatūra ir menas“ – istorinė rakštis, primenanti dviprasmę tapatybę

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.07.26 13:46

Lietuvos istorijos faktas ir jo traktavimas istorinės atminties žaizdruose – tokią diskusiją įplieskė Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) leidyklos dovana 75-metį mininčiam kultūros žurnalui „Literatūra ir menas“.

75-ojo gimtadienio proga dvisavaičio žurnalo redakcijai LRS leidykla įteikė įrėmintą pirmąjį žurnalo numerį, kuris pasirodė 1946-ųjų liepos 21 dieną. Apie tai leidykla pasigyrė savo feisbuko paskyroje.

Komentatoriai siūlė tokiomis datomis nesididžiuoti, šia proga prisiminė 1946-aisiais gyvuliniais vagonais ištremtas lietuvių šeimas, teigė, esą leidykla tęsia „garbingas bolševikines tradicijas“, toliau „dirba Lietuvai“.

Į leidyklos įrašą feisbuke reagavęs Vilniaus universiteto (VU) profesorius literatūrologas Paulius V. Subačius LRT.lt teigė, kad tai kiek daugiau nei paprasta dovana.

„Organizacijos, leidiniai negali pakeisti savo įkūrimo datos. Nėra prasmės jų slėpti ar tvirtinti, kad įkurta kitu metu, kaip elgiasi kai kurie. Tačiau nenormalu, net liudija dviprasmį santykį su savo tapatybe, praeitimi, kai įkūrimo faktas pateikiamas lyg niekur nieko. Šiuo požiūriu prisimename ansamblį „Lietuva“, užrašus ant „Lietuvos spaudos“ kioskų, VU lituanistinių katedrų 80-metį. Padovanoti pirmąjį numerį be jokio komentaro, kai tame puslapyje visu ūgiu ir gražumu vaizduojamas Stalinas, – arba žiaurus sarkazmas, arba nuovokos stoka“, – teigia P. V. Subačius.

Įteikdami dovaną LRS leidyklos darbuotojai linkėjo žurnalo redakcijai, kad niekada netektų tarnauti jokioms ideologijoms. Apie tai komentare rašo „Literatūros ir meno“ vyriausiasis redaktorius Gytis Norvilas: „Nežinodami konteksto lengvai skaldote malkas, skiedros lekia toli, – teigė jis. – Rašytojų sąjungos leidyklos dovaną lydėjo taiklus palinkėjimas (kuris tinka visiems) – kad netektų daugiau tarnauti jokioms ideologijoms etc. Ir ačiū jiems. Tai tiek čia skandalo, kurio čia kai kas trokšta. Deja, lygi vieta. Taika jūsų kraujui.“

P. V. Subačius sako, vargu, ar šiandien būtų galima priekaištauti „Literatūrai ir menui“ ar LRS leidyklai dėl ideologinės laikysenos.

„Vis dėlto atminties rakštis, matyt, mumyse dar ilgai styros ir vis sudirgins. Žengti netrukdys, bet skaustels užmynus. Tai tam tikro mentaliteto simptomas ir jis vis pasirodo. Didelės tragedijos nematau, tokios diskusijos prasmingos ne tam, kad ką nors pasmerktume ar pasišaipytume, o kad paskatintume, ypač jaunesnius žmones, tokią datą pamačius stabtelėti: ji galvoje turėtų suskambėti kaip skambutis“, – tvirtina P. V. Subačius.

LRS leidyklos direktorė Giedrė Šorienė LRT.lt teigia sunkiai suvokianti, kodėl kilo toks triukšmas dėl dovanos.

„Literatūra ir menas“ mini sukaktį. Man atrodo, turėtų būti įdomu, nuo ko prasidėjo jo istorija, koks buvo pirmasis numeris. Turime tai žinoti ir, aišku, siekti, kad tai nepasikartotų. Kad daugiau netektų rašyti ideologinių, politizuotų straipsnių. To ir palinkėjome žurnalo žmonėms, kitokių minčių neturėjome.

Nejau šią istoriją reikia slėpti, užbraukti? Neaukštiname, negarbiname jos, tik konstatuojame vieną Lietuvos istorijos faktą. O jei sovietinį laikotarpį nubraukiame, nuo kada tada turėtume pradėti skaičiuoti „Literatūros ir meno“ metus? Kita vertus, jei nebūtų pirmo numerio, klausimas, ar žurnalas šiandien būtų...“ – svarsto G. Šorienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.